Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test

Junior Brumado var udlejet til Silkeborg i foråret, og det ser ud til, at han har fået styr på sigtekornet dér.



FC Midtjylland spillede onsdag aften deres første betydende kamp efter sommerpausen, da de slog Ludogorets ud af Champions League-kvalifikationen. Men forberedelserne fortsætter alligevel frem mod den nye sæson.

Fredag eftermiddag spillede de danske mestre en testkamp mod FC Fredericia på Herning Fremads anlæg på den nye træningsbane, som midtjyderne deler med landsholdet. Her endte det med en sikker 5-1-sejr til FCM.

Læs også:Tidligere FCM-angriber kan erstatte Cornelius i Parma

De elleve startere fra kampen i onsdags havde alle fået en fridag, men da matchvinderen fra opgøret mod bulgarerne, Junior Brumado, blev skiftet ind i dén kamp, var han med igen mod Fredericia.

På den måde havde brasilianeren muligheden for at fortsætte med at vise sine evner foran mål, og det blev da også til to scoringer fra den 21-årige angriber, da han satte en flad inderside på et oplæg fra Lasse Vibe og senere i kampen omsatte et straffespark til mål.

Læs også:Tager Jonas Dal FCM-telefonlisten med sig til Horsens?

Foruden Brumado kom Lasse Vibe, Gustav Isaksen og den tidligere Fredericia-lejespiller Victor Torp på måltavlen for Midtjylland, mens Steven Enna scorede Fredericias mål på et fornemt saksespark, som gik ind bag Mikkel Andersen.

Med for FCM var desuden spillere som Japhet Sery Larsen og Henry Uzochokwu, som var udlejet i sidste sæson, mens Ronnie Schwartz spillede en halvleg for midtjyderne.

Der er lodtrækning til næste runde af Champions League-kvalifkationen på mandag for FC Midtjyllands vedkommende. Her kan de møde enten Røde Stjerne, Qarabag, Dinamo Zagreb, Young Boys eller Maccabi Tel Aviv, hvor det igen skal afgøres over én kamp.

Læs også:Bekymret Morten Bruun om Sisto: En rådvild fodboldspiller
Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje mod gruppespillet
Læs også:Overblik: FC Midtjylland er bare én sejr fra europæisk gruppespil






LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud