Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test

Junior Brumado var udlejet til Silkeborg i foråret, og det ser ud til, at han har fået styr på sigtekornet dér.



FC Midtjylland spillede onsdag aften deres første betydende kamp efter sommerpausen, da de slog Ludogorets ud af Champions League-kvalifikationen. Men forberedelserne fortsætter alligevel frem mod den nye sæson.

Fredag eftermiddag spillede de danske mestre en testkamp mod FC Fredericia på Herning Fremads anlæg på den nye træningsbane, som midtjyderne deler med landsholdet. Her endte det med en sikker 5-1-sejr til FCM.

Læs også:Tidligere FCM-angriber kan erstatte Cornelius i Parma

De elleve startere fra kampen i onsdags havde alle fået en fridag, men da matchvinderen fra opgøret mod bulgarerne, Junior Brumado, blev skiftet ind i dén kamp, var han med igen mod Fredericia.

På den måde havde brasilianeren muligheden for at fortsætte med at vise sine evner foran mål, og det blev da også til to scoringer fra den 21-årige angriber, da han satte en flad inderside på et oplæg fra Lasse Vibe og senere i kampen omsatte et straffespark til mål.

Læs også:Tager Jonas Dal FCM-telefonlisten med sig til Horsens?

Foruden Brumado kom Lasse Vibe, Gustav Isaksen og den tidligere Fredericia-lejespiller Victor Torp på måltavlen for Midtjylland, mens Steven Enna scorede Fredericias mål på et fornemt saksespark, som gik ind bag Mikkel Andersen.

Med for FCM var desuden spillere som Japhet Sery Larsen og Henry Uzochokwu, som var udlejet i sidste sæson, mens Ronnie Schwartz spillede en halvleg for midtjyderne.

Der er lodtrækning til næste runde af Champions League-kvalifkationen på mandag for FC Midtjyllands vedkommende. Her kan de møde enten Røde Stjerne, Qarabag, Dinamo Zagreb, Young Boys eller Maccabi Tel Aviv, hvor det igen skal afgøres over én kamp.

Læs også:Bekymret Morten Bruun om Sisto: En rådvild fodboldspiller
Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje mod gruppespillet
Læs også:Overblik: FC Midtjylland er bare én sejr fra europæisk gruppespil




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

Klar for FC København

Snød FC København for keeper

Smadrer transferrekord

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

‘Horsens var et helvede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk klub har lagt hele strategien om