Andreas Cornelius har ikke været på banen i de to seneste FCK-kampe. Mod United var han ikke udtaget, og i lørdagens kamp mod Hvidovre sad han på bænken hele kampen. Tirsdag venter pokalkampen mod FC Midtjylland, og det er en kamp, som han ser frem til.
Det gør han klart i et interview på FCK's hjemmeside, hvor han har en tydelig forventning til opgøret.
– Jeg forventer, at det bliver tæt og svært som det næsten altid er mod FC Midtjylland. De spiller en simpel gang fodbold, men de er gode til at gøre ondt på deres modstander. De er vanskelige at presse fordi de tidligt slår boldene langt, siger han og fortsætter:
– De er gode til at bringe intensitet og fysik, de tager deres tid på dødbolde, så det er de ting, vi skal være opmærksomme på fra deres side, lyder det fra Cornelius.
Det står også klart for ham, hvad FCK-mandskabet skal gøre for at gå videre fra pokal-ottendedelsfinalen.
– Vi skal spille hurtigt og sætte et højt tempo, så vi får en masse effektiv spilletid. Det handler blandt andet om at spille rundt om den, så det bliver mere fodboldkamp end brydekamp, for der er vi bedst, forklarer Andreas Cornelius.
Når det kommer til hans egen rolle, og hvad han skal bidrage med i kampen, så peger han på, at de andre også skal vænne sig til at spille med ham igen.
– Jeg har nogle andre spidskompetencer end nogle af vores andre angribere i forhold til min fysik, hvor jeg kan fungere som opspilsstation eller punkt i straffesparksfeltet, og så kan jeg løse nogle opgaver på dødbolde både offensivt og defensivt, som kan være afgørende i sådan en kamp, fortæller FCK-angriberen.
I FCK kan der desuden stadig være en ny ejer på vej. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER