2020 var ikke et godt år for ret mange. Det var det heller ikke for Brøndby IF.
De blå-gule har torsdag præsenteret et underskud på knap 26 millioner kroner, og en stor del af forklaringen er naturligvis coronakrisen, der har været en bitter pille at sluge for klubberne, som har måttet lukke ned for tilskuere i helt eller meget stort omfang.
I Brøndby IF kan det aflæses helt konkret.
Superliga-klubben havde i 2019 323.131 gæster på Brøndby Stadion – i 2020 var det tal 42.436 på grund af restriktionerne. Det svarer til et fald på knap 87 procent og et millionbeløb i mistede indtægter.
– Vi har gået allerforrest i arbejdet med at skabe rammer og vilkår, der sikrede, at 3F Superligaen afviklede af kampe med tilskuere på forsvarlig vis, men det til trods, så fastholdt regeringen de voldsomme restriktioner og påbud, siger Ole Palmå, der er administrerende direktør i Brøndby IF, og tilføjer:
– Dette har betydet, at vi i 2020 har mistet mange millioner kroner som følge af regeringens restriktioner og har måtte søge hjælpepakker, der har dækket dele af det store hul i økonomien, som de manglende fans på stadion har afstedkommet.
I indeværende år forventer Brøndby IF et underskud i cirka samme størrelsesorden som i 2020.
– Restriktionerne på baggrund af COVID-19 er fortsat ind i 2021, og vi har i år endnu til gode at have tilskuere til kampe i 3F Superligaen. Med det store vaccinationsprogram, der rulles ud henover foråret, forventer vi allerede i denne sæson at få mulighed for at kunne få tilskuere på tribunerne igen, men selv en fuld genåbning i denne sæson vil ikke ændre ved, at vi som branche vil mærke de økonomiske konsekvenser af COVID-19 i lang tid fremadrettet.
– Derfor er vores forventninger til regnskabsåret 2021 nogenlunde på niveau med 2020, og det irriterer os naturligvis, da vi kan se at strategien er den rette og vores dygtige medarbejdere formår at eksekvere under svære vilkår, samtidig med at opbakningen til klubben fra fans og partnere vel aldrig været større, lyder det fra Palmå.
Du kan også læse Jan Bech Andersens reaktion på millionunderskuddet – klik her.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
