Coronakrise: Fald på 87 procent i Brøndby IF

Antallet af besøgende faldt naturligt nok dramatisk i Brøndby IF i 2020.



2020 var ikke et godt år for ret mange. Det var det heller ikke for Brøndby IF.

De blå-gule har torsdag præsenteret et underskud på knap 26 millioner kroner, og en stor del af forklaringen er naturligvis coronakrisen, der har været en bitter pille at sluge for klubberne, som har måttet lukke ned for tilskuere i helt eller meget stort omfang.

I Brøndby IF kan det aflæses helt konkret. 

Superliga-klubben havde i 2019 323.131 gæster på Brøndby Stadion – i 2020 var det tal 42.436 på grund af restriktionerne. Det svarer til et fald på knap 87 procent og et millionbeløb i mistede indtægter.

– Vi har gået allerforrest i arbejdet med at skabe rammer og vilkår, der sikrede, at 3F Superligaen afviklede af kampe med tilskuere på forsvarlig vis, men det til trods, så fastholdt regeringen de voldsomme restriktioner og påbud, siger Ole Palmå, der er administrerende direktør i Brøndby IF, og tilføjer:

– Dette har betydet, at vi i 2020 har mistet mange millioner kroner som følge af regeringens restriktioner og har måtte søge hjælpepakker, der har dækket dele af det store hul i økonomien, som de manglende fans på stadion har afstedkommet.

I indeværende år forventer Brøndby IF et underskud i cirka samme størrelsesorden som i 2020.

– Restriktionerne på baggrund af COVID-19 er fortsat ind i 2021, og vi har i år endnu til gode at have tilskuere til kampe i 3F Superligaen. Med det store vaccinationsprogram, der rulles ud henover foråret, forventer vi allerede i denne sæson at få mulighed for at kunne få tilskuere på tribunerne igen, men selv en fuld genåbning i denne sæson vil ikke ændre ved, at vi som branche vil mærke de økonomiske konsekvenser af COVID-19 i lang tid fremadrettet.

– Derfor er vores forventninger til regnskabsåret 2021 nogenlunde på niveau med 2020, og det irriterer os naturligvis, da vi kan se at strategien er den rette og vores dygtige medarbejdere formår at eksekvere under svære vilkår, samtidig med at opbakningen til klubben fra fans og partnere vel aldrig været større, lyder det fra Palmå.

Du kan også læse Jan Bech Andersens reaktion på millionunderskuddet – klik her. 







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afslører samtale med Roony Bardghji

Offentliggøres i dag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb