Coronaplagede FCK: Kan ikke styre spillerne når de tager hjem

Jess Thorup mener, at FCK-staben gør, hvad de kan for at undgå, at spillerne bliver smittet med coronavirus. Dog er det sket for en tredjedel af truppen nu.



FC København har været så hårdt ramt af coronavirus i denne sæson, at omkring en tredjedel af førsteholdstruppens spillere har været ramt. I øjeblikket er seks spillere ude i coronakarantæne.

Det er noget, som københavnerklubben gør meget for at undgå ellers, forklarer cheftræner Jess Thorup i et interview med Canal 9, hvor han også slår fast, at der er blevet talt meget tydeligt overfor spillerne, som dog alligevel bliver smittet, når de kommer i deres private regi ved siden af fodbolden. 

Det er dér hvor man skal kunne tage ansvar for sig selv, lyder det fra Thorup, som også mener, at alt, der kan vælte ned over dem, vælter ned over dem for tiden.

Læs også:FCK overrasker: 17-årig starter inde mod Horsens

– Vi kan jo gøre en masse ting ude på 10’eren, hvor de møder ind om morgenen og tager hjem sidst på eftermiddagen, hvor vi giver dem ‘lunchboxes’ med hjem. Hvad de foretager sig derefter, det er vi jo ikke herre over, siger han og fortsætter:

– Det er klart, at vores læge har næsten været på hver anden dag og løftet pegefingeren. Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi står med så mange på én gang, fortæller Jess Thorup.

Endvidere er han tydeligvis ikke tilfreds med den karantæne-periode, som man bliver sat i. Den er på 14 dage for fodboldspillere i Superligaen.

Læs også:Bombe: Jonas Winds agentaftale kan være ulovlig

– Jeg kan godt undre mig over, at man skal sidde så længe ude, hvis man har en corona, når – undskyld mig – alle andre danskere kan begynde på arbejde igen efter en uge. Det er en længere diskussion, som jeg ikke skal gå ind i. Jeg skal forholde mig til, at jeg skal miste spillere i 14 dage og nogle af dem i tre kampe. Det er selvfølgelig ærgerligt, når man ikke kan vælge fra hylde ét, siger FCK-træneren

Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.

Læs også:FCK udtager trup: Hårdt plaget af corona
Læs også:FCK har meget at tænke på: SønderjyskE-klagesag gav ekstra pres
Læs også:Har prøvetrænet i FCK og FCM: Målfarligt talent tager til Rosenborg




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg

PSG er i Champions League-finalen efter drama



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Premier League-klub går all-in

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’