Coronaplagede FCK: Kan ikke styre spillerne når de tager hjem

Jess Thorup mener, at FCK-staben gør, hvad de kan for at undgå, at spillerne bliver smittet med coronavirus. Dog er det sket for en tredjedel af truppen nu.



FC København har været så hårdt ramt af coronavirus i denne sæson, at omkring en tredjedel af førsteholdstruppens spillere har været ramt. I øjeblikket er seks spillere ude i coronakarantæne.

Det er noget, som københavnerklubben gør meget for at undgå ellers, forklarer cheftræner Jess Thorup i et interview med Canal 9, hvor han også slår fast, at der er blevet talt meget tydeligt overfor spillerne, som dog alligevel bliver smittet, når de kommer i deres private regi ved siden af fodbolden. 

Det er dér hvor man skal kunne tage ansvar for sig selv, lyder det fra Thorup, som også mener, at alt, der kan vælte ned over dem, vælter ned over dem for tiden.

Læs også:FCK overrasker: 17-årig starter inde mod Horsens

– Vi kan jo gøre en masse ting ude på 10’eren, hvor de møder ind om morgenen og tager hjem sidst på eftermiddagen, hvor vi giver dem ‘lunchboxes’ med hjem. Hvad de foretager sig derefter, det er vi jo ikke herre over, siger han og fortsætter:

– Det er klart, at vores læge har næsten været på hver anden dag og løftet pegefingeren. Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi står med så mange på én gang, fortæller Jess Thorup.

Endvidere er han tydeligvis ikke tilfreds med den karantæne-periode, som man bliver sat i. Den er på 14 dage for fodboldspillere i Superligaen.

Læs også:Bombe: Jonas Winds agentaftale kan være ulovlig

– Jeg kan godt undre mig over, at man skal sidde så længe ude, hvis man har en corona, når – undskyld mig – alle andre danskere kan begynde på arbejde igen efter en uge. Det er en længere diskussion, som jeg ikke skal gå ind i. Jeg skal forholde mig til, at jeg skal miste spillere i 14 dage og nogle af dem i tre kampe. Det er selvfølgelig ærgerligt, når man ikke kan vælge fra hylde ét, siger FCK-træneren

Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.

Læs også:FCK udtager trup: Hårdt plaget af corona
Læs også:FCK har meget at tænke på: SønderjyskE-klagesag gav ekstra pres
Læs også:Har prøvetrænet i FCK og FCM: Målfarligt talent tager til Rosenborg





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport