Coronaplagede FCK: Kan ikke styre spillerne når de tager hjem

Jess Thorup mener, at FCK-staben gør, hvad de kan for at undgå, at spillerne bliver smittet med coronavirus. Dog er det sket for en tredjedel af truppen nu.



FC København har været så hårdt ramt af coronavirus i denne sæson, at omkring en tredjedel af førsteholdstruppens spillere har været ramt. I øjeblikket er seks spillere ude i coronakarantæne.

Det er noget, som københavnerklubben gør meget for at undgå ellers, forklarer cheftræner Jess Thorup i et interview med Canal 9, hvor han også slår fast, at der er blevet talt meget tydeligt overfor spillerne, som dog alligevel bliver smittet, når de kommer i deres private regi ved siden af fodbolden. 

Det er dér hvor man skal kunne tage ansvar for sig selv, lyder det fra Thorup, som også mener, at alt, der kan vælte ned over dem, vælter ned over dem for tiden.

Læs også:FCK overrasker: 17-årig starter inde mod Horsens

– Vi kan jo gøre en masse ting ude på 10’eren, hvor de møder ind om morgenen og tager hjem sidst på eftermiddagen, hvor vi giver dem ‘lunchboxes’ med hjem. Hvad de foretager sig derefter, det er vi jo ikke herre over, siger han og fortsætter:

– Det er klart, at vores læge har næsten været på hver anden dag og løftet pegefingeren. Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi står med så mange på én gang, fortæller Jess Thorup.

Endvidere er han tydeligvis ikke tilfreds med den karantæne-periode, som man bliver sat i. Den er på 14 dage for fodboldspillere i Superligaen.

Læs også:Bombe: Jonas Winds agentaftale kan være ulovlig

– Jeg kan godt undre mig over, at man skal sidde så længe ude, hvis man har en corona, når – undskyld mig – alle andre danskere kan begynde på arbejde igen efter en uge. Det er en længere diskussion, som jeg ikke skal gå ind i. Jeg skal forholde mig til, at jeg skal miste spillere i 14 dage og nogle af dem i tre kampe. Det er selvfølgelig ærgerligt, når man ikke kan vælge fra hylde ét, siger FCK-træneren

Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.

Læs også:FCK udtager trup: Hårdt plaget af corona
Læs også:FCK har meget at tænke på: SønderjyskE-klagesag gav ekstra pres
Læs også:Har prøvetrænet i FCK og FCM: Målfarligt talent tager til Rosenborg




TransferLIVE: Vil forstærke sig inden denne dato




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

FCK tjener millioner på ung stopper

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brasilien – Norge

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Brøndby tæt på Superliga-profil