FCK har meget at tænke på: SønderjyskE-klagesag gav ekstra pres

Om det er corona eller klagesager, så er der flere udefrakommende ting, som påvirker FCK’erne, forklarer Jess Thorup.



Det er ikke ligefrem sådan, at der har været medvind til FC København i denne sæson, hvor man blandt andet har måtte tage afsked med Ståle Solbakken og ansat Jess Thorup som ny cheftræner.

Københavnerklubben fik dens første sejr med den nye træner i den seneste runde mod SønderjyskE, hvor der efterfølgende blev lavet en indberetning fra sønderjyderne over den indsendte formation.

Den sag endte dog med, at FCK fik medhold, men det har alligevel været noget, som Thorup har måtte have i hovedet, fortæller han i et interview på FCK’s hjemmeside, hvor han også kommer ind på situationen med corona, som seks nu er smittet af i truppen.

Læs også:Indberettet af SønderjyskE: FC København undgår straf

– Der er rigtig mange udefrakommende ting, der påvirker vores ageren og laden, og giver os et ekstra pres. Om det er klagesager eller corona eller andet, siger FCK-træneren og fortsætter:

– Men det er sådan det er lige nu, og det tror jeg bare gør os stærkere og styrker sammenholdet dybest set. Vi har en god og bred trup med mange unge spillere, der vil ind og bevise sig, så vi skal nok stille et slagkraftigt hold, fortæller Jess Thorup.

Han peger endvidere på, at sejren over Sønderjyske gav smil på læberne, og nu venter et opgør mod AC Horsens, hvor Thorup efterlyser en lignende solid indsats som den i Haderslev.

Læs også:Thorup erkender startvanskeligheder: Læste ikke truppens tilstand rigtigt

– Det bliver en udfordring, for det lader til at Horsens har fundet tilbage til deres dyder med meget direkte spil og dueller. Det skal vi være klar på, og det handler om at få kampen over på vores præmisser. Det lykkedes os mod SønderjyskE, hvor vi tog teten og fik spillet vores eget spil med masser af pres, bevægelse og god boldomgang, lyder det fra Thorup.

Opgøret mellem FC København og AC Horsens spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.

Læs også:SønderjyskE om FCK-indberetning: Vil sørge for et troværdigt produkt
Læs også:Randers og SønderjyskE er ikke alene: Her er fem skøre disciplinærsager
Læs også:Leder: Solbakken kan bruge Haaland og Ødegaard til at score en stor stilling





Overbevisende: To chok i Parken




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!