Superliga-klubberne skal oplyse den rigtige startopstilling i den rigtige formation senest en time før kampstart, ellers vanker der en bøde.
Den regel blev mange bekendte med for godt en uge siden, da en sag fra marts pludselig fik omtale. Her indberettede Randers FC modstanderholdet AC Horsens for at have givet urigtige informationer om startopstillingen.
Søndag opstod en lignende situation i Haderslev, hvor FC København ikke stillede op i den formation, de på forhånd havde angivet. Efter kampen fastslog SønderjyskE-træner Glen Riddersholm, at FCK kan se frem til en indberetning.
Regler er regler, og dem skal man følge, men de fleste kan nå til enighed om, at de nævnte sager om urigtige startformationer ikke ligefrem hører til i toppen over de forbrydelser, der kan begås i forbindelse med en fodboldkamp.
I den forbindelse har tipsbladet.dk taget et kig i disciplinærinstansens arkiv og fundet frem til nogle af de mere mærkværdige sager.
Her er fem eksempler:
Den sure stadionspeaker
En stadionspeakers fornemste opgave er traditionelt at informere tilskuerne om startopstillingerne, om nøglesituationerne i kampen og om prisen på øl og pølser i boden.
Det gjorde stadionspeakeren også i opgøret mellem Roskilde KFUM og BK Avarta i 2. division den 14. november, men der fulgte en lille analyse med.
Dommeren indberettede således efter kampen, at stadionspeakeren kom med følgende meldinger i højtaleren:
81. minut: “Så kom der endnu en håbløs advarsel”
92. minut: “Så kom der kun én advarsel”
94. minut: “Og så var der den der!”
Roskilde KFUM lagde sig fladt ned, og klubben blev idømt en bøde på 3.000 kroner.
Ikke lys nok på banen
Den 10. september 2018 tørnede Farum BK og BSF sammen i 1. division for kvinder, og opgøret blev spillet på Right to Dream Park, der som bekendt også er hjemmebane for FC Nordsjælland i Superligaen.
Farum BK vandt opgøret 2-0, men BSF krævede efterfølgende kampen spillet om, fordi der ifølge gæsterne “i hele kampen manglede lys i den ene ende af banen”.
Det manglende lys skyldtes, at en projektør ikke ville tænde, men kampens dommer skriver i sin redegørelse, at han vurderede, at der var tilstrækkelig lys på banen til at afvikle kampen.
Fodboldens Disciplinærinstans afviste klagen fra BSF, og resultatet 2-0 til Farum BK stod ved magt.
Et uheldigt Facebook-opslag
Fodboldens Disciplinærinstans tog selv sagen op mod Viborg FF i august 2016.
I forbindelse med en kamp mod FC Midtjylland i Superligaen blev der anvendt pyroteknik fra fans i begge lejre, og det er som bekendt forbudt.
Alligevel lagde Viborg FF en video på Facebook, hvor klubben takkede for opbakningen, og på videoen kunne man se en masse pyroteknik. Klubben fjernede efterfølgende opslaget, men fælden klappede.
Viborg FF blev idømt en bøde på 10.000 kroner.
En lignende sag ramte i øvrigt FC København for et Twitter-opslag et par måneder senere. Det kostede også en bøde på 10.000 kroner.
Glemte at skrive kampens bedste spiller på holdkortet
En underholdende kamp mellem Greve og Hillerød i 2. division i maj 2018 sluttede 5-4 til gæsterne, men dramaet fortsatte efter slutfløjtet.
Her opdagede Greve nemlig, at Hillerød i hele kampen havde benyttet en spiller, der ikke var skrevet på holdkortet. Den pågældende spiller var ifølge Greves indberetning “banens bedste spiller”, og han lavede to mål for Hillerød. Af indberetningen fremgår det også, at Greves træner, der har mange års divisionserfaring som både spiller og træner, aldrig har oplevet noget lignende.
Fodboldens Disciplinærinstans idømte Hillerød en bøde på 3.000 kroner, men vurderede samtidig, at den administrative fejl ikke gav udeholdet en uretmæssig fordel i forhold til selve spillet på banen. Hillerød fik derfor lov til at beholde de tre point.
Den “usportslige” kommunikationschef
Indberetninger om usportslig opførsel svømmer arkivet over med, og som regel er det spillere eller trænere, der overfuser dommeren. Den 11. november var det dog Vejles kommunikationschef, der blev indberettet.
I forbindelse med Vejles pokalkamp mod Brabrand IF, indberettede dommeren Vejles kommunikationschef for usportslig opførsel. Af indberetningen fremgår det blandt andet, at VB-chefen efter kampen gik ind på banen og med hævet stemme og en finger pegende sagde “Så fik du ham alligevel, hva´?. Det var det, du gik efter”.
Vejles kommunikationschef afviste dommerens beskyldninger. Af VB’s indberetning fremgår det blandt andet, at kommunikationschefen helt afviser at skulle have sagt, det han er citeret for, og at han hverken hævede stemmen eller løftede fingeren. Han indberetter, at han sagde “så fik du ham vist ud igen” og efterfølgende gik sin vej.
Kommunikationschefen modtog en advarsel fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Læs også:Færdig for i år: OB’er har brækket sin tå
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krig om startopstillingerne
Læs også:Vil have Philip Zinckernagel: Det har jeg vidst længe
Læs også:Optakt: Brøndby IF – Lyngby Boldklub
Læs også:Superligaen indfører ny form for coronatest
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
631 millioner kroner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
