Optakt: Brøndby IF – Lyngby Boldklub

Brøndby er kommet tilbage på sporet og har fået to sejre i træk, mens Lyngby er i store problemer og fortsat på jagt efter sæsonens første sejr.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #biflbk #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Superliga-klubben startede med at vinde sæsonens første fire kampe, så blev de næste tre tabt, og siden har man vundet de sidste to. Brøndby IF har med andre ord fået det til at køre igen, og klubben møder nu Lyngby Boldklub på hjemmebane.

Før runden er Niels Frederiksens tropper helt med i topstriden i Superligaen, hvor man er et enkelt point efter FC Midtjylland, efter det senest blev til 2-0 ude mod Vejle.

Rezan Corlu og Blas Riveros er skadede og ude af opgøret mod Lyngby. Kevin Mensah må også sidde ude af opgøret mod Lyngby.

Lyngby Boldklub:
Det er blevet til bare tre point i ni kampe, og dermed ligger Lyngby Boldklub side om side med AC Horsens i bunden af Superligaen. De to klubber, der spillede 1-1 mod hinanden i sidste runde, har haft store problemer og har fortsat første sejr til gode.

Værre er det for Lyngby, der også er uden cheftræner i den resterende del af efteråret, fordi Christian Nielsen har fået sparket en bold i hovedet og er ganske hårdt ramt. Carit Falch leder tropperne, til Nielsen er tilbage.

Læs også:Brøndby bekræfter afsked: De har efterladt et varigt indtryk på mig

Tilbage er André Riel, efter han har siddet ude i fem kampe med karantæne. Ude er Frederik Winther fortsat, efter han er testet positiv for virus. Emil Nielsen og Frederik Gytkjær indgår i truppen, efter de ikke spillede senest.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Uhre, Pavlovic

Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Fosgaard, Geertsen, Enghardt, Hamalainen – Hebo, Rømer, Torp – Gammelby, Nielsen, “Greko”

Profilen:
Jens Martin Gammelby skal op mod den klub, der ejer ham. Indtil videre leder Gammelby fortsat efter topformen, men den tidligere Silkeborg-profil får masser af spilletid i Lyngby, hvilket naturligvis er første skridt mod at genfinde formen.

Vidste du, at..:
Der er ikke meget i statistikken, der taler for Lyngby. De sidste 10 besøg på Brøndby Stadion i Superligaen har kastet en enkelt sejr af sig. En gang er det endt uafgjort, mens hjemmeholdet BIF har vundet de sidste otte. Lyngby skal have brudt statistikken, for der er behov for sejre, hvis man skal have lukket hullet op til de næste i rækken.

Læs også:Coronakrisen kradser på Fyn: OB fyrer to

Dom:
Det bliver en meget svær kamp for Lyngby Boldklub, der indtil videre har lignet et af de to dårligste hold i Superligaen, som tabellen også indikerer. På den måde er det et eller andet sted en fortsættelse af et forår, der godt nok endte med redning, men omvendt ikke var pointmæssigt godt.

Opgøret mod Brøndby bliver svært, for BIF er et velspillende mandskab, der har hentet 15 point flere end Lyngby over ni runder.

Statistikken taler også for Brøndby. Vi tror, at hjemmeholdet vinder komfortabelt. 3-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:AaB’er: Vi hører til i den sjove ende af tabellen
Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Læs også:Forrygende frispark kåret til Rundens Mål i Superligaen




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job