Optakt: Brøndby IF – Lyngby Boldklub

Brøndby er kommet tilbage på sporet og har fået to sejre i træk, mens Lyngby er i store problemer og fortsat på jagt efter sæsonens første sejr.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #biflbk #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Superliga-klubben startede med at vinde sæsonens første fire kampe, så blev de næste tre tabt, og siden har man vundet de sidste to. Brøndby IF har med andre ord fået det til at køre igen, og klubben møder nu Lyngby Boldklub på hjemmebane.

Før runden er Niels Frederiksens tropper helt med i topstriden i Superligaen, hvor man er et enkelt point efter FC Midtjylland, efter det senest blev til 2-0 ude mod Vejle.

Rezan Corlu og Blas Riveros er skadede og ude af opgøret mod Lyngby. Kevin Mensah må også sidde ude af opgøret mod Lyngby.

Lyngby Boldklub:
Det er blevet til bare tre point i ni kampe, og dermed ligger Lyngby Boldklub side om side med AC Horsens i bunden af Superligaen. De to klubber, der spillede 1-1 mod hinanden i sidste runde, har haft store problemer og har fortsat første sejr til gode.

Værre er det for Lyngby, der også er uden cheftræner i den resterende del af efteråret, fordi Christian Nielsen har fået sparket en bold i hovedet og er ganske hårdt ramt. Carit Falch leder tropperne, til Nielsen er tilbage.

Læs også:Brøndby bekræfter afsked: De har efterladt et varigt indtryk på mig

Tilbage er André Riel, efter han har siddet ude i fem kampe med karantæne. Ude er Frederik Winther fortsat, efter han er testet positiv for virus. Emil Nielsen og Frederik Gytkjær indgår i truppen, efter de ikke spillede senest.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Uhre, Pavlovic

Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Fosgaard, Geertsen, Enghardt, Hamalainen – Hebo, Rømer, Torp – Gammelby, Nielsen, “Greko”

Profilen:
Jens Martin Gammelby skal op mod den klub, der ejer ham. Indtil videre leder Gammelby fortsat efter topformen, men den tidligere Silkeborg-profil får masser af spilletid i Lyngby, hvilket naturligvis er første skridt mod at genfinde formen.

Vidste du, at..:
Der er ikke meget i statistikken, der taler for Lyngby. De sidste 10 besøg på Brøndby Stadion i Superligaen har kastet en enkelt sejr af sig. En gang er det endt uafgjort, mens hjemmeholdet BIF har vundet de sidste otte. Lyngby skal have brudt statistikken, for der er behov for sejre, hvis man skal have lukket hullet op til de næste i rækken.

Læs også:Coronakrisen kradser på Fyn: OB fyrer to

Dom:
Det bliver en meget svær kamp for Lyngby Boldklub, der indtil videre har lignet et af de to dårligste hold i Superligaen, som tabellen også indikerer. På den måde er det et eller andet sted en fortsættelse af et forår, der godt nok endte med redning, men omvendt ikke var pointmæssigt godt.

Opgøret mod Brøndby bliver svært, for BIF er et velspillende mandskab, der har hentet 15 point flere end Lyngby over ni runder.

Statistikken taler også for Brøndby. Vi tror, at hjemmeholdet vinder komfortabelt. 3-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:AaB’er: Vi hører til i den sjove ende af tabellen
Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Læs også:Forrygende frispark kåret til Rundens Mål i Superligaen




Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I svime over Filip Jørgensen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Jonas Schwartz lander nyt job

Superligaklub præsenterer millionoverskud

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skal han på landsholdet, Riemer?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk milliardær smider 75.000

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Medie afslører møde med Deco

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Reagerer på Brøndby-bombe

631 millioner kroner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Dansk træner storroses

Arne Slot dybt frustreret

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring