Åh, nej: Skotte testet positiv for Covid-19

Billy Gilmour er testet positiv for coronavirus og misser Skotlands gruppekamp mod Kroatien tirsdag.



Skotlands fodboldlandshold er blevet ramt af et coronatilfælde inden den afgørende gruppekamp ved EM.

Således er midtbanespilleren Billy Gilmour blevet testet positiv for coronavirus, oplyser det skotske fodboldforbund ifølge Reuters.

Dermed er han ikke tilgængelig til skotternes sidste gruppekamp mod Kroatien tirsdag, hvor begge hold har brug for en sejr for at komme videre til ottendedelsfinalerne.

Gilmour startede inde på Skotlands defensive midtbane, da det fredag blev til 0-0 mod England i den anden gruppekamp. Her stod han stærkt i billedet og blev kåret som man of the match.

Nu venter ti dages isolation for den 20-årige Gilmour, der til daglig tørner ud for Chelsea.

Skotland var også ramt af et coronatilfælde op til turneringen, da John Fleck blev testet positiv i holdets træningslejr i Spanien.

Billy Gilmours positive coronatest betyder, at engelske Mason Mount og Ben Chilwell, der er holdkammerater med Gilmour i Chelsea, er gået i isolation og er blevet adskilt fra resten af Englands EM-trup.

Det sker, fordi de var i nær kontakt med Gilmour i forbindelse med Englands kamp mod Skotland. Det oplyser det engelske landshold mandag aften. Hverken Mount eller Chilwell – eller andre på det engelske landshold – er blevet testet positive.

Det er uvist, om de to kan være med i Englands kamp mod Tjekkiet tirsdag. Mason Mount har spillet samtlige minutter i Englands to kampe indtil videre ved EM, mens Ben Chilwell endnu ikke har været på banen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jagter dansk erstatning

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA – Belgien

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’