Åh, nej: Skotte testet positiv for Covid-19

Billy Gilmour er testet positiv for coronavirus og misser Skotlands gruppekamp mod Kroatien tirsdag.



Skotlands fodboldlandshold er blevet ramt af et coronatilfælde inden den afgørende gruppekamp ved EM.

Således er midtbanespilleren Billy Gilmour blevet testet positiv for coronavirus, oplyser det skotske fodboldforbund ifølge Reuters.

Dermed er han ikke tilgængelig til skotternes sidste gruppekamp mod Kroatien tirsdag, hvor begge hold har brug for en sejr for at komme videre til ottendedelsfinalerne.

Gilmour startede inde på Skotlands defensive midtbane, da det fredag blev til 0-0 mod England i den anden gruppekamp. Her stod han stærkt i billedet og blev kåret som man of the match.

Nu venter ti dages isolation for den 20-årige Gilmour, der til daglig tørner ud for Chelsea.

Skotland var også ramt af et coronatilfælde op til turneringen, da John Fleck blev testet positiv i holdets træningslejr i Spanien.

Billy Gilmours positive coronatest betyder, at engelske Mason Mount og Ben Chilwell, der er holdkammerater med Gilmour i Chelsea, er gået i isolation og er blevet adskilt fra resten af Englands EM-trup.

Det sker, fordi de var i nær kontakt med Gilmour i forbindelse med Englands kamp mod Skotland. Det oplyser det engelske landshold mandag aften. Hverken Mount eller Chilwell – eller andre på det engelske landshold – er blevet testet positive.

Det er uvist, om de to kan være med i Englands kamp mod Tjekkiet tirsdag. Mason Mount har spillet samtlige minutter i Englands to kampe indtil videre ved EM, mens Ben Chilwell endnu ikke har været på banen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Colombia – DR Congo

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tjekkiet – Mexico

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

– Derfor fyrer vi Thomasberg