Coulibaly om Nordsjælland: Jeg blev frustreret

Efter udlejningen fra FC Nordsjælland til Randers FC fik Lasso Coulibaly vist sig rigtigt godt frem i efteråret, men ivorianeren har ikke hørt noget om et muligt permanent skifte til kronjyderne.



Han havde meget svært ved at tilkæmpe sig regelmæssig spilletid i FC Nordsjælland, men i Randers FC har Lasso Coulibaly i denne sæson vist sig at være lidt af en åbenbaring. 

Coulibaly var i efterårssæsonen et lyspunkt på et presset Randers-mandskab, der har overvintret to point over nedrykningsstregen, og for den driblestærke ivorianer har det selvsagt været en stor forbedring at gå fra at være reservespiller til en stor profil. 

– Det føles selvfølgelig godt at spille meget. Som spiller ønsker man at spille hele tiden, så jeg er virkelig glad for, at jeg får muligheden nu. Selvfølgelig gælder det også om at give alt for holdet, når man får muligheden for at spille, siger Lasso Coulibaly til Tipsbladet, og tilføjer i samme omgang, at han er faldet godt til hos kronjyderne:

– Indtil videre har det været glimrende, vil jeg sige. Jeg har ikke følt mig udeladt på ét eneste tidspunkt i klubben, så det har været rigtigt godt for mig.

Randers-profilen føler selv, at han i denne sæson har udviklet sig meget mentalt, samtidig med, at han har fået mere selvtillid efter udlejningen. 

– Når man mærker tilliden omkring sig, så giver det automatisk et boost til selvtilliden, lyder det fra Lasso Coulibaly, der dog ikke er tilfreds med Randers' pointhøst i efteråret. 

– Vi har selvfølgelig ikke fået de resultater, vi ønskede, men holdet er på vej i den rigtige retning. Vi bliver bare nødt til at arbejde, og så skal sejrene nok komme. Vi skal bevare tålmodigheden og gøre de rigtige ting.

Med to blot to point ned til nedrykningsstregen er der nok nogle Randers-fans, der har været en smule bekymrede henover vinteren, men den bekymring deler Lasso Coulibaly ikke. 

– For at være ærlig, så er jeg ikke bekymret. Slet ikke. For jeg ved, hvad holdet er i stand til, og vi har så mange kampe tilbage, siger lejesvenden. 

Lasso Coulibaly kom på tavlen, da Randers FC i oktober spillede 2-2 mod Brøndby IF (Foto: Imago).

Har intet hørt fra Randers
Lasso Coulibaly, der i efteråret scorede mod Brøndby IF og FC Midtjylland i Superligaen, vil ikke lægge skjul på, at han i FC Nordsjælland var frustreret over den begrænsede spilletid, Farum-klubben kunne tilbyde ham. 

– Ja, selvfølgelig. Det er et normalt menneskeligt instinkt, at man som ung spiller ønsker at spille hele tiden. Og når man ikke spiller i lang tid, så begynder man selvfølgelig at blive frustreret.

– Men jeg har også været god til at bevare roen. Jeg fortsatte med at arbejde, og jeg ventede på, at muligheden ville komme. Og nu er jeg her. Men selvfølgelig blev jeg frustreret, lyder det fra Lasso Coulibaly. 

Tilbage i oktober udtalte Randers FC's sportschef Søren Pedersen, at kronjyderne henover vinteren ville tage en snak med Lasso Coulibaly og FC Nordsjælland om muligheden for et permanent skifte. Lasso Coulibaly svarer dog ganske ærligt, da Tipsbladet spørger ivorianeren om, hvorvidt han har hørt noget fra Randers. 

– Nej. Der er ingen, der har sagt noget som helst til mig, lyder det fra Lasso Coulibaly, der dog ikke er afvisende overfor at blive. 

I efteråret kunne bold.dk afsløre, at Randers skal betale mellem 7,5 og 11 millioner kroner for at hente Lasso Coulibaly permanent. Den FC Nordsjælland-ejede spiller følges dog angiveligt også af tyske, belgiske og schweiziske klubber. 

– Det næste skridt for mig kunne måske være Tyskland, Frankrig eller Belgien. Det er gode ligaer.

– Min største drøm er selvfølgelig at spille i Premier League, men det er nok to skridt væk. Det næste skridt for mig vil nok være en af de ligaer, jeg nævnte før, lyder det afslutningsvist fra Lasso Coulibaly. 

Lasso Coulibaly er noteret for to mål i 13 kampe for Randers FC. I FC Nordsjælland er det blevet til tre mål i 54 kampe for ivorianeren.



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FC København-profil ude med sygdom

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skidt melding

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Har I tabt sutten, Brøndby?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Endelig godt nyt

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige