Real-helt: Der er ikke nok respekt for mig

Real Madrid-målmand Thibaut Courtois føler sig ikke respekteret i England, siger han efter finalesejren.



Real Madrid vandt lørdag Champions League for 14. gang, og det kunne spanierne i høj grad takke deres sidste skanse for.

Målmanden Thibaut Courtois stod en af sit livs bedste kampe. Belgieren reddede nærgående forsøg fra Mohamed Salah, Sadio Mané og Diogo Jota, før holdkammeraten Vinicius Junior blev matchvinder med målet til 1-0 mod Liverpool.

Han havde brug for at vise sine evner på den største scene, forklarer han efter sejren.

– I går (fredag, red.) på pressemødet sagde jeg, at når Real Madrid spiller finaler, så vinder vi. Jeg er på den gode side af historien, og jeg så en masse tweets om, at jeg ville blive ydmyget. Det viste sig at være den anden vej rundt, siger han på banen til britiske BT Sport.

– Jeg var nødt til at vinde finalen for min karriere og for at få noget respekt om mit navn. Jeg synes ikke, der er nok respekt for mig – specielt ikke i England. Endda efter en god sæson så jeg en masse kritik af, at jeg ikke var god nok. Jeg er bare glad og stolt af præstationen, forklarer han.

Real Madrid tabte skudstatistikken mod Liverpool 3-23, men det gjorde ikke det store for det spanske mesterhold, når Courtois var der til at afværge englændernes tilnærmelser hver gang.

– Vi stod sammen, og da der var brug for det, var jeg der for holdet, siger den tidligere Chelsea-målmand.

Undervejs i turneringen har Real Madrid slået Paris Saint-Germain, Chelsea, Manchester City og nu Liverpool i knockoutfasen.

– Vi har slået de bedste klubber i verden sammen. Det år, City og Liverpool har haft, har været utroligt. Liverpool kæmpede til det sidste i Premier League, vandt to pokalturneringer og var meget stærke i dag. Jeg synes, jeg spillede en god kamp, og det var forskellen, lyder det fra keeperen.

30-årige Courtois skiftede til Real Madrid i sommeren 2018, umiddelbart efter at klubben havde vundet Champions League tre år i træk.

Det er første gang, at han prøver at løfte pokalen med de store ører.

/ritzau/





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

OB vil have tidligere Superliga-profil

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

FCM-transfer i fare

Mohamed Salah skriver under med denne klub

En sort plet på hans eftermæle

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet