CV åbner op: Sådan hentede vi ny stjerne

Brøndby måtte insistere i sin økonomiske ageren for at gøre det attraktivt for AZ Alkmaar at sende Håkon Evjen til Danmark.



Håkon Evjen er ny profil på Vestegnen, efter Brøndby gjorde nordmanden til det første indkøb under Global Football Holdings ejerskab. 

Brøndby har længe været varme på den 22-årige nordmand, som længe har været urealistisk at hente.

Brøndby har haft kig på ham, siden han var 15 år gammel. Derfor vidste man godt, at han var i stand til noget stort, da han smadrede Eliteserien for Bodø/Glimt i 2019. Den gode sæson sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen, og det var endda selv om Manchester City havde øje på ham.

Derfor var andre klubber foran Brøndby i kampen om ham, men først i dette transfervindue lykkedes missionen om at hente ham til klubben for angiveligt 12 millioner kroner. Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen fortæller nu til Tipsbladet, hvordan det lykkedes at lokke ham til Danmark og væk fra AZ Alkmaar.

– Den opstod på den måde, at vi har været på af nogle omgange, men hvor der ikke rigtig har været hul igennem til AZ. Rent faktisk var det sådan, at i denne måned, havde de lagt op til, at han skulle have en ny aftale. Han havde halvandet år tilbage af sin aftale.

– Så var klubben i et limbo, om de skulle forny eller sende ham videre. Så insisterede vi med vores ageren, altså økonomisk selvfølgelig, at gøre det attraktivt for AZ at sende Håkon denne vej.

– Så det var den situation, der opstod. At AZ skulle bestemme sig for, om han skulle være en del af det. Og så Håkons eget syn på sagen; Om han godt kunne tænke sig et skifte nu her, fordi han ikke følte, at han fik taget de skridt, han skulle have gjort i den periode. Det håber han selvfølgelig på at kunne gøre her, fortæller “CV”. 

Dermed har Brøndby fået sin spiller, som de har haft kig på i nu godt otte år, og det forventes, at han fra start af leverer et stærkt indtryk for klubben. 

Det er der i hvert fald brug for. Når Superliga-sæsonen genstartes til februar, venter der Brøndby fem vigtige kampe, som afgør, om man skal tilbringe resten af sæsonen i mesterskabsspillet eller i nedrykningsspillet. Lige nu er Brøndby på 10. pladsen, så der er pres på fra start.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Harry Maguire ryger i skammekrogen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

22 millioner kroner!

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Storroser dansk super-talent

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Langer ud efter Peter Sørensen

I transfermøde med Superliga-klub

Brøndby er de dårligste i Europa

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Har ondt af Steve Cooper

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Nu reagerer Morten Krogh

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi