Håkon Evjen er ny profil på Vestegnen, efter Brøndby gjorde nordmanden til det første indkøb under Global Football Holdings ejerskab.
Brøndby har længe været varme på den 22-årige nordmand, som længe har været urealistisk at hente.
Brøndby har haft kig på ham, siden han var 15 år gammel. Derfor vidste man godt, at han var i stand til noget stort, da han smadrede Eliteserien for Bodø/Glimt i 2019. Den gode sæson sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen, og det var endda selv om Manchester City havde øje på ham.
Derfor var andre klubber foran Brøndby i kampen om ham, men først i dette transfervindue lykkedes missionen om at hente ham til klubben for angiveligt 12 millioner kroner. Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen fortæller nu til Tipsbladet, hvordan det lykkedes at lokke ham til Danmark og væk fra AZ Alkmaar.
– Den opstod på den måde, at vi har været på af nogle omgange, men hvor der ikke rigtig har været hul igennem til AZ. Rent faktisk var det sådan, at i denne måned, havde de lagt op til, at han skulle have en ny aftale. Han havde halvandet år tilbage af sin aftale.
– Så var klubben i et limbo, om de skulle forny eller sende ham videre. Så insisterede vi med vores ageren, altså økonomisk selvfølgelig, at gøre det attraktivt for AZ at sende Håkon denne vej.
– Så det var den situation, der opstod. At AZ skulle bestemme sig for, om han skulle være en del af det. Og så Håkons eget syn på sagen; Om han godt kunne tænke sig et skifte nu her, fordi han ikke følte, at han fik taget de skridt, han skulle have gjort i den periode. Det håber han selvfølgelig på at kunne gøre her, fortæller “CV”.
Dermed har Brøndby fået sin spiller, som de har haft kig på i nu godt otte år, og det forventes, at han fra start af leverer et stærkt indtryk for klubben.
Det er der i hvert fald brug for. Når Superliga-sæsonen genstartes til februar, venter der Brøndby fem vigtige kampe, som afgør, om man skal tilbringe resten af sæsonen i mesterskabsspillet eller i nedrykningsspillet. Lige nu er Brøndby på 10. pladsen, så der er pres på fra start.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER