CV åbner op: Sådan hentede vi ny stjerne

Brøndby måtte insistere i sin økonomiske ageren for at gøre det attraktivt for AZ Alkmaar at sende Håkon Evjen til Danmark.



Håkon Evjen er ny profil på Vestegnen, efter Brøndby gjorde nordmanden til det første indkøb under Global Football Holdings ejerskab. 

Brøndby har længe været varme på den 22-årige nordmand, som længe har været urealistisk at hente.

Brøndby har haft kig på ham, siden han var 15 år gammel. Derfor vidste man godt, at han var i stand til noget stort, da han smadrede Eliteserien for Bodø/Glimt i 2019. Den gode sæson sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen, og det var endda selv om Manchester City havde øje på ham.

Derfor var andre klubber foran Brøndby i kampen om ham, men først i dette transfervindue lykkedes missionen om at hente ham til klubben for angiveligt 12 millioner kroner. Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen fortæller nu til Tipsbladet, hvordan det lykkedes at lokke ham til Danmark og væk fra AZ Alkmaar.

– Den opstod på den måde, at vi har været på af nogle omgange, men hvor der ikke rigtig har været hul igennem til AZ. Rent faktisk var det sådan, at i denne måned, havde de lagt op til, at han skulle have en ny aftale. Han havde halvandet år tilbage af sin aftale.

– Så var klubben i et limbo, om de skulle forny eller sende ham videre. Så insisterede vi med vores ageren, altså økonomisk selvfølgelig, at gøre det attraktivt for AZ at sende Håkon denne vej.

– Så det var den situation, der opstod. At AZ skulle bestemme sig for, om han skulle være en del af det. Og så Håkons eget syn på sagen; Om han godt kunne tænke sig et skifte nu her, fordi han ikke følte, at han fik taget de skridt, han skulle have gjort i den periode. Det håber han selvfølgelig på at kunne gøre her, fortæller “CV”. 

Dermed har Brøndby fået sin spiller, som de har haft kig på i nu godt otte år, og det forventes, at han fra start af leverer et stærkt indtryk for klubben. 

Det er der i hvert fald brug for. Når Superliga-sæsonen genstartes til februar, venter der Brøndby fem vigtige kampe, som afgør, om man skal tilbringe resten af sæsonen i mesterskabsspillet eller i nedrykningsspillet. Lige nu er Brøndby på 10. pladsen, så der er pres på fra start.







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Brighton – Liverpool

“Ingen er uerstattelige”

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF

Protesterer efter dansk drømmekamp

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Det kommer formentlig til at ske

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Håber på FC København-exit

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Så blev det officielt

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Benhård Brian Riemer-melding

FCK-stjerne roses i hjemlandet

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

‘Det er dramatisk!’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano