Håkon Evjen er ny profil på Vestegnen, efter Brøndby gjorde nordmanden til det første indkøb under Global Football Holdings ejerskab.
Brøndby har længe været varme på den 22-årige nordmand, som længe har været urealistisk at hente.
Brøndby har haft kig på ham, siden han var 15 år gammel. Derfor vidste man godt, at han var i stand til noget stort, da han smadrede Eliteserien for Bodø/Glimt i 2019. Den gode sæson sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen, og det var endda selv om Manchester City havde øje på ham.
Derfor var andre klubber foran Brøndby i kampen om ham, men først i dette transfervindue lykkedes missionen om at hente ham til klubben for angiveligt 12 millioner kroner. Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen fortæller nu til Tipsbladet, hvordan det lykkedes at lokke ham til Danmark og væk fra AZ Alkmaar.
– Den opstod på den måde, at vi har været på af nogle omgange, men hvor der ikke rigtig har været hul igennem til AZ. Rent faktisk var det sådan, at i denne måned, havde de lagt op til, at han skulle have en ny aftale. Han havde halvandet år tilbage af sin aftale.
– Så var klubben i et limbo, om de skulle forny eller sende ham videre. Så insisterede vi med vores ageren, altså økonomisk selvfølgelig, at gøre det attraktivt for AZ at sende Håkon denne vej.
– Så det var den situation, der opstod. At AZ skulle bestemme sig for, om han skulle være en del af det. Og så Håkons eget syn på sagen; Om han godt kunne tænke sig et skifte nu her, fordi han ikke følte, at han fik taget de skridt, han skulle have gjort i den periode. Det håber han selvfølgelig på at kunne gøre her, fortæller “CV”.
Dermed har Brøndby fået sin spiller, som de har haft kig på i nu godt otte år, og det forventes, at han fra start af leverer et stærkt indtryk for klubben.
Det er der i hvert fald brug for. Når Superliga-sæsonen genstartes til februar, venter der Brøndby fem vigtige kampe, som afgør, om man skal tilbringe resten af sæsonen i mesterskabsspillet eller i nedrykningsspillet. Lige nu er Brøndby på 10. pladsen, så der er pres på fra start.
LIVE
LIVE: AGF med overraskelse fra start!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv