Håkon Evjen er ny profil på Vestegnen, efter Brøndby gjorde nordmanden til det første indkøb under Global Football Holdings ejerskab.
Brøndby har længe været varme på den 22-årige nordmand, som længe har været urealistisk at hente.
Brøndby har haft kig på ham, siden han var 15 år gammel. Derfor vidste man godt, at han var i stand til noget stort, da han smadrede Eliteserien for Bodø/Glimt i 2019. Den gode sæson sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen, og det var endda selv om Manchester City havde øje på ham.
Derfor var andre klubber foran Brøndby i kampen om ham, men først i dette transfervindue lykkedes missionen om at hente ham til klubben for angiveligt 12 millioner kroner. Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen fortæller nu til Tipsbladet, hvordan det lykkedes at lokke ham til Danmark og væk fra AZ Alkmaar.
– Den opstod på den måde, at vi har været på af nogle omgange, men hvor der ikke rigtig har været hul igennem til AZ. Rent faktisk var det sådan, at i denne måned, havde de lagt op til, at han skulle have en ny aftale. Han havde halvandet år tilbage af sin aftale.
– Så var klubben i et limbo, om de skulle forny eller sende ham videre. Så insisterede vi med vores ageren, altså økonomisk selvfølgelig, at gøre det attraktivt for AZ at sende Håkon denne vej.
– Så det var den situation, der opstod. At AZ skulle bestemme sig for, om han skulle være en del af det. Og så Håkons eget syn på sagen; Om han godt kunne tænke sig et skifte nu her, fordi han ikke følte, at han fik taget de skridt, han skulle have gjort i den periode. Det håber han selvfølgelig på at kunne gøre her, fortæller “CV”.
Dermed har Brøndby fået sin spiller, som de har haft kig på i nu godt otte år, og det forventes, at han fra start af leverer et stærkt indtryk for klubben.
Det er der i hvert fald brug for. Når Superliga-sæsonen genstartes til februar, venter der Brøndby fem vigtige kampe, som afgør, om man skal tilbringe resten af sæsonen i mesterskabsspillet eller i nedrykningsspillet. Lige nu er Brøndby på 10. pladsen, så der er pres på fra start.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
HELT VILDT