CV droppede Riza Durmisi: Jeg kunne ikke sætte flueben ud for noget

Brøndby-direktør Carsten V. Jensen fortæller, at Riza Durmisi ikke blev hentet til klubben, fordi han ganske enkelt ikke opfyldte de nødvendige kriterier.



Riza Durmisi troede, at han skulle til Brøndby IF på sidstedagen af transfervinduet, men venstrebacken kunne ved middagstid i mandags læse, at de blå-gule i stedet havde hentet Blas Riveros i FC Basel.

Det er faldet 26-årige Riza Durmisi for brystet, og onsdag rettede han en meget skarp kritik af Brøndby IF i BT. Durmisi langer særligt ud efter én person i ledelsen, som han dog ikke ønsker at navngive.

Det ligger i kortene, at denne person er Carsten V. Jensen.

Brøndbys fodbolddirektør har den afgørende stemme i forhold til klubbens transfers, og han bekræfter, at Riza Durmisi var et emne, men ifølge Carsten V. Jensen gav det ganske enkelt bare ikke mening at hive Durmisi hjem.

– Jeg kan måske godt forstå det (at Durmisi er skuffet, red.). Han bød sig til, og vi har sagt, at vi gerne ser tidligere Brøndby-spillere tilbage. Det, der samlet set er i det, er, at det sportsligt, økonomisk og timingmæssigt skal passe, og der er ikke nogle af de tre, man kan sætte et flueben ved. Det er derfor. Så stopper det der, siger CV til podcasten Brøndby Lyd og fortsætter:

– Riza har ikke spillet mange minutters fodbold det seneste år, så det ville tage et stykke tid. Der var ikke udsigt til en aftale, der rakte ud over ni måneder, og så er der en økonomi, som er astronomisk at løse. Så ingen af boksene kunne hakkes af.

Læs også:AC Horsens henter tidligere FC København-talent

– Men selvfølgelig er det jo svært at håndtere, for jeg ved godt, at der er rigtig mange, der gerne ser den udgave af Riza, som man sendte af sted, tilbage på Brøndby Stadion. Men det bliver ikke i denne omgang.

– Opgaven er ikke at tilfredsstille, hvem det nu måtte være. Det er at gøre det bedst mulige for Brøndby på den korte- og lange bane, og nogle gange er der nogle omkostninger ved det. Så må jeg tage de øretæver, der følger med. Nogen skal jo i sidste ende stå på mål for det, vi foretager os.

Måtte spørge kommunikationschefen før transfer
I stedet for Riza Durmisi endte Blas Riveros altså med at blive løsningen på Brøndbys udfordring på venstre back, og paraguayaneren blev den anden nye spiller i Brøndby IF i transfervinduet. 

Den første var Andrija Pavlovic.

Den serbiske angriber skiftede til Brøndby IF fra Rapid Wien, men han har som bekendt også en fortid i FC København, og spillere, der har optrådt med en løve på brystet, står ikke i høj kurs på Vestegnen. Det var Carsten V. Jensen naturligvis godt klar over.

– Det første, jeg gjorde, var lige at gå op til Christian Schultz (Brøndbys kommunikationschef, red,) og spørge, hvordan folk ville reagere på det. Han sagde ”så længe det ikke er Zanka, så går det nok”. Der er selvfølgelig en grænse for, hvad vi kan byde fansene, men vi skal også se på, hvad der er bedst for Brøndby, fortæller fodbolddirektøren.

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

Transfervinduet lukkede i mandags, og de fleste klubber har truppen på plads for resten af 2020. Der kan dog stadig hentes transferfrie spillere, og den mulighed benyttede Brøndby sig af for et år siden, da klubben hentede Andreas Maxsø efter lukketid.

Noget lignende sker næppe denne gang.

– Hvis der kommer en mulighed ala Maxsø, så skal man være klar uanset hvad, men det forventer jeg ikke. Og vi er trygge og godt tilpas, så jeg forventer ikke, at der sker noget frem til, at vinduet åbner igen i januar, siger Carsten V. Jensen.

Brøndby IF fik i transfervinduet også tilgang af Rezan Corlu, der er vendt hjem fra et lejeophold i Lyngby. De blå-gule har fået en forrygende start på sæsonen og indtager førstepladsen i Superligaen efter fire vundne kampe i træk. 

Du kan høre hele podcasten med Carsten V. Jensen ved at klikke her. 

Læs også:Verdensrekord? Sander Svendsen-skifte gik igennem et sekund før tid
Læs også:Disse spillere kan forlade Superligaen i de næste 14 dage
Læs også:Et år efter rekordsalg: Dansk teenager udvalgt til stor talentliste


Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Intet aftryk!

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

I svime over Oscar Schwartau

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Marokko er blevet fodboldens mekka