Riza Durmisi raser mod Brøndby-ledelse: Hvor pinligt er det lige?

Den 26-årige venstre back er alt andet end tilfreds med Brøndbys ledelse.



Riza Durmisi har de seneste dage indikeret en skuffelse over Brøndby IF på de seneste medier, og nu sætter han ord på situationen i et stort interview med B.T

I interviewet fortæller venstrebacken, der mod forventning blev i Lazio på transfervinduets sidste dag, at han troede, at han havde en aftale med Brøndby på plads. Faktisk havde han også afviste blandt andre Celta Vigo og Alanyaspor for at gå ned i løn og komme “hjem” til Vestegnen.

Men i sidste ende valgte Brøndby IF i stedet at hente paraguayanske Blas Riveros, og det fortalte klubben ikke til Riza Durmisi, som måtte læse om transferen i medierne. 

Læs også:Danske stadions forbliver tomme: Regeringen forlænger restriktioner

Derfor har Riza Durmisi altså nu givet sin utilfredsfed til kende på de sociale medier og sidenhen i interviewet med B.T. Han føler nemlig ikke, at Brøndby IF har behandlet ham ordentligt, når han har gjort de ting, han har gjort, for Brøndby og sikret dem penge – blandt andet via transfers. 

– Det gjorde klubben også (tjente penge, red.), da jeg skiftede fra Betis til Lazio. Og så siger folk, at det var på grund af penge, at jeg ikke kom tilbage nu. Jeg har så stort et Brøndby-hjerte og er fan af klubben. De kunne godt bare have meddelt mig det direkte, så jeg ikke stod og ventede. Det er det, der gør mig irriteret. Og det er derfor, jeg postede min story på Instagram. Loyalitet skal gå begge veje. Jeg ville vise, hvad loyalitet er, når Kamil Wilczek skifter til FCK, så ville jeg komme tilbage og kæmpe for klubben. Skal en Brøndby-dreng som mig virkelig finde ud af, at de har signet med en anden, på nettet? Hvor pinligt er det lige?, siger Riza Durmisi til BT. 

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

Samtidig understreger 26-årige Riza Durmisi, at han ikke kommer til Brøndby til vinter, og at han først kommer tilbage, så længe at en specifik person er i ledelsen.

B.T. har desuden også været i kontakt med Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby IF og forholdt ham citaterne. Han understreger, at Brøndby i transfervinduet har handlet i klubbens bedste interesse. 

Riza Durmisi spillede i Brøndby IF indtil sommeren 2016, hvor han skiftede til Real Betis. Siden har han spillet i Lazio og OGC Nice.  

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 4. spillerunde
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




Det tyder på en FCK-ydmygelse




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Officielt: FC København sælger stjerne

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?