Riza Durmisi raser mod Brøndby-ledelse: Hvor pinligt er det lige?

Den 26-årige venstre back er alt andet end tilfreds med Brøndbys ledelse.



Riza Durmisi har de seneste dage indikeret en skuffelse over Brøndby IF på de seneste medier, og nu sætter han ord på situationen i et stort interview med B.T

I interviewet fortæller venstrebacken, der mod forventning blev i Lazio på transfervinduets sidste dag, at han troede, at han havde en aftale med Brøndby på plads. Faktisk havde han også afviste blandt andre Celta Vigo og Alanyaspor for at gå ned i løn og komme “hjem” til Vestegnen.

Men i sidste ende valgte Brøndby IF i stedet at hente paraguayanske Blas Riveros, og det fortalte klubben ikke til Riza Durmisi, som måtte læse om transferen i medierne. 

Læs også:Danske stadions forbliver tomme: Regeringen forlænger restriktioner

Derfor har Riza Durmisi altså nu givet sin utilfredsfed til kende på de sociale medier og sidenhen i interviewet med B.T. Han føler nemlig ikke, at Brøndby IF har behandlet ham ordentligt, når han har gjort de ting, han har gjort, for Brøndby og sikret dem penge – blandt andet via transfers. 

– Det gjorde klubben også (tjente penge, red.), da jeg skiftede fra Betis til Lazio. Og så siger folk, at det var på grund af penge, at jeg ikke kom tilbage nu. Jeg har så stort et Brøndby-hjerte og er fan af klubben. De kunne godt bare have meddelt mig det direkte, så jeg ikke stod og ventede. Det er det, der gør mig irriteret. Og det er derfor, jeg postede min story på Instagram. Loyalitet skal gå begge veje. Jeg ville vise, hvad loyalitet er, når Kamil Wilczek skifter til FCK, så ville jeg komme tilbage og kæmpe for klubben. Skal en Brøndby-dreng som mig virkelig finde ud af, at de har signet med en anden, på nettet? Hvor pinligt er det lige?, siger Riza Durmisi til BT. 

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

Samtidig understreger 26-årige Riza Durmisi, at han ikke kommer til Brøndby til vinter, og at han først kommer tilbage, så længe at en specifik person er i ledelsen.

B.T. har desuden også været i kontakt med Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby IF og forholdt ham citaterne. Han understreger, at Brøndby i transfervinduet har handlet i klubbens bedste interesse. 

Riza Durmisi spillede i Brøndby IF indtil sommeren 2016, hvor han skiftede til Real Betis. Siden har han spillet i Lazio og OGC Nice.  

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 4. spillerunde
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020


‘Køb ikke Franculino Djú’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

– Han tog mig på røven!

Steve Coopers højre hånd afviser

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

– Jeg var mega ked af det

Vil købe dansk landsholdsbobler

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Åge Hareide er alvorligt syg

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Ny kæmpeklub er interesseret

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding