Brøndby IF hentede i oktober den paraguayanske venstre back Blas Riveros, og det er en transfer, som klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen er yderst tilfreds med.
Som gæst i Eurosport-programmet Købmændenes Klub blev Carsten V. Jensen således bedt om at udpege et røverkøb, han har foretaget. Her pegede Brøndby-bossen altså på 23-årige Blas Riveros, der kom til Vestegnen fra schweiziske FC Basel.
Læs også:Vinder FCM guld? Sådan har de klaret sig i foråret
– Blas Riveros er et rigtig godt eksempel på et godt køb, vil jeg sige, siger “CV” i Købmændenes Klub og uddyber:
– Det er han, fordi der er tale om en sydamerikansk landsholdsspiller, som er etableret i Europa og har spillet flere sæsoner og 100 kampe for FC Basel, der er en etableret klub i toppen af Europa. Af uransagelige årsager ender han med at komme ind i sit kontrakt-år og ikke vil forlænge kontrakten, fordi der er nogle vilkår, som han ikke har været glad for. Man kommer så sent hen i vinduet, og de køber sig en erstatning, så Basel lige pludselig skal have noget ud af det her.
Læs også:BIF-chef peger på stortalent: Han er undervurderet
– Vi havde dialog tidligere på sommeren, og der så det dyrt ud, så den lagde vi lidt til side. Til sidst i vinduet kom vi tilbage igen, og så endte det med en meget lille transfer. Du kan ikke købe en U19-spiller for de penge, vi har lagt i transferen der, men til gengæld fik vi altså en landsholdsspiller fra Paraguay.
Blas Riveros nåede også at vise lovende takter for Brøndby IF i efteråret, men i sin blot anden kamp for de blå-gule blev paraguayaneren slemt skadet. I sine to kampe nåede han at notere sig for både et oplæg og en scoring.
Se hele klippet om Blas Riveros i videoen øverst i artiklen, hvor Carsten V. Jensen også kommenterer på, hvornår venstrebacken kan være tilbage i aktion.
Læs også:BIF-boss roser rivaler: Disse transfers var bedst
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADETS DOM
