CV jubler: Han er en klassemålmand

Brøndby har fået sig en decideret klassemålmand, siger Carsten V. Jensen.



Brøndby har endelig styr på målmandssituationen, som klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen har fået så mange hug for ikke at have løst. 

Fredag morgen har klubben lejet Patrick Pentz i Bayer Leverkusen, og det vækker stor jubel for Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.

– Patrick Pentz er en dygtig målmand med et højt niveau og som vil gå direkte ind og styrke vores målmandsteam. Patrick er inde omkring det østrigske landshold, hvor han fik debut sidste år, men da der ikke er udsigt til at slå Hradecky af pinden i jagten på spilletid i denne sæson, så har Patrick ønsket at komme ud og få spilletid. Da vi samtidig er i markedet efter en målmand med Patrick’s profil og har fået muligheden for at tilknytte en klasse målmand, har vi valgt at slå til.

– Med Patricks baggrund i Austria Wien, Reims i Ligue 1 og senest i Bayer Leverkusen, så får vi en erfaren målmand i sin bedste fodboldalder. Patrick er sulten efter at præstere og brænder for at spille sig helt ind på det østrigske landshold. Vi glæder os derfor over aftalen og allerede i dag har Patrick sin første træningsdag med truppen.

Patrick Pentz kom til Bayer Leverkusen tidligere på året, men han nåede aldrig at spille en kamp for den tyske klub. Til gengæld har klubben fortsat store forventninger til ham, og på det østrigske landshold har han da også vist, at niveauet er højt.

Således står han foreløbig noteret for fire landskampe, og det bliver interessant at se, om det tal bliver udbygget, når han som ventet får fast spilletid i Brøndby IF.

Patrick Pentz har ikke fået meget spilletid, for hans seneste betydende kamp er helt tilbage i september sidste år. Derfor vil der være mange øjne på ham og den forfatning, han er i, når han skal vogte buret for Brøndby IF.



Tricky Trees tryller i Hytten

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

I svime over Oscar Schwartau

FC Barcelona går på rov i danskerklub

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Det kommer til at trække ud

Johannes Hoff Thorup er på listen

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Amorim: Vi var det bedste hold

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Store navne kan forlade Brøndby IF

Intet aftryk!

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Uheldig dansk angriber færdig i Norge