CV jubler: Han er en klassemålmand

Brøndby har fået sig en decideret klassemålmand, siger Carsten V. Jensen.



Brøndby har endelig styr på målmandssituationen, som klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen har fået så mange hug for ikke at have løst. 

Fredag morgen har klubben lejet Patrick Pentz i Bayer Leverkusen, og det vækker stor jubel for Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.

– Patrick Pentz er en dygtig målmand med et højt niveau og som vil gå direkte ind og styrke vores målmandsteam. Patrick er inde omkring det østrigske landshold, hvor han fik debut sidste år, men da der ikke er udsigt til at slå Hradecky af pinden i jagten på spilletid i denne sæson, så har Patrick ønsket at komme ud og få spilletid. Da vi samtidig er i markedet efter en målmand med Patrick’s profil og har fået muligheden for at tilknytte en klasse målmand, har vi valgt at slå til.

– Med Patricks baggrund i Austria Wien, Reims i Ligue 1 og senest i Bayer Leverkusen, så får vi en erfaren målmand i sin bedste fodboldalder. Patrick er sulten efter at præstere og brænder for at spille sig helt ind på det østrigske landshold. Vi glæder os derfor over aftalen og allerede i dag har Patrick sin første træningsdag med truppen.

Patrick Pentz kom til Bayer Leverkusen tidligere på året, men han nåede aldrig at spille en kamp for den tyske klub. Til gengæld har klubben fortsat store forventninger til ham, og på det østrigske landshold har han da også vist, at niveauet er højt.

Således står han foreløbig noteret for fire landskampe, og det bliver interessant at se, om det tal bliver udbygget, når han som ventet får fast spilletid i Brøndby IF.

Patrick Pentz har ikke fået meget spilletid, for hans seneste betydende kamp er helt tilbage i september sidste år. Derfor vil der være mange øjne på ham og den forfatning, han er i, når han skal vogte buret for Brøndby IF.





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

FCK går på rov i Viborg

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Frankrig – Irak

Norge – Senegal

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slagter stjerner: Noget lort!

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller