Brøndby har endelig styr på målmandssituationen, som klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen har fået så mange hug for ikke at have løst.
Fredag morgen har klubben lejet Patrick Pentz i Bayer Leverkusen, og det vækker stor jubel for Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.
– Patrick Pentz er en dygtig målmand med et højt niveau og som vil gå direkte ind og styrke vores målmandsteam. Patrick er inde omkring det østrigske landshold, hvor han fik debut sidste år, men da der ikke er udsigt til at slå Hradecky af pinden i jagten på spilletid i denne sæson, så har Patrick ønsket at komme ud og få spilletid. Da vi samtidig er i markedet efter en målmand med Patrick’s profil og har fået muligheden for at tilknytte en klasse målmand, har vi valgt at slå til.
– Med Patricks baggrund i Austria Wien, Reims i Ligue 1 og senest i Bayer Leverkusen, så får vi en erfaren målmand i sin bedste fodboldalder. Patrick er sulten efter at præstere og brænder for at spille sig helt ind på det østrigske landshold. Vi glæder os derfor over aftalen og allerede i dag har Patrick sin første træningsdag med truppen.
Patrick Pentz kom til Bayer Leverkusen tidligere på året, men han nåede aldrig at spille en kamp for den tyske klub. Til gengæld har klubben fortsat store forventninger til ham, og på det østrigske landshold har han da også vist, at niveauet er højt.
Således står han foreløbig noteret for fire landskampe, og det bliver interessant at se, om det tal bliver udbygget, når han som ventet får fast spilletid i Brøndby IF.
Patrick Pentz har ikke fået meget spilletid, for hans seneste betydende kamp er helt tilbage i september sidste år. Derfor vil der være mange øjne på ham og den forfatning, han er i, når han skal vogte buret for Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER