Brøndby har endelig styr på målmandssituationen, som klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen har fået så mange hug for ikke at have løst.
Fredag morgen har klubben lejet Patrick Pentz i Bayer Leverkusen, og det vækker stor jubel for Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.
– Patrick Pentz er en dygtig målmand med et højt niveau og som vil gå direkte ind og styrke vores målmandsteam. Patrick er inde omkring det østrigske landshold, hvor han fik debut sidste år, men da der ikke er udsigt til at slå Hradecky af pinden i jagten på spilletid i denne sæson, så har Patrick ønsket at komme ud og få spilletid. Da vi samtidig er i markedet efter en målmand med Patrick’s profil og har fået muligheden for at tilknytte en klasse målmand, har vi valgt at slå til.
– Med Patricks baggrund i Austria Wien, Reims i Ligue 1 og senest i Bayer Leverkusen, så får vi en erfaren målmand i sin bedste fodboldalder. Patrick er sulten efter at præstere og brænder for at spille sig helt ind på det østrigske landshold. Vi glæder os derfor over aftalen og allerede i dag har Patrick sin første træningsdag med truppen.
Patrick Pentz kom til Bayer Leverkusen tidligere på året, men han nåede aldrig at spille en kamp for den tyske klub. Til gengæld har klubben fortsat store forventninger til ham, og på det østrigske landshold har han da også vist, at niveauet er højt.
Således står han foreløbig noteret for fire landskampe, og det bliver interessant at se, om det tal bliver udbygget, når han som ventet får fast spilletid i Brøndby IF.
Patrick Pentz har ikke fået meget spilletid, for hans seneste betydende kamp er helt tilbage i september sidste år. Derfor vil der være mange øjne på ham og den forfatning, han er i, når han skal vogte buret for Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT