CV: Spændende at spansk presse skriver om Brøndby

Brøndby sættes i forbindelse med Sevilla-spilleren Kike Salas. Carsten V. Jensen kalder skriverierne i spansk presse for "spændende".



Brøndby IF ventes snart at tage afsked med Sigurd Rosted og Andreas Maxsø, der er på vej til hver sin klub i Major League Soccer. Førstnævnte har kurs mod Toronto, mens Andreas Maxsø meldes tæt på at skifte til Colorado Rapids. 

Foreløbig har Brøndby IF dog ikke selv meldt noget ud om de to midstoppere, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i klubben, fastslår, at det bunder i den helt naturlige årsag, at der ikke er noget på plads.

Han medgiver dog, at der kan ske noget.

– Lige nu er de her, men det er to forskellige situationer. Begge har dog udløb til sommer, så det er lige op over, at vi skal finde ud af, hvad der skal ske. Af uransagelige årsager er Maxsø ikke kommet videre, men det ligger lidt i kortene, så langt vil jeg gerne gå, siger Carsten V. Jensen.

Brøndby-bossen fastslår, at et salg af den ene – eller dem begge – vil medføre, at der skal kigges efter afløsere.

Tirsdag skriver det spanske medie Orgullo De Nervión, at Brøndby IF lurer på Sevilla-stopperen Kike Salas, der blandt andet optrådte for storklubben mod FC København i Champions League i efteråret.

– Jeg kan ikke kommentere enkelte navne, men det er da interessant, at spansk presse skriver om Brøndby, siger Carsten V. Jensen og afviser at gå nærmere ind i den sag.

Ifølge Orgullo De Nervión lurer Brøndby på at leje 20-årige Kike Salas, og Carsten V. Jensen vil på et generelt plan ikke afvise, at en lejeaftale kan være en mulighed i dette transfervindue.

– Grundlæggende kunne vi godt være interesseret i det, men der er det med lejeaftaler, er det er lidt kortsigtet, med mindre man har en fornuftig option. Hvis der er noget akut, vil jeg ikke afvise det, men så skal det være noget, der går ind og styrker holdet. Ellers giver leje ingen mening, lyder det fra "CV".

Nordmanden Håkon Evjen er foreløbig den eneste nye spiller, Brøndby har hentet i dette transfervindue. 





Dansk bomber forventer sommertransfer


Stor Brøndby-stjerne skadet

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Landstræner hylder OB-komet

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

OB – Silkeborg IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Cooper skyder på Schmedes

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

– Fuldstændig svigtet

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Nedtur for OB: Falk ude

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Stage slagter Ulve i danskerdyst

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa