Brøndby IF ventes snart at tage afsked med Sigurd Rosted og Andreas Maxsø, der er på vej til hver sin klub i Major League Soccer. Førstnævnte har kurs mod Toronto, mens Andreas Maxsø meldes tæt på at skifte til Colorado Rapids.
Foreløbig har Brøndby IF dog ikke selv meldt noget ud om de to midstoppere, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i klubben, fastslår, at det bunder i den helt naturlige årsag, at der ikke er noget på plads.
Han medgiver dog, at der kan ske noget.
– Lige nu er de her, men det er to forskellige situationer. Begge har dog udløb til sommer, så det er lige op over, at vi skal finde ud af, hvad der skal ske. Af uransagelige årsager er Maxsø ikke kommet videre, men det ligger lidt i kortene, så langt vil jeg gerne gå, siger Carsten V. Jensen.
Brøndby-bossen fastslår, at et salg af den ene – eller dem begge – vil medføre, at der skal kigges efter afløsere.
Tirsdag skriver det spanske medie Orgullo De Nervión, at Brøndby IF lurer på Sevilla-stopperen Kike Salas, der blandt andet optrådte for storklubben mod FC København i Champions League i efteråret.
– Jeg kan ikke kommentere enkelte navne, men det er da interessant, at spansk presse skriver om Brøndby, siger Carsten V. Jensen og afviser at gå nærmere ind i den sag.
Ifølge Orgullo De Nervión lurer Brøndby på at leje 20-årige Kike Salas, og Carsten V. Jensen vil på et generelt plan ikke afvise, at en lejeaftale kan være en mulighed i dette transfervindue.
– Grundlæggende kunne vi godt være interesseret i det, men der er det med lejeaftaler, er det er lidt kortsigtet, med mindre man har en fornuftig option. Hvis der er noget akut, vil jeg ikke afvise det, men så skal det være noget, der går ind og styrker holdet. Ellers giver leje ingen mening, lyder det fra "CV".
Nordmanden Håkon Evjen er foreløbig den eneste nye spiller, Brøndby har hentet i dette transfervindue.
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fifa kritiserer transportpriser under
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
MEDIE