Brøndby IF ventes snart at tage afsked med Sigurd Rosted og Andreas Maxsø, der er på vej til hver sin klub i Major League Soccer. Førstnævnte har kurs mod Toronto, mens Andreas Maxsø meldes tæt på at skifte til Colorado Rapids.
Foreløbig har Brøndby IF dog ikke selv meldt noget ud om de to midstoppere, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i klubben, fastslår, at det bunder i den helt naturlige årsag, at der ikke er noget på plads.
Han medgiver dog, at der kan ske noget.
– Lige nu er de her, men det er to forskellige situationer. Begge har dog udløb til sommer, så det er lige op over, at vi skal finde ud af, hvad der skal ske. Af uransagelige årsager er Maxsø ikke kommet videre, men det ligger lidt i kortene, så langt vil jeg gerne gå, siger Carsten V. Jensen.
Brøndby-bossen fastslår, at et salg af den ene – eller dem begge – vil medføre, at der skal kigges efter afløsere.
Tirsdag skriver det spanske medie Orgullo De Nervión, at Brøndby IF lurer på Sevilla-stopperen Kike Salas, der blandt andet optrådte for storklubben mod FC København i Champions League i efteråret.
– Jeg kan ikke kommentere enkelte navne, men det er da interessant, at spansk presse skriver om Brøndby, siger Carsten V. Jensen og afviser at gå nærmere ind i den sag.
Ifølge Orgullo De Nervión lurer Brøndby på at leje 20-årige Kike Salas, og Carsten V. Jensen vil på et generelt plan ikke afvise, at en lejeaftale kan være en mulighed i dette transfervindue.
– Grundlæggende kunne vi godt være interesseret i det, men der er det med lejeaftaler, er det er lidt kortsigtet, med mindre man har en fornuftig option. Hvis der er noget akut, vil jeg ikke afvise det, men så skal det være noget, der går ind og styrker holdet. Ellers giver leje ingen mening, lyder det fra "CV".
Nordmanden Håkon Evjen er foreløbig den eneste nye spiller, Brøndby har hentet i dette transfervindue.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC København – Randers FC
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE