CV: Spændende at spansk presse skriver om Brøndby

Brøndby sættes i forbindelse med Sevilla-spilleren Kike Salas. Carsten V. Jensen kalder skriverierne i spansk presse for "spændende".



Brøndby IF ventes snart at tage afsked med Sigurd Rosted og Andreas Maxsø, der er på vej til hver sin klub i Major League Soccer. Førstnævnte har kurs mod Toronto, mens Andreas Maxsø meldes tæt på at skifte til Colorado Rapids. 

Foreløbig har Brøndby IF dog ikke selv meldt noget ud om de to midstoppere, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i klubben, fastslår, at det bunder i den helt naturlige årsag, at der ikke er noget på plads.

Han medgiver dog, at der kan ske noget.

– Lige nu er de her, men det er to forskellige situationer. Begge har dog udløb til sommer, så det er lige op over, at vi skal finde ud af, hvad der skal ske. Af uransagelige årsager er Maxsø ikke kommet videre, men det ligger lidt i kortene, så langt vil jeg gerne gå, siger Carsten V. Jensen.

Brøndby-bossen fastslår, at et salg af den ene – eller dem begge – vil medføre, at der skal kigges efter afløsere.

Tirsdag skriver det spanske medie Orgullo De Nervión, at Brøndby IF lurer på Sevilla-stopperen Kike Salas, der blandt andet optrådte for storklubben mod FC København i Champions League i efteråret.

– Jeg kan ikke kommentere enkelte navne, men det er da interessant, at spansk presse skriver om Brøndby, siger Carsten V. Jensen og afviser at gå nærmere ind i den sag.

Ifølge Orgullo De Nervión lurer Brøndby på at leje 20-årige Kike Salas, og Carsten V. Jensen vil på et generelt plan ikke afvise, at en lejeaftale kan være en mulighed i dette transfervindue.

– Grundlæggende kunne vi godt være interesseret i det, men der er det med lejeaftaler, er det er lidt kortsigtet, med mindre man har en fornuftig option. Hvis der er noget akut, vil jeg ikke afvise det, men så skal det være noget, der går ind og styrker holdet. Ellers giver leje ingen mening, lyder det fra "CV".

Nordmanden Håkon Evjen er foreløbig den eneste nye spiller, Brøndby har hentet i dette transfervindue. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

OB – Randers FC



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham