CV studser over FCK: Det er nærmest ikke set før

Brøndby-direktør Carsten V. Jensen glæder sig til det kommende opgør mod FC København, som han mener har gearet sig på en måde, der nærmest ikke er set før i dansk fodbold.



Brøndby IF har på alle måder haft FC København i deres hule hånd i denne sæson.

De blå-gule har vundet over rivalen to gange, og i Superliga-tabellen har Brøndby været foran hele vejen – aktuelt er Niels Frederiksens tropper syv point foran FC København.

Søndag kan det blive til 10 point, hvis Brøndby IF for tredje gang i sæsonen formår at få skovlen under FCK, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby, glæder sig til arvefjendeopgøret.

– Det er en stor kamp uanset hvad, og så er det mod et København, der har været såret, og som har investeret voldsomt i at komme tilbage på fode. Den måde, som FC København har gearet sig på, er vel nærmest ikke set før. Det ser ud som om, at det er all-in på at nå det, som klubben skal, og som den er bygget til, nemlig at spille europæisk, siger Carsten V. Jensen i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Samtidig er der vores opadgående kurve gennem en længere periode, og sammen med vores i øvrigt gode resultater mod FCK gør det jo bare, at der bliver bygget op til storkamp.

– Den her kamp har noget særligt over sig. Et såret København, der har investeret voldsomt i at finde fodfæste, og så et Brøndby på vej frem. Det i sig selv skal nok bære godt med brænde til bålet.

Brøndby-bossen har som bekendt en fortid i FC København, hvor han både har været sportschef og cheftræner, men det er ikke længere noget specielt for “CV” at stå over for sin tidligere arbejdsgiver.

– Nej, egentlig ikke. De har skiftet på mange positioner, og jeg har selv dels været forbi Nordsjælland og er nu i Brøndby og har været det i et stykke tid, så der er løbet så meget vand i åen, og der har været så mange opgør siden dengang, så på den led er der slet ikke noget personligt i det. Men det er jo stadigvæk et derby, siger han.

Du kan læse hele interviewet med Carsten V. Jensen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Lyngby-træner Carit Falch, endnu et kapitel i vores fortælling om de falske agenter, et kig på storsatsende IFK Göteborg med blandt andre Marek Hamsik på holdet – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_9_april







LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mathias Zanka går viralt

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Han er Superligaens ringeste målmand!

Real Madrid – Bayern

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Det betyder intet mod Liverpool

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

FIFA åbner sag mod Spanien

Sporting CP – Arsenal

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Færdig i Manchester City

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining