CV studser over FCK: Det er nærmest ikke set før

Brøndby-direktør Carsten V. Jensen glæder sig til det kommende opgør mod FC København, som han mener har gearet sig på en måde, der nærmest ikke er set før i dansk fodbold.



Brøndby IF har på alle måder haft FC København i deres hule hånd i denne sæson.

De blå-gule har vundet over rivalen to gange, og i Superliga-tabellen har Brøndby været foran hele vejen – aktuelt er Niels Frederiksens tropper syv point foran FC København.

Søndag kan det blive til 10 point, hvis Brøndby IF for tredje gang i sæsonen formår at få skovlen under FCK, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby, glæder sig til arvefjendeopgøret.

– Det er en stor kamp uanset hvad, og så er det mod et København, der har været såret, og som har investeret voldsomt i at komme tilbage på fode. Den måde, som FC København har gearet sig på, er vel nærmest ikke set før. Det ser ud som om, at det er all-in på at nå det, som klubben skal, og som den er bygget til, nemlig at spille europæisk, siger Carsten V. Jensen i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Samtidig er der vores opadgående kurve gennem en længere periode, og sammen med vores i øvrigt gode resultater mod FCK gør det jo bare, at der bliver bygget op til storkamp.

– Den her kamp har noget særligt over sig. Et såret København, der har investeret voldsomt i at finde fodfæste, og så et Brøndby på vej frem. Det i sig selv skal nok bære godt med brænde til bålet.

Brøndby-bossen har som bekendt en fortid i FC København, hvor han både har været sportschef og cheftræner, men det er ikke længere noget specielt for “CV” at stå over for sin tidligere arbejdsgiver.

– Nej, egentlig ikke. De har skiftet på mange positioner, og jeg har selv dels været forbi Nordsjælland og er nu i Brøndby og har været det i et stykke tid, så der er løbet så meget vand i åen, og der har været så mange opgør siden dengang, så på den led er der slet ikke noget personligt i det. Men det er jo stadigvæk et derby, siger han.

Du kan læse hele interviewet med Carsten V. Jensen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Lyngby-træner Carit Falch, endnu et kapitel i vores fortælling om de falske agenter, et kig på storsatsende IFK Göteborg med blandt andre Marek Hamsik på holdet – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_9_april





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Neestrup: ‘Fuck det!’

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Alexander Lind revser Superliga-profil

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Cooper afslører: Han starter inde

Randers FC – FC Fredericia

Tottenham Hotspur – Arsenal

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

OB – FC København

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Tidligere FCK-talent skifter

Stort slag for FC København