ÅRHUS (Tipsbladet): Lørdag eftermiddag debuterer AGF’s Superliga-mandskab på den nye hjemmebane i Vejlby, hvor man skal spille de to kommende år, mens stadion i den sydlige del af byen bliver revet ned og bygget op i en splinterny og moderne version.
Modstanderen er FC København, og der er nærmest garanti for tempo og gnister i nærkampene i det, der er sidste træningskamp for AGF før Superliga-premieren mod Sønderjyske, mens FCK-spillerne skal overbevise Jacob Neestrup om, at de skal starte inde mod Heidenheim i Conference League fem dage senere.
AGF’s nye fodbolddirektør Carsten V. Jensen har været på træningslejr med førsteholdet og arbejdet for fulde drøn, efter han blev ansat i den århusianske traditionsklub en lille uge inde i januar, og CV kan lide, hvad han har set indtil videre.
– Jeg vil egentlig ikke sammenligne dem [CV’s eksklubber i Storkøbenhavn og AGF] så meget. Jeg vil bare sige, at AGF er et klub, der er et godt sted. Det er sådan hele vejen rundt. Nu har jeg bevæget mig en del her i huset, og det er bare rart at mærke energien fra akademiet, siger Carsten V. Jensen, der indtil efteråret var sportsdirektør i Brøndby IF og tidligere har haft tilsvarende roller i FC København og FC Nordsjælland.
– Den interaktion, der kommer helt automatisk med, at vi er i det samme hus – det er virkelig godt. Og infrastrukturen i forhold til baner og faciliteter er god, siger AGF’s fodbolddirektør.

– Som jeg ser det nu, efter jeg har været her i månedens tid, så er AGF bare et rigtig godt sted. Og det er jo godt, at i stedet tage afsæt mod nye og endnu højere standarder. Så AGF er et godt sted lige nu. Bare se i dag med solskin på Fredensvang med en god træning, som i dag på et godt niveau. Nu ser vi frem til at få testet formen på lørdag og få testet Vejlby. Det bliver fantastisk, siger Carsten V. Jensen.
AGF’s spillere med kontraktudløb fylder af indlysende grunde meget for den nye leder for AGF’s fodboldafdeling, og de er en topprioritet.
Men Carsten V. Jensen har også brugt tiden til at se de mange nye folk an, og omvendt ladet folk få et indtryk af ham, og ‘CV’ lader til hellere at ville bruge en ekstra uge eller måned på beslutningerne frem for at skynde sig for meget.
– Jeg er lige kommet ind, og selvfølgelig kender jeg jo AGF udefra, men igen, det er jo noget andet at være her hver dag. Og det er jo vigtigt nok, når man skal træffe beslutninger, som rækker ud i fremtiden, at jeg også får fuld indsigt. Vi laver ikke alle beslutninger i morgen, og det bliver løbende, at de kommer i mål. Så der vil være nogle, hvor det tager længere tid, uanset om det bliver til, at vi skal forlænge eller ikke skal, siger Carsten V. Jensen.
AGF har sendt en række midtstoppere ud på leje og en enkelt permanent kontrakt i vintervinduet, mens Mathias Sauer foreløbig er del af den offensive besætning efter et lejemål i Norge i 2024.
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
MEDIE
Skidt melding
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Afvist
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED