Dåner over teenager: Han ender i europæisk topklub

Flemming Pedersen spår, at stortalentet Andreas Schjelderup ender i en topklub i en af de fem store ligaer.



Da FC Nordsjælland søndag spillede sig i top-6 ved at slå Sønderjyske med 2-1, var det i høj grad takket være 16-årige Andreas Schjelderup.

Nordmanden scorede begge FCN’s mål, og cheftræner Flemming Pedersen er naturligvis særdeles tilfreds med præstationen fra Schjelderup, som han ser et enormt potentiale i.

– Det er jo en helt speciel spiller. Han er kun 16 år, skal vi tænke på. Hans topniveau kan blive vildt. Det bliver toppen i en af de fem store ligaer, spår Flemming Pedersen og tilføjer:

– Når vi her i klubben ser et stort potentiale, handler det om at give spilletid. Så kan det godt være, at vedkommende ikke præsterer til at starte med, men med spilletid bliver potentialet udviklet, og så er det kun et spørgsmål om tid, før vedkommende præsterer.

Midtbaneprofilen Magnus Kofod er på linje med sin cheftræner og spår også Andreas Schjelderup en glorværdig fremtid.

– Han var helt fantastisk, og vi ser det til træning hver eneste dag. Han har en teknik, der er helt sublim, og han kan godt på nogle måde minde om Mikkel Damsgaard, med de træk han laver og lignende. Jeg er sikker på, at det kun er starten for ham, siger Kofod.

Den purunge hovedperson er lykkelig over sin afgørende rolle mod Sønderjyske, men tager forudsigelserne om en stor fremtid med ro.

– Jeg vil ikke tænke på det lige nu. Jeg fokuserer bare på at blive den bedst mulige spiller og udvikle mig her i FC Nordsjælland, siger Andreas Schjelderup roligt og tilføjer:

– Det er en utrolig følelse at have scoret de to mål, der hjalp holdet til en sejr og en plads i top-6, som vi har kæmpet så hårdt for. Det er vidunderligt.

Schjelderup kan for tiden se 20-årige Erling Haaland brænde banen af for den tyske storklub Borussia Dortmund, mens to år ældre Martin Ødegaard slår sine folder i Premier League-klubben Arsenal, og FCN-kometen forsøger at lade sig inspirere af sine talentfulde landsmænd.

– Selvfølgelig ser jeg op til Martin Ødegaard og Erling Haaland. Det, de gør for tiden i de store ligaer, er vanvittigt, så jeg forsøger at se dem og få noget inspiration, siger han.

Andreas Schjelderup kom til FC Nordsjælland fra norske Bodø/Glimt i sommeren 2020, og offensivspilleren har hidtil scoret tre mål i syv førsteholdskampe for FCN.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sænker prisen mod Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

David Nielsen har sagt op

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Mileta Rajovic i stor optur

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Iran sår endnu engang tvivl om VM

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’