Dåner over teenager: Han ender i europæisk topklub

Flemming Pedersen spår, at stortalentet Andreas Schjelderup ender i en topklub i en af de fem store ligaer.



Da FC Nordsjælland søndag spillede sig i top-6 ved at slå Sønderjyske med 2-1, var det i høj grad takket være 16-årige Andreas Schjelderup.

Nordmanden scorede begge FCN’s mål, og cheftræner Flemming Pedersen er naturligvis særdeles tilfreds med præstationen fra Schjelderup, som han ser et enormt potentiale i.

– Det er jo en helt speciel spiller. Han er kun 16 år, skal vi tænke på. Hans topniveau kan blive vildt. Det bliver toppen i en af de fem store ligaer, spår Flemming Pedersen og tilføjer:

– Når vi her i klubben ser et stort potentiale, handler det om at give spilletid. Så kan det godt være, at vedkommende ikke præsterer til at starte med, men med spilletid bliver potentialet udviklet, og så er det kun et spørgsmål om tid, før vedkommende præsterer.

Midtbaneprofilen Magnus Kofod er på linje med sin cheftræner og spår også Andreas Schjelderup en glorværdig fremtid.

– Han var helt fantastisk, og vi ser det til træning hver eneste dag. Han har en teknik, der er helt sublim, og han kan godt på nogle måde minde om Mikkel Damsgaard, med de træk han laver og lignende. Jeg er sikker på, at det kun er starten for ham, siger Kofod.

Den purunge hovedperson er lykkelig over sin afgørende rolle mod Sønderjyske, men tager forudsigelserne om en stor fremtid med ro.

– Jeg vil ikke tænke på det lige nu. Jeg fokuserer bare på at blive den bedst mulige spiller og udvikle mig her i FC Nordsjælland, siger Andreas Schjelderup roligt og tilføjer:

– Det er en utrolig følelse at have scoret de to mål, der hjalp holdet til en sejr og en plads i top-6, som vi har kæmpet så hårdt for. Det er vidunderligt.

Schjelderup kan for tiden se 20-årige Erling Haaland brænde banen af for den tyske storklub Borussia Dortmund, mens to år ældre Martin Ødegaard slår sine folder i Premier League-klubben Arsenal, og FCN-kometen forsøger at lade sig inspirere af sine talentfulde landsmænd.

– Selvfølgelig ser jeg op til Martin Ødegaard og Erling Haaland. Det, de gør for tiden i de store ligaer, er vanvittigt, så jeg forsøger at se dem og få noget inspiration, siger han.

Andreas Schjelderup kom til FC Nordsjælland fra norske Bodø/Glimt i sommeren 2020, og offensivspilleren har hidtil scoret tre mål i syv førsteholdskampe for FCN.

/ritzau/



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘De har problemer med os’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Bekræftet: Færdig

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’