Dåner over teenager: Han ender i europæisk topklub

Flemming Pedersen spår, at stortalentet Andreas Schjelderup ender i en topklub i en af de fem store ligaer.



Da FC Nordsjælland søndag spillede sig i top-6 ved at slå Sønderjyske med 2-1, var det i høj grad takket være 16-årige Andreas Schjelderup.

Nordmanden scorede begge FCN’s mål, og cheftræner Flemming Pedersen er naturligvis særdeles tilfreds med præstationen fra Schjelderup, som han ser et enormt potentiale i.

– Det er jo en helt speciel spiller. Han er kun 16 år, skal vi tænke på. Hans topniveau kan blive vildt. Det bliver toppen i en af de fem store ligaer, spår Flemming Pedersen og tilføjer:

– Når vi her i klubben ser et stort potentiale, handler det om at give spilletid. Så kan det godt være, at vedkommende ikke præsterer til at starte med, men med spilletid bliver potentialet udviklet, og så er det kun et spørgsmål om tid, før vedkommende præsterer.

Midtbaneprofilen Magnus Kofod er på linje med sin cheftræner og spår også Andreas Schjelderup en glorværdig fremtid.

– Han var helt fantastisk, og vi ser det til træning hver eneste dag. Han har en teknik, der er helt sublim, og han kan godt på nogle måde minde om Mikkel Damsgaard, med de træk han laver og lignende. Jeg er sikker på, at det kun er starten for ham, siger Kofod.

Den purunge hovedperson er lykkelig over sin afgørende rolle mod Sønderjyske, men tager forudsigelserne om en stor fremtid med ro.

– Jeg vil ikke tænke på det lige nu. Jeg fokuserer bare på at blive den bedst mulige spiller og udvikle mig her i FC Nordsjælland, siger Andreas Schjelderup roligt og tilføjer:

– Det er en utrolig følelse at have scoret de to mål, der hjalp holdet til en sejr og en plads i top-6, som vi har kæmpet så hårdt for. Det er vidunderligt.

Schjelderup kan for tiden se 20-årige Erling Haaland brænde banen af for den tyske storklub Borussia Dortmund, mens to år ældre Martin Ødegaard slår sine folder i Premier League-klubben Arsenal, og FCN-kometen forsøger at lade sig inspirere af sine talentfulde landsmænd.

– Selvfølgelig ser jeg op til Martin Ødegaard og Erling Haaland. Det, de gør for tiden i de store ligaer, er vanvittigt, så jeg forsøger at se dem og få noget inspiration, siger han.

Andreas Schjelderup kom til FC Nordsjælland fra norske Bodø/Glimt i sommeren 2020, og offensivspilleren har hidtil scoret tre mål i syv førsteholdskampe for FCN.

/ritzau/







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Thomasberg vinder i sin OB-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Stor ændring i AGF?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Dansker scorer mod Barcelona

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer