FCK’er om transferrygter: Jeg prøver ikke at tænke på det

FC Københavns norske træner, Ståle Solbakken, kalder holdets dårlige start i Superligaen for meget bekymrende, og Victor Nelsson kommenterer på transferrygter



FC København har fået en forfærdelig start på den nye superligasæson, efter at holdet blot har formået at få et enkelt point i de første tre runder af turneringen.

Det er alt andet end tilfredsstillende for vicemestrene fra FCK, der allerede nu kan se sig selv være otte point efter førstepladsen, der i øjeblikket indtages af ærkerivalerne fra Brøndby.

Starten vækker da også bekymring hos københavnernes norske træner, Ståle Solbakken.

Det fortæller han søndag efter at have fået sæsonens hidtil eneste point, da holdet spillede 2-2 på udebane mod oprykkerne fra Vejle.

– Nu er det klart, at jeg er meget bekymret. Vi er ikke der, hvor vi gerne vil være.

– Derfor har vi nu et stort stykke arbejde foran os, når vi skal rejse os frem mod vores kamp i Europa League på torsdag, fastslår nordmanden.

Søndag lignede det ellers længe en sejr til hovedstadsklubben, der var foran 2-0 efter en times spil.

Det lykkedes dog som bekendt ikke, og det var anden runde i træk, at FCK smed point efter at have været foran. Og lige netop den tendens er meget sigende for den dårlige form, som holdet befinder sig i.

– Man kan godt sige, at det er symptomatisk for os, at vi smed føringen efter at have været foran 2-0.

– Det kan vi bare ikke bruge til så meget, for i dag handlede det om, at vi ikke var dygtige nok. Hverken med eller uden bolden, mener FCK-træneren.

Victor Nelsson tænker ikke på transferrygter
FCK’s talentfulde forsvarsspiller Victor Nelson mente efter kampen, at holdet løb tør for kræfter de sidste tyve minutter, mens holdets dårlige periode muligvis har sat sig i hovederne på spillerne.

– Vi var energiforladte de sidste tyve minutter, og det gjorde, at Vejle spillede godt igennem os.

– Det kan godt være, at det sidder oppe i hovederne på os, siger Nelsson.

Ud over at skulle tænke på holdets dårlige form, blev den 21-årige FCK’er efter kampen også spurgt, om han tænkte på det seneste døgns rygter om et bud på 75 millioner kroner fra den engelske Premier League-klub Aston Villa på ham.

– Jeg prøver ikke at tænke på det. For jeg ved, at når man spiller i FCK og gør det godt internationalt, så vil der komme sådanne rygter på bordet, mener midterforsvareren.

Ståle Solbakken var heller ikke overrasket over rygterne, men han afviste efter kampen, at der skulle være kommet et konkret bud fra såvel Aston Villa som andre Premier League-klubber.

/ritzau/





Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby



LIVE

TransferLIVE: Nu er han på plads i Barcelona


Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

70-30 i FC Midtjyllands favør

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

’95-5 i FC Københavns favør’

Vil kuppe FC København

Årets skandale hvis det rammer Brøndby!

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer



Nu går de all-in på Højlund

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Jagter dansk målræv

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

FCK meget tæt på vigtig transfer

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Rekordkøb kigger efter ny klub

Thomas Frank var et emne i storklub

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg



Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Kaoskamp ved klub-VM

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub



Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Nu bekræfter FCK

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM



Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!