FCK’er om transferrygter: Jeg prøver ikke at tænke på det

FC Københavns norske træner, Ståle Solbakken, kalder holdets dårlige start i Superligaen for meget bekymrende, og Victor Nelsson kommenterer på transferrygter



FC København har fået en forfærdelig start på den nye superligasæson, efter at holdet blot har formået at få et enkelt point i de første tre runder af turneringen.

Det er alt andet end tilfredsstillende for vicemestrene fra FCK, der allerede nu kan se sig selv være otte point efter førstepladsen, der i øjeblikket indtages af ærkerivalerne fra Brøndby.

Starten vækker da også bekymring hos københavnernes norske træner, Ståle Solbakken.

Det fortæller han søndag efter at have fået sæsonens hidtil eneste point, da holdet spillede 2-2 på udebane mod oprykkerne fra Vejle.

– Nu er det klart, at jeg er meget bekymret. Vi er ikke der, hvor vi gerne vil være.

– Derfor har vi nu et stort stykke arbejde foran os, når vi skal rejse os frem mod vores kamp i Europa League på torsdag, fastslår nordmanden.

Søndag lignede det ellers længe en sejr til hovedstadsklubben, der var foran 2-0 efter en times spil.

Det lykkedes dog som bekendt ikke, og det var anden runde i træk, at FCK smed point efter at have været foran. Og lige netop den tendens er meget sigende for den dårlige form, som holdet befinder sig i.

– Man kan godt sige, at det er symptomatisk for os, at vi smed føringen efter at have været foran 2-0.

– Det kan vi bare ikke bruge til så meget, for i dag handlede det om, at vi ikke var dygtige nok. Hverken med eller uden bolden, mener FCK-træneren.

Victor Nelsson tænker ikke på transferrygter
FCK’s talentfulde forsvarsspiller Victor Nelson mente efter kampen, at holdet løb tør for kræfter de sidste tyve minutter, mens holdets dårlige periode muligvis har sat sig i hovederne på spillerne.

– Vi var energiforladte de sidste tyve minutter, og det gjorde, at Vejle spillede godt igennem os.

– Det kan godt være, at det sidder oppe i hovederne på os, siger Nelsson.

Ud over at skulle tænke på holdets dårlige form, blev den 21-årige FCK’er efter kampen også spurgt, om han tænkte på det seneste døgns rygter om et bud på 75 millioner kroner fra den engelske Premier League-klub Aston Villa på ham.

– Jeg prøver ikke at tænke på det. For jeg ved, at når man spiller i FCK og gør det godt internationalt, så vil der komme sådanne rygter på bordet, mener midterforsvareren.

Ståle Solbakken var heller ikke overrasket over rygterne, men han afviste efter kampen, at der skulle være kommet et konkret bud fra såvel Aston Villa som andre Premier League-klubber.

/ritzau/



– Han er fuldstændig vanvittig

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

– Lidt af en bombe

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Stort Yussuf Poulsen-chok

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpe brag venter fredag

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Åge Hareide er død

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Kæmpe gennembrud af Mattsson