FC København har fået en forfærdelig start på den nye superligasæson, efter at holdet blot har formået at få et enkelt point i de første tre runder af turneringen.
Det er alt andet end tilfredsstillende for vicemestrene fra FCK, der allerede nu kan se sig selv være otte point efter førstepladsen, der i øjeblikket indtages af ærkerivalerne fra Brøndby.
Starten vækker da også bekymring hos københavnernes norske træner, Ståle Solbakken.
Det fortæller han søndag efter at have fået sæsonens hidtil eneste point, da holdet spillede 2-2 på udebane mod oprykkerne fra Vejle.
– Nu er det klart, at jeg er meget bekymret. Vi er ikke der, hvor vi gerne vil være.
– Derfor har vi nu et stort stykke arbejde foran os, når vi skal rejse os frem mod vores kamp i Europa League på torsdag, fastslår nordmanden.
Søndag lignede det ellers længe en sejr til hovedstadsklubben, der var foran 2-0 efter en times spil.
Det lykkedes dog som bekendt ikke, og det var anden runde i træk, at FCK smed point efter at have været foran. Og lige netop den tendens er meget sigende for den dårlige form, som holdet befinder sig i.
– Man kan godt sige, at det er symptomatisk for os, at vi smed føringen efter at have været foran 2-0.
– Det kan vi bare ikke bruge til så meget, for i dag handlede det om, at vi ikke var dygtige nok. Hverken med eller uden bolden, mener FCK-træneren.
Victor Nelsson tænker ikke på transferrygter
FCK’s talentfulde forsvarsspiller Victor Nelson mente efter kampen, at holdet løb tør for kræfter de sidste tyve minutter, mens holdets dårlige periode muligvis har sat sig i hovederne på spillerne.
– Vi var energiforladte de sidste tyve minutter, og det gjorde, at Vejle spillede godt igennem os.
– Det kan godt være, at det sidder oppe i hovederne på os, siger Nelsson.
Ud over at skulle tænke på holdets dårlige form, blev den 21-årige FCK’er efter kampen også spurgt, om han tænkte på det seneste døgns rygter om et bud på 75 millioner kroner fra den engelske Premier League-klub Aston Villa på ham.
– Jeg prøver ikke at tænke på det. For jeg ved, at når man spiller i FCK og gør det godt internationalt, så vil der komme sådanne rygter på bordet, mener midterforsvareren.
Ståle Solbakken var heller ikke overrasket over rygterne, men han afviste efter kampen, at der skulle være kommet et konkret bud fra såvel Aston Villa som andre Premier League-klubber.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
AVIS
Dansk klub ‘brandvarm’ på Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW
