FCK’er om transferrygter: Jeg prøver ikke at tænke på det

FC Københavns norske træner, Ståle Solbakken, kalder holdets dårlige start i Superligaen for meget bekymrende, og Victor Nelsson kommenterer på transferrygter



FC København har fået en forfærdelig start på den nye superligasæson, efter at holdet blot har formået at få et enkelt point i de første tre runder af turneringen.

Det er alt andet end tilfredsstillende for vicemestrene fra FCK, der allerede nu kan se sig selv være otte point efter førstepladsen, der i øjeblikket indtages af ærkerivalerne fra Brøndby.

Starten vækker da også bekymring hos københavnernes norske træner, Ståle Solbakken.

Det fortæller han søndag efter at have fået sæsonens hidtil eneste point, da holdet spillede 2-2 på udebane mod oprykkerne fra Vejle.

– Nu er det klart, at jeg er meget bekymret. Vi er ikke der, hvor vi gerne vil være.

– Derfor har vi nu et stort stykke arbejde foran os, når vi skal rejse os frem mod vores kamp i Europa League på torsdag, fastslår nordmanden.

Søndag lignede det ellers længe en sejr til hovedstadsklubben, der var foran 2-0 efter en times spil.

Det lykkedes dog som bekendt ikke, og det var anden runde i træk, at FCK smed point efter at have været foran. Og lige netop den tendens er meget sigende for den dårlige form, som holdet befinder sig i.

– Man kan godt sige, at det er symptomatisk for os, at vi smed føringen efter at have været foran 2-0.

– Det kan vi bare ikke bruge til så meget, for i dag handlede det om, at vi ikke var dygtige nok. Hverken med eller uden bolden, mener FCK-træneren.

Victor Nelsson tænker ikke på transferrygter
FCK’s talentfulde forsvarsspiller Victor Nelson mente efter kampen, at holdet løb tør for kræfter de sidste tyve minutter, mens holdets dårlige periode muligvis har sat sig i hovederne på spillerne.

– Vi var energiforladte de sidste tyve minutter, og det gjorde, at Vejle spillede godt igennem os.

– Det kan godt være, at det sidder oppe i hovederne på os, siger Nelsson.

Ud over at skulle tænke på holdets dårlige form, blev den 21-årige FCK’er efter kampen også spurgt, om han tænkte på det seneste døgns rygter om et bud på 75 millioner kroner fra den engelske Premier League-klub Aston Villa på ham.

– Jeg prøver ikke at tænke på det. For jeg ved, at når man spiller i FCK og gør det godt internationalt, så vil der komme sådanne rygter på bordet, mener midterforsvareren.

Ståle Solbakken var heller ikke overrasket over rygterne, men han afviste efter kampen, at der skulle være kommet et konkret bud fra såvel Aston Villa som andre Premier League-klubber.

/ritzau/



Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er alle VM-grupperne

– Det har man nok aldrig set før

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Her kan du se VM-lodtrækningen

Saver United-stjerne over

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FC Fredericia – OB

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Jonas Wind er i København

DBU giver fans fem års karantæne

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Rigmand vild med FC København-aftale

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Stor derby-bøde til FC København

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham