Dal smidt på porten: Her er fem bud på en ny AC Horsens-træner

Tipsbladet.dk kommer her med fire bud på en ny cheftræner i AC Horsens.



13 kampe nåede Jonas Dal at få i spidsen for AC Horsens, før han røg ud af vagten.

Sent tirsdag aften oplyste Superliga-klubben, at Jonas Dal er blevet fyret efter en skidt start på sæsonen, der blot har kastet en enkelt sejr af sig. Assistenttræner Mads Lyng overtager ansvaret i årets sidste kampe. Derefter går jagten ind på en ny styrmand.

AC Horsens valgte forud for denne sæson at købe Bo Henriksen ud af klubben for halvanden million kroner, derefter blev Jonas Dal købt fri af Fredericia og udstyret med en tre-årig aftale. Det vil sige, at selv om AC Horsens nu har fyret Dal, skal klubben fortsat betale ham løn i en lang periode – alternativt give ham et solidt gyldent håndtryk.

Læs også:Fyret Jonas Dal: Jeg ærgrer mig over, at tålmodigheden ikke var større

Derfor er det meget sandsynligt, at der simpelthen ikke er penge i kassen til, at AC Horsens igen køber en cheftræner. Vi gætter på, at klubben går efter en træner, der kan hentes gratis eller til en realistisk sum.

Her er fem bud på en ny AC Horsens-træner:

Johnny Mølby, 51 år
Han kunne sagtens være et en lille favorit til trænerjobbet. Johnny Mølby har tidligere stået i spidsen for AC Horsens i fem år, så han kender klubben, og han havde pæn succes i det østjyske. Mølby har også været cheftræner i Viborg FF og senest Vendsyssel FF, så han ved, hvad det vil sige at stå med ansvaret i en mindre dansk klub. Mon ikke, at Johnny Mølby skal holde øje med telefonen?

Læs også:Efter Superliga-fyring: Jonas Dal erkender fejl-vurdering

Allan Kuhn, 52 år 
Bornholmeren havde ikke megen succes i Hobro IK, men han er en erfaren rotte i dansk fodbold – ikke mindst som assisterende træner. Allan Kuhn er en dygtig mandskabsbehandler, og måske er det, hvad AC Horsens har brug for i den aktuelle situation. 

Christian Lønstrup, 49 år
Christian Lønstrup var manden, der fik lille FC Helsingør op i Superligaen, og den bedrift vil altid stå som en understregning af hans kvaliteter som træner. For mange er det overraskende, at Lønstrup aldrig er blevet hentet til et job i Superligaen efter afskeden i Helsingør. Hans seneste ophold i FC Roskilde var én stor rodebutik, og han vil forhåbentlig få mere ro på, hvis han skal til AC Horsens.

Mads Lyng, 37 år
Hvis penge for alvor er et problem for AC Horsens, vil den klart billigste løsning være at give jobbet til Mads Lyng. Han har været assisterende træner i de seneste tre år, og han spillede dermed også en nøglerolle i de glade Bo Henriksen-dage. Hvis AC Horsens præsterer i sæsonens sidste to Superliga-kampe under Mads Lyng, behøver vejen til en fastansættelse ikke at være lang for vikaren. 

Martin Retov, 40 år
Brøndbys assistenttræner har en fortid som spiller i AC Horsens og skulle i følge Ekstra Bladets oplysninger være kandidat til det ledige job. Allerede da det lå fast, at klubben i sommer skulle efter en afløser for Bo Henriksen var Retov et emne, og der skulle dengang have været dialog med Brøndby om muligheden for at effektuere ønsket. 
Retov har fordel af kendskabet til klubben fra sin år som spiller og anfører i klubben, og han smagte på rollen som cheftræner i 2019, hvor han i en periode vikarierede i jobbet i Brøndby efter Alexander Zornigers stop. 

Læs også:Efter få måneder i jobbet: Jonas Dal færdig i AC Horsens
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 11. runde
Læs også:– Jeg skylder Brøndby og fansene en undskyldning




Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Superliga-klub henter Kristian Pedersen



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Ikke sket i 8 år

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Mourinho meldes tæt på storklub

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Teemu Pukki dominerer

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub