13 kampe nåede Jonas Dal at få i spidsen for AC Horsens, før han røg ud af vagten.
Sent tirsdag aften oplyste Superliga-klubben, at Jonas Dal er blevet fyret efter en skidt start på sæsonen, der blot har kastet en enkelt sejr af sig. Assistenttræner Mads Lyng overtager ansvaret i årets sidste kampe. Derefter går jagten ind på en ny styrmand.
AC Horsens valgte forud for denne sæson at købe Bo Henriksen ud af klubben for halvanden million kroner, derefter blev Jonas Dal købt fri af Fredericia og udstyret med en tre-årig aftale. Det vil sige, at selv om AC Horsens nu har fyret Dal, skal klubben fortsat betale ham løn i en lang periode – alternativt give ham et solidt gyldent håndtryk.
Læs også:Fyret Jonas Dal: Jeg ærgrer mig over, at tålmodigheden ikke var større
Derfor er det meget sandsynligt, at der simpelthen ikke er penge i kassen til, at AC Horsens igen køber en cheftræner. Vi gætter på, at klubben går efter en træner, der kan hentes gratis eller til en realistisk sum.
Her er fem bud på en ny AC Horsens-træner:
Johnny Mølby, 51 år
Han kunne sagtens være et en lille favorit til trænerjobbet. Johnny Mølby har tidligere stået i spidsen for AC Horsens i fem år, så han kender klubben, og han havde pæn succes i det østjyske. Mølby har også været cheftræner i Viborg FF og senest Vendsyssel FF, så han ved, hvad det vil sige at stå med ansvaret i en mindre dansk klub. Mon ikke, at Johnny Mølby skal holde øje med telefonen?
Læs også:Efter Superliga-fyring: Jonas Dal erkender fejl-vurdering
Allan Kuhn, 52 år
Bornholmeren havde ikke megen succes i Hobro IK, men han er en erfaren rotte i dansk fodbold – ikke mindst som assisterende træner. Allan Kuhn er en dygtig mandskabsbehandler, og måske er det, hvad AC Horsens har brug for i den aktuelle situation.
Christian Lønstrup, 49 år
Christian Lønstrup var manden, der fik lille FC Helsingør op i Superligaen, og den bedrift vil altid stå som en understregning af hans kvaliteter som træner. For mange er det overraskende, at Lønstrup aldrig er blevet hentet til et job i Superligaen efter afskeden i Helsingør. Hans seneste ophold i FC Roskilde var én stor rodebutik, og han vil forhåbentlig få mere ro på, hvis han skal til AC Horsens.
Mads Lyng, 37 år
Hvis penge for alvor er et problem for AC Horsens, vil den klart billigste løsning være at give jobbet til Mads Lyng. Han har været assisterende træner i de seneste tre år, og han spillede dermed også en nøglerolle i de glade Bo Henriksen-dage. Hvis AC Horsens præsterer i sæsonens sidste to Superliga-kampe under Mads Lyng, behøver vejen til en fastansættelse ikke at være lang for vikaren.
Martin Retov, 40 år
Brøndbys assistenttræner har en fortid som spiller i AC Horsens og skulle i følge Ekstra Bladets oplysninger være kandidat til det ledige job. Allerede da det lå fast, at klubben i sommer skulle efter en afløser for Bo Henriksen var Retov et emne, og der skulle dengang have været dialog med Brøndby om muligheden for at effektuere ønsket.
Retov har fordel af kendskabet til klubben fra sin år som spiller og anfører i klubben, og han smagte på rollen som cheftræner i 2019, hvor han i en periode vikarierede i jobbet i Brøndby efter Alexander Zornigers stop.
Læs også:Efter få måneder i jobbet: Jonas Dal færdig i AC Horsens
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 11. runde
Læs også:– Jeg skylder Brøndby og fansene en undskyldning
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
10. gang i træk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
