Daniel Wass er færdig som Brøndby-spiller.
Tipsbladet.dk erfarer, at højrebacken, der markerede sig stærkt i efteråret hos Brøndby, under ingen omstændigheder skriver under på det forslag til kontraktforlængelse, som Brøndby allerede i efteråret præsenterede.
En anonym kilde med forbindelse til Brøndby-spilleren forklarer til tipsbladet.dk, hvordan muligheden for at skifte klub i det netop lukkede transfervindue ikke blev til noget.
– Et skifte i transfervinduet var i spil, men det skete ikke, og nu har Daniel et halvt år tilbage i Brøndby, som han stadig er helt klar til at kæmpe fuldt ud for, lyder det.
Men udsigten til at kæmpe for Brøndby i foråret bliver givetvis mere end dårlig. Selv om han var profil og fast mand i efteråret lader det til, at Daniel Wass er blevet degraderet til reserve på grund af beslutningen om at forlade Brøndby. I begge af Brøndbys to træningskampe ved Atlantic Cup i Portugal har Daniel Wass slet ikke fået spilletid.
– Det er synd for hans fodboldudvikling, hvis han det næste halve år ikke får noget spilletid, fordi Brøndby vil statuere et eksempel, lyder det fra den unavngivne kilde.
LÆS OGSÅ: Aviser: Wass til Benfica
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger havde flere danske klubber i det åbne transfervindue lugtet lunten omkring Daniel Wass’ degradering i Brøndby og søgte derfor at leje backen, hvilket Brøndby dog ikke ville acceptere.
Hos Daniel Wass’ repræsentanter omkring fodboldfremtiden er man opmærksomme på situationen, der tyder på et forår uden meget spilletid.
– Hvis han er den bedste spiller til pladsen, mener jeg selvfølgelig, at han bør spille. Man kan sammenligne med Oscar Wendt i FC København, hvor det forlængst er besluttet, at han forlader klubben til sommer. Stadig er det en selvfølge, at det er ham, der skal spille kampene, siger Mikael Jakobsson fra agentfirmaet Latigra Football til tipsbladet.dk
Mikael Jakobsson er endnu ikke officielt Daniel Wass’ agent, men han er tæt på at få registreret papirarbejdet omkring et fremtidigt samarbejde med Brøndby-spilleren.
Stadig varm i Benfica
I starten af året opstod der massive rygter om Daniel Wass og et skifte til den portugisiske storklub Benfica. Nogle rygter sendte allerede højre-backen til Benfica i vinterens transfervindue, mens andre kørte mere i retning af et transferfrit skifte til sommer.
LÆS OGSÅ: Olsen vil se Wass
Selv om ingen af partnerne på noget tidspunkt har indrømmet kontakten, er rygtet stadig lige varmt. Men Mikael Jakobsson ønsker ikke at løfte sløret for, hvor Daniel Wass kommer til at fortsætte karrieren.
– Jeg har ingen kommentarer til, hvor Daniel kommer til at fortsætte sin fodboldkarriere, lyder det fra Mikael Jakobsson.
Daniel Wass er netop udtaget til Morten Olsens landshold, der møder England i Parken i næste uge og kan derfor muligvis se frem til spilletid.
Dog har han fået lov at røre benene for Brøndby på træningslejren, hvor han startede inde i en ekstra arrangeret kamp spækket med reserver mod portugisiske Portimonense.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
AVIS Jagter Christian Nørgaard
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
FCK-bænken var rasende!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW