Daniel Wass er færdig som Brøndby-spiller.
Tipsbladet.dk erfarer, at højrebacken, der markerede sig stærkt i efteråret hos Brøndby, under ingen omstændigheder skriver under på det forslag til kontraktforlængelse, som Brøndby allerede i efteråret præsenterede.
En anonym kilde med forbindelse til Brøndby-spilleren forklarer til tipsbladet.dk, hvordan muligheden for at skifte klub i det netop lukkede transfervindue ikke blev til noget.
– Et skifte i transfervinduet var i spil, men det skete ikke, og nu har Daniel et halvt år tilbage i Brøndby, som han stadig er helt klar til at kæmpe fuldt ud for, lyder det.
Men udsigten til at kæmpe for Brøndby i foråret bliver givetvis mere end dårlig. Selv om han var profil og fast mand i efteråret lader det til, at Daniel Wass er blevet degraderet til reserve på grund af beslutningen om at forlade Brøndby. I begge af Brøndbys to træningskampe ved Atlantic Cup i Portugal har Daniel Wass slet ikke fået spilletid.
– Det er synd for hans fodboldudvikling, hvis han det næste halve år ikke får noget spilletid, fordi Brøndby vil statuere et eksempel, lyder det fra den unavngivne kilde.
LÆS OGSÅ: Aviser: Wass til Benfica
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger havde flere danske klubber i det åbne transfervindue lugtet lunten omkring Daniel Wass’ degradering i Brøndby og søgte derfor at leje backen, hvilket Brøndby dog ikke ville acceptere.
Hos Daniel Wass’ repræsentanter omkring fodboldfremtiden er man opmærksomme på situationen, der tyder på et forår uden meget spilletid.
– Hvis han er den bedste spiller til pladsen, mener jeg selvfølgelig, at han bør spille. Man kan sammenligne med Oscar Wendt i FC København, hvor det forlængst er besluttet, at han forlader klubben til sommer. Stadig er det en selvfølge, at det er ham, der skal spille kampene, siger Mikael Jakobsson fra agentfirmaet Latigra Football til tipsbladet.dk
Mikael Jakobsson er endnu ikke officielt Daniel Wass’ agent, men han er tæt på at få registreret papirarbejdet omkring et fremtidigt samarbejde med Brøndby-spilleren.
Stadig varm i Benfica
I starten af året opstod der massive rygter om Daniel Wass og et skifte til den portugisiske storklub Benfica. Nogle rygter sendte allerede højre-backen til Benfica i vinterens transfervindue, mens andre kørte mere i retning af et transferfrit skifte til sommer.
LÆS OGSÅ: Olsen vil se Wass
Selv om ingen af partnerne på noget tidspunkt har indrømmet kontakten, er rygtet stadig lige varmt. Men Mikael Jakobsson ønsker ikke at løfte sløret for, hvor Daniel Wass kommer til at fortsætte karrieren.
– Jeg har ingen kommentarer til, hvor Daniel kommer til at fortsætte sin fodboldkarriere, lyder det fra Mikael Jakobsson.
Daniel Wass er netop udtaget til Morten Olsens landshold, der møder England i Parken i næste uge og kan derfor muligvis se frem til spilletid.
Dog har han fået lov at røre benene for Brøndby på træningslejren, hvor han startede inde i en ekstra arrangeret kamp spækket med reserver mod portugisiske Portimonense.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Kevin Diks skriver historie
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– En gigantisk nedtur!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst