Daniel Wass er færdig som Brøndby-spiller.
Tipsbladet.dk erfarer, at højrebacken, der markerede sig stærkt i efteråret hos Brøndby, under ingen omstændigheder skriver under på det forslag til kontraktforlængelse, som Brøndby allerede i efteråret præsenterede.
En anonym kilde med forbindelse til Brøndby-spilleren forklarer til tipsbladet.dk, hvordan muligheden for at skifte klub i det netop lukkede transfervindue ikke blev til noget.
– Et skifte i transfervinduet var i spil, men det skete ikke, og nu har Daniel et halvt år tilbage i Brøndby, som han stadig er helt klar til at kæmpe fuldt ud for, lyder det.
Men udsigten til at kæmpe for Brøndby i foråret bliver givetvis mere end dårlig. Selv om han var profil og fast mand i efteråret lader det til, at Daniel Wass er blevet degraderet til reserve på grund af beslutningen om at forlade Brøndby. I begge af Brøndbys to træningskampe ved Atlantic Cup i Portugal har Daniel Wass slet ikke fået spilletid.
– Det er synd for hans fodboldudvikling, hvis han det næste halve år ikke får noget spilletid, fordi Brøndby vil statuere et eksempel, lyder det fra den unavngivne kilde.
LÆS OGSÅ: Aviser: Wass til Benfica
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger havde flere danske klubber i det åbne transfervindue lugtet lunten omkring Daniel Wass’ degradering i Brøndby og søgte derfor at leje backen, hvilket Brøndby dog ikke ville acceptere.
Hos Daniel Wass’ repræsentanter omkring fodboldfremtiden er man opmærksomme på situationen, der tyder på et forår uden meget spilletid.
– Hvis han er den bedste spiller til pladsen, mener jeg selvfølgelig, at han bør spille. Man kan sammenligne med Oscar Wendt i FC København, hvor det forlængst er besluttet, at han forlader klubben til sommer. Stadig er det en selvfølge, at det er ham, der skal spille kampene, siger Mikael Jakobsson fra agentfirmaet Latigra Football til tipsbladet.dk
Mikael Jakobsson er endnu ikke officielt Daniel Wass’ agent, men han er tæt på at få registreret papirarbejdet omkring et fremtidigt samarbejde med Brøndby-spilleren.
Stadig varm i Benfica
I starten af året opstod der massive rygter om Daniel Wass og et skifte til den portugisiske storklub Benfica. Nogle rygter sendte allerede højre-backen til Benfica i vinterens transfervindue, mens andre kørte mere i retning af et transferfrit skifte til sommer.
LÆS OGSÅ: Olsen vil se Wass
Selv om ingen af partnerne på noget tidspunkt har indrømmet kontakten, er rygtet stadig lige varmt. Men Mikael Jakobsson ønsker ikke at løfte sløret for, hvor Daniel Wass kommer til at fortsætte karrieren.
– Jeg har ingen kommentarer til, hvor Daniel kommer til at fortsætte sin fodboldkarriere, lyder det fra Mikael Jakobsson.
Daniel Wass er netop udtaget til Morten Olsens landshold, der møder England i Parken i næste uge og kan derfor muligvis se frem til spilletid.
Dog har han fået lov at røre benene for Brøndby på træningslejren, hvor han startede inde i en ekstra arrangeret kamp spækket med reserver mod portugisiske Portimonense.

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Dansker skifter cykelhold

Taylor Swift til Brøndby?

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Napoli-stjernes interview chokerer

Stort talent på besøg i Danmark

‘Jeg mistede halvandet år’

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Så du det? FCK-stjerner forklarer

Ryster på hovedet: ‘Fuldstændig vanvittigt!’

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

Nedtur for Højlund

‘Jeg er ked af at sige det her’

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Her er Carlos Zecas nye job

Skidt nyt for Oscar Højlund

‘Vi tabte kampen på syv minutter’

Gudinde straffer slaver

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Arsenal holder legestue i Champions League

Dortmund gør det onde ved FCK

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Barcelona slagter grækere

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko
