Daniel Wass er færdig som Brøndby-spiller.
Tipsbladet.dk erfarer, at højrebacken, der markerede sig stærkt i efteråret hos Brøndby, under ingen omstændigheder skriver under på det forslag til kontraktforlængelse, som Brøndby allerede i efteråret præsenterede.
En anonym kilde med forbindelse til Brøndby-spilleren forklarer til tipsbladet.dk, hvordan muligheden for at skifte klub i det netop lukkede transfervindue ikke blev til noget.
– Et skifte i transfervinduet var i spil, men det skete ikke, og nu har Daniel et halvt år tilbage i Brøndby, som han stadig er helt klar til at kæmpe fuldt ud for, lyder det.
Men udsigten til at kæmpe for Brøndby i foråret bliver givetvis mere end dårlig. Selv om han var profil og fast mand i efteråret lader det til, at Daniel Wass er blevet degraderet til reserve på grund af beslutningen om at forlade Brøndby. I begge af Brøndbys to træningskampe ved Atlantic Cup i Portugal har Daniel Wass slet ikke fået spilletid.
– Det er synd for hans fodboldudvikling, hvis han det næste halve år ikke får noget spilletid, fordi Brøndby vil statuere et eksempel, lyder det fra den unavngivne kilde.
LÆS OGSÅ: Aviser: Wass til Benfica
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger havde flere danske klubber i det åbne transfervindue lugtet lunten omkring Daniel Wass’ degradering i Brøndby og søgte derfor at leje backen, hvilket Brøndby dog ikke ville acceptere.
Hos Daniel Wass’ repræsentanter omkring fodboldfremtiden er man opmærksomme på situationen, der tyder på et forår uden meget spilletid.
– Hvis han er den bedste spiller til pladsen, mener jeg selvfølgelig, at han bør spille. Man kan sammenligne med Oscar Wendt i FC København, hvor det forlængst er besluttet, at han forlader klubben til sommer. Stadig er det en selvfølge, at det er ham, der skal spille kampene, siger Mikael Jakobsson fra agentfirmaet Latigra Football til tipsbladet.dk
Mikael Jakobsson er endnu ikke officielt Daniel Wass’ agent, men han er tæt på at få registreret papirarbejdet omkring et fremtidigt samarbejde med Brøndby-spilleren.
Stadig varm i Benfica
I starten af året opstod der massive rygter om Daniel Wass og et skifte til den portugisiske storklub Benfica. Nogle rygter sendte allerede højre-backen til Benfica i vinterens transfervindue, mens andre kørte mere i retning af et transferfrit skifte til sommer.
LÆS OGSÅ: Olsen vil se Wass
Selv om ingen af partnerne på noget tidspunkt har indrømmet kontakten, er rygtet stadig lige varmt. Men Mikael Jakobsson ønsker ikke at løfte sløret for, hvor Daniel Wass kommer til at fortsætte karrieren.
– Jeg har ingen kommentarer til, hvor Daniel kommer til at fortsætte sin fodboldkarriere, lyder det fra Mikael Jakobsson.
Daniel Wass er netop udtaget til Morten Olsens landshold, der møder England i Parken i næste uge og kan derfor muligvis se frem til spilletid.
Dog har han fået lov at røre benene for Brøndby på træningslejren, hvor han startede inde i en ekstra arrangeret kamp spækket med reserver mod portugisiske Portimonense.
LIVE
LIVE: Deler nyt om skadet stjerne
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG