Daniel Wass er færdig som Brøndby-spiller.
Tipsbladet.dk erfarer, at højrebacken, der markerede sig stærkt i efteråret hos Brøndby, under ingen omstændigheder skriver under på det forslag til kontraktforlængelse, som Brøndby allerede i efteråret præsenterede.
En anonym kilde med forbindelse til Brøndby-spilleren forklarer til tipsbladet.dk, hvordan muligheden for at skifte klub i det netop lukkede transfervindue ikke blev til noget.
– Et skifte i transfervinduet var i spil, men det skete ikke, og nu har Daniel et halvt år tilbage i Brøndby, som han stadig er helt klar til at kæmpe fuldt ud for, lyder det.
Men udsigten til at kæmpe for Brøndby i foråret bliver givetvis mere end dårlig. Selv om han var profil og fast mand i efteråret lader det til, at Daniel Wass er blevet degraderet til reserve på grund af beslutningen om at forlade Brøndby. I begge af Brøndbys to træningskampe ved Atlantic Cup i Portugal har Daniel Wass slet ikke fået spilletid.
– Det er synd for hans fodboldudvikling, hvis han det næste halve år ikke får noget spilletid, fordi Brøndby vil statuere et eksempel, lyder det fra den unavngivne kilde.
LÆS OGSÅ: Aviser: Wass til Benfica
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger havde flere danske klubber i det åbne transfervindue lugtet lunten omkring Daniel Wass’ degradering i Brøndby og søgte derfor at leje backen, hvilket Brøndby dog ikke ville acceptere.
Hos Daniel Wass’ repræsentanter omkring fodboldfremtiden er man opmærksomme på situationen, der tyder på et forår uden meget spilletid.
– Hvis han er den bedste spiller til pladsen, mener jeg selvfølgelig, at han bør spille. Man kan sammenligne med Oscar Wendt i FC København, hvor det forlængst er besluttet, at han forlader klubben til sommer. Stadig er det en selvfølge, at det er ham, der skal spille kampene, siger Mikael Jakobsson fra agentfirmaet Latigra Football til tipsbladet.dk
Mikael Jakobsson er endnu ikke officielt Daniel Wass’ agent, men han er tæt på at få registreret papirarbejdet omkring et fremtidigt samarbejde med Brøndby-spilleren.
Stadig varm i Benfica
I starten af året opstod der massive rygter om Daniel Wass og et skifte til den portugisiske storklub Benfica. Nogle rygter sendte allerede højre-backen til Benfica i vinterens transfervindue, mens andre kørte mere i retning af et transferfrit skifte til sommer.
LÆS OGSÅ: Olsen vil se Wass
Selv om ingen af partnerne på noget tidspunkt har indrømmet kontakten, er rygtet stadig lige varmt. Men Mikael Jakobsson ønsker ikke at løfte sløret for, hvor Daniel Wass kommer til at fortsætte karrieren.
– Jeg har ingen kommentarer til, hvor Daniel kommer til at fortsætte sin fodboldkarriere, lyder det fra Mikael Jakobsson.
Daniel Wass er netop udtaget til Morten Olsens landshold, der møder England i Parken i næste uge og kan derfor muligvis se frem til spilletid.
Dog har han fået lov at røre benene for Brøndby på træningslejren, hvor han startede inde i en ekstra arrangeret kamp spækket med reserver mod portugisiske Portimonense.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
MEDIE