BRØNDBY (Tipsbladet): Med vinterens trænerskifte harBrøndby skiftet formation, og en af dem, der ser ud til at have nydt særligt godt af det, er Noah Nartey.
Den 19-årige midtbanespiller startede efteråret som fast mand, men gled efterhånden ud af startopstillingen. I foråret har han så været tilbage i startopstillingen mod både Viborg FF og Vejle Boldklub, og her har Noah Nartey imponeret i stor stil på tremandsmidtbanen med to assister.
På træningsbanen torsdag lignede den unge spiller også en mand med tur i den. I kamptræningen var han således en af de mest iøjnefaldende.
Brøndby-stjernen Daniel Wass har også kun rosende gloser til overs for midtbanekollegaen, når han møder pressen efter torsdagens træning.
– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, siger Daniel Wass til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Har du oplevet, at han har taget nogle skridt over vinteren?
– Ja, nu har han haft en opstart, hvor han har spillet rigtig meget og trænet meget med, og han ved også, at han er rigtig tæt på startopstillingen hver weekend. Det gør det lidt nemmere at præstere ude på banen hele tiden, når han ved, at der er meget, meget kort vej. Han gør det fantastisk.
Noah Nartey er ikke den eneste, der får ros af Brøndby-stjernen.
Daniel Wass blev også spurgt ind til den 41-årige reservekeeper Thomas Mikkelsen, der måtte træde til i weekenden og endte med at få en hovedrolle i kampen mod Vejle Boldklub.
– Thomas er rigtig vigtig. Man skal ikke underkende, at selvom han ikke får mange minutter, er han rigtig vigtig. Specielt på træningsbanen. Også i kampene til at holde gejsten i holdet, og at have sådan nogle personer på holdet er vigtige, slår Daniel Wass fast.
Daniel Wass og co. skal i aktion igen mandag aften, når Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE