Daniel Wass: ‘Han er en fantastisk spiller’

Daniel Wass roser flere holdkammerater i Brøndby IF.



BRØNDBY (Tipsbladet): Med vinterens trænerskifte harBrøndby skiftet formation, og en af dem, der ser ud til at have nydt særligt godt af det, er Noah Nartey. 

Den 19-årige midtbanespiller startede efteråret som fast mand, men gled efterhånden ud af startopstillingen. I foråret har han så været tilbage i startopstillingen mod både Viborg FF og Vejle Boldklub, og her har Noah Nartey imponeret i stor stil på tremandsmidtbanen med to assister.

På træningsbanen torsdag lignede den unge spiller også en mand med tur i den. I kamptræningen var han således en af de mest iøjnefaldende. 

Brøndby-stjernen Daniel Wass har også kun rosende gloser til overs for midtbanekollegaen, når han møder pressen efter torsdagens træning. 

– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, siger Daniel Wass til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Har du oplevet, at han har taget nogle skridt over vinteren? 

– Ja, nu har han haft en opstart, hvor han har spillet rigtig meget og trænet meget med, og han ved også, at han er rigtig tæt på startopstillingen hver weekend. Det gør det lidt nemmere at præstere ude på banen hele tiden, når han ved, at der er meget, meget kort vej. Han gør det fantastisk. 

Noah Nartey er ikke den eneste, der får ros af Brøndby-stjernen.

Daniel Wass blev også spurgt ind til den 41-årige reservekeeper Thomas Mikkelsen, der måtte træde til i weekenden og endte med at få en hovedrolle i kampen mod Vejle Boldklub. 

– Thomas er rigtig vigtig. Man skal ikke underkende, at selvom han ikke får mange minutter, er han rigtig vigtig. Specielt på træningsbanen. Også i kampene til at holde gejsten i holdet, og at have sådan nogle personer på holdet er vigtige, slår Daniel Wass fast. 

Daniel Wass og co. skal i aktion igen mandag aften, når Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit