BRØNDBY (Tipsbladet): Med vinterens trænerskifte harBrøndby skiftet formation, og en af dem, der ser ud til at have nydt særligt godt af det, er Noah Nartey.
Den 19-årige midtbanespiller startede efteråret som fast mand, men gled efterhånden ud af startopstillingen. I foråret har han så været tilbage i startopstillingen mod både Viborg FF og Vejle Boldklub, og her har Noah Nartey imponeret i stor stil på tremandsmidtbanen med to assister.
På træningsbanen torsdag lignede den unge spiller også en mand med tur i den. I kamptræningen var han således en af de mest iøjnefaldende.
Brøndby-stjernen Daniel Wass har også kun rosende gloser til overs for midtbanekollegaen, når han møder pressen efter torsdagens træning.
– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, siger Daniel Wass til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Har du oplevet, at han har taget nogle skridt over vinteren?
– Ja, nu har han haft en opstart, hvor han har spillet rigtig meget og trænet meget med, og han ved også, at han er rigtig tæt på startopstillingen hver weekend. Det gør det lidt nemmere at præstere ude på banen hele tiden, når han ved, at der er meget, meget kort vej. Han gør det fantastisk.
Noah Nartey er ikke den eneste, der får ros af Brøndby-stjernen.
Daniel Wass blev også spurgt ind til den 41-årige reservekeeper Thomas Mikkelsen, der måtte træde til i weekenden og endte med at få en hovedrolle i kampen mod Vejle Boldklub.
– Thomas er rigtig vigtig. Man skal ikke underkende, at selvom han ikke får mange minutter, er han rigtig vigtig. Specielt på træningsbanen. Også i kampene til at holde gejsten i holdet, og at have sådan nogle personer på holdet er vigtige, slår Daniel Wass fast.
Daniel Wass og co. skal i aktion igen mandag aften, når Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER