BRØNDBY (Tipsbladet): Med vinterens trænerskifte harBrøndby skiftet formation, og en af dem, der ser ud til at have nydt særligt godt af det, er Noah Nartey.
Den 19-årige midtbanespiller startede efteråret som fast mand, men gled efterhånden ud af startopstillingen. I foråret har han så været tilbage i startopstillingen mod både Viborg FF og Vejle Boldklub, og her har Noah Nartey imponeret i stor stil på tremandsmidtbanen med to assister.
På træningsbanen torsdag lignede den unge spiller også en mand med tur i den. I kamptræningen var han således en af de mest iøjnefaldende.
Brøndby-stjernen Daniel Wass har også kun rosende gloser til overs for midtbanekollegaen, når han møder pressen efter torsdagens træning.
– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, siger Daniel Wass til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Har du oplevet, at han har taget nogle skridt over vinteren?
– Ja, nu har han haft en opstart, hvor han har spillet rigtig meget og trænet meget med, og han ved også, at han er rigtig tæt på startopstillingen hver weekend. Det gør det lidt nemmere at præstere ude på banen hele tiden, når han ved, at der er meget, meget kort vej. Han gør det fantastisk.
Noah Nartey er ikke den eneste, der får ros af Brøndby-stjernen.
Daniel Wass blev også spurgt ind til den 41-årige reservekeeper Thomas Mikkelsen, der måtte træde til i weekenden og endte med at få en hovedrolle i kampen mod Vejle Boldklub.
– Thomas er rigtig vigtig. Man skal ikke underkende, at selvom han ikke får mange minutter, er han rigtig vigtig. Specielt på træningsbanen. Også i kampene til at holde gejsten i holdet, og at have sådan nogle personer på holdet er vigtige, slår Daniel Wass fast.
Daniel Wass og co. skal i aktion igen mandag aften, når Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Stopper karrieren
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT