BRØNDBY (Tipsbladet): Med vinterens trænerskifte harBrøndby skiftet formation, og en af dem, der ser ud til at have nydt særligt godt af det, er Noah Nartey.
Den 19-årige midtbanespiller startede efteråret som fast mand, men gled efterhånden ud af startopstillingen. I foråret har han så været tilbage i startopstillingen mod både Viborg FF og Vejle Boldklub, og her har Noah Nartey imponeret i stor stil på tremandsmidtbanen med to assister.
På træningsbanen torsdag lignede den unge spiller også en mand med tur i den. I kamptræningen var han således en af de mest iøjnefaldende.
Brøndby-stjernen Daniel Wass har også kun rosende gloser til overs for midtbanekollegaen, når han møder pressen efter torsdagens træning.
– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, siger Daniel Wass til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Har du oplevet, at han har taget nogle skridt over vinteren?
– Ja, nu har han haft en opstart, hvor han har spillet rigtig meget og trænet meget med, og han ved også, at han er rigtig tæt på startopstillingen hver weekend. Det gør det lidt nemmere at præstere ude på banen hele tiden, når han ved, at der er meget, meget kort vej. Han gør det fantastisk.
Noah Nartey er ikke den eneste, der får ros af Brøndby-stjernen.
Daniel Wass blev også spurgt ind til den 41-årige reservekeeper Thomas Mikkelsen, der måtte træde til i weekenden og endte med at få en hovedrolle i kampen mod Vejle Boldklub.
– Thomas er rigtig vigtig. Man skal ikke underkende, at selvom han ikke får mange minutter, er han rigtig vigtig. Specielt på træningsbanen. Også i kampene til at holde gejsten i holdet, og at have sådan nogle personer på holdet er vigtige, slår Daniel Wass fast.
Daniel Wass og co. skal i aktion igen mandag aften, når Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub.
Kæmpekøb retur til FC København?
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER