Danmark har respekt for Benzemas bomstærke afløser

Olivier Giroud er et monster i feltet, lyder skudsmålet fra de danskere, der skal passe på ham lørdag.



Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.

I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.

Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.

– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.

Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.

– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.

– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.

Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.

– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.

– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.

Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.

– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:

– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.

Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.

/ritzau/





Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

FC København tjente millioner tirsdag aften

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Reagerer på katastrofalt rødt kort



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Angriber meldes tæt på

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Brøndby præsenterer stor profil

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dansk klub har ham på radaren

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Dansker bomber løs mod Manchester City

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Her kan du se FC København mod Napoli

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

17-årig starter for FCK mod Napoli

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’