Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.
I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.
Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.
– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.
Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.
– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.
– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.
Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.
– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.
– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.
Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.
– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:
– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.
Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.
/ritzau/
Manchester City klar til semifinale
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Hård kritik af FC København-stjerne
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Manchester United rasende
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
