Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.
I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.
Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.
– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.
Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.
– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.
– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.
Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.
– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.
– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.
Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.
– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:
– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.
Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Kæmpe nyhed i udlandet
Danske stjerner kan være fortid
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
