Danmark har respekt for Benzemas bomstærke afløser

Olivier Giroud er et monster i feltet, lyder skudsmålet fra de danskere, der skal passe på ham lørdag.



Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.

I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.

Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.

– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.

Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.

– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.

– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.

Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.

– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.

– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.

Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.

– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:

– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.

Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Et kæmpestort skifte’

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bestemmer Messi selv

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Pressede på for FC København-exit

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

– Det vil være VM’s største overraskelse!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne