Danmark har respekt for Benzemas bomstærke afløser

Olivier Giroud er et monster i feltet, lyder skudsmålet fra de danskere, der skal passe på ham lørdag.



Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.

I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.

Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.

– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.

Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.

– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.

– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.

Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.

– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.

– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.

Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.

– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:

– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.

Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Det er aldrig sket før

Chelsea – Manchester United



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB siger farvel til seks spillere

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Steve Cooper storroser stjerne

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Ringet op af Brøndby-træner

Nu klager FC Barcelona igen

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Helt vild med Brøndby-profil

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’