Danmark har respekt for Benzemas bomstærke afløser

Olivier Giroud er et monster i feltet, lyder skudsmålet fra de danskere, der skal passe på ham lørdag.



Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.

I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.

Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.

– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.

Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.

– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.

– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.

Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.

– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.

– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.

Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.

– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:

– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.

Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Jakub Trefil skifter til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Klart svar om Tonni Adamsen

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Viborg præsenterer ny spiller

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Forlader AGF – lægetjek booket

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Sender transferbøn til Brøndby-emne

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Superliga-klub tæt på ny angriber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder