Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.
I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.
Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.
– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.
Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.
– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.
– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.
Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.
– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.
– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.
Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.
– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:
– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.
Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.
/ritzau/
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Belgien skuffer mod Kasakhstan
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Danmark jagter pligtsejr over Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
