Selv om det danske fodboldlandshold slipper for at skulle holde øje med verdens bedste fodboldspiller, Karim Benzema, i lørdagens VM-gruppekamp mod Frankrig, kommer det danske forsvar på en næsten lige så vanskelig opgave.
I front stiller franskmændene med den rutinerede målræv Olivier Giroud, som med to mål i Frankrigs VM-åbningssejr over Australien kom op på siden af Thierry Henry som alle tiders mest scorende for “Les Bleus” – 51 landsholdsmål har de hver lavet.
Samtidig bragte Giroud sig selv i betragtning som et tidligt bud på en VM-topscorer.
– Jeg ønsker “Ollie” det bedste, men ikke lige mod os. Jeg håber ikke, at han bliver VM-topscorer, siger Danmarks landsholdsanfører Simon Kjær.
Kjær og Giroud er holdkammerater i AC Milan, og derfor ved den danske anfører, at der venter en svær opgave i at passe på angriberen.
– I mine øjne er han en af de bedste angribere i boksen. Han er undervurderet som angriber, og han kan score på alle måder, det ser man i Milans kampe.
– Han er lidt mindre mobil end Benzema, men inde i feltet ser jeg ham som en absolut verdensklasseangriber. Han er i den absolutte elite i forhold til bevægelser og afslutninger, siger Simon Kjær.
Det er forsvarsmakker Andreas Christensen enig i. Han spillede sammen med Giroud i Chelsea i perioden 2018-2021 og kan kun finde en enkelt svaghed hos franskmanden.
– Giroud er en af de bedste opspilsstationer, der findes. Han er utrolig stærk, og han har en af de bedste førsteberøringer, jeg har spillet sammen med. Og så er han utrolig skarp i boksen på indlæg, for han kommer med en masse fysik.
– Jeg ved, at jeg kan slå ham på hurtighed, men han er fysisk stærk og en af de bedste til at binde spillet sammen. Det er også de styrker, han sætter mest i spil, siger Andreas Christensen.
Landstræner Kasper Hjulmand har brugt sine forsvarsspilleres indgående kendskab som en del af forberedelsen på at stå over for den 36 år gamle og 192 centimeter høje bomber.
– Jeg håber, at det er en fordel, at vores forsvarsspillere kender ham så godt, siger Hjulmand og roser Giroud:
– Giroud er bedre nu end nogensinde. Han er meget dygtig til de ting, han er god til. Det er en fornøjelse at se ældre angribere bruge deres erfaring til at positionere sig i feltet og bruge deres færdigheder, siger Hjulmand.
Giroud var fast mand i 2018, da Frankrig vandt VM-guld i Rusland. Han har spillet fire landskampe mod Danmark og scoret tre mål – de tre fuldtræffere var i 2015.
/ritzau/
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
Her kan du se Skotland mod Danmark
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Her trækkes der lod til VM
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
