Danmark har nul point efter sine første to kampe ved EM.
Men det er ikke, fordi Kasper Hjulmands hold har holdt sig tilbage i forhold til at få sendt bolden af sted mod modstandernes mål.
Faktisk er Danmark det mest afslutningsgale mandskab ved slutrunden, efter at alle hold nu har spillet deres første to kampe.
45 gange har Danmark forsøgt sig, og det er et stykke bedre end Italien, der har afsluttet 37 gange. Det viser de officielle statistikker fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Afslutningerne er spredt godt ud over det danske hold, men Martin Braithwaite topper den individuelle liste med ni afslutninger – heraf én inden for rammen, fire forbi og fire blokerede forsøg.
Danmark skal vinde mandagens opgør mod Rusland i Parken, hvis holdet skal videre til ottendedelsfinalerne, men det kræver nok en lidt større skarphed offensivt end hidtil.
Modsat Italien, der har scoret seks gange på sine 37 afslutninger, kniber det nemlig med effektiviteten for Danmark.
Yussuf Poulsens 1-0-scoring i 1-2-nederlaget mod Belgien er indtil videre den eneste danske fuldtræffer.
12 af de 45 danske forsøg har været inden for målrammen, og det er antalsmæssigt næstbedst. Kun Ukraine er bedre med 13 forsøg inden for rammen.
Men Danmarks knap så flatterende 17 forsøg forbi mål og 16 blokerede forsøg er ligeledes næstbedst i statistikkerne – efter henholdsvis Italien og Skotland.
I det hele taget tegner statistikkerne et billede af et angrebslystent og ineffektivt dansk hold.
Ifølge Uefa har Danmark haft i alt 122 igangsatte angreb i kampene mod Finland og Belgien, og det bliver kun overgået af Spaniens 151 angreb. Italien er her tredjebedst med 112 angreb.
Målt på antal gennemførte indlæg er Danmark også bedst ved EM indtil videre. 16 gange er holdet lykkedes med et indlæg, og det er to bedre end Slovakiets 14.
Præcisionen er dog ikke i top. Holdet har slået 52 indlæg, men kun 31,5 procent når frem til en medspiller, og det er ottendebedst blandt de 24 hold ved EM.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
