Efter to kampe: Danmark topper flere EM-stats

Med 45 afslutninger er Danmark det mest afslutningsgale mandskab ved EM, men det kniber med effektiviteten.



Danmark har nul point efter sine første to kampe ved EM.

Men det er ikke, fordi Kasper Hjulmands hold har holdt sig tilbage i forhold til at få sendt bolden af sted mod modstandernes mål.

Faktisk er Danmark det mest afslutningsgale mandskab ved slutrunden, efter at alle hold nu har spillet deres første to kampe.

45 gange har Danmark forsøgt sig, og det er et stykke bedre end Italien, der har afsluttet 37 gange. Det viser de officielle statistikker fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

Afslutningerne er spredt godt ud over det danske hold, men Martin Braithwaite topper den individuelle liste med ni afslutninger – heraf én inden for rammen, fire forbi og fire blokerede forsøg.

Danmark skal vinde mandagens opgør mod Rusland i Parken, hvis holdet skal videre til ottendedelsfinalerne, men det kræver nok en lidt større skarphed offensivt end hidtil.

Modsat Italien, der har scoret seks gange på sine 37 afslutninger, kniber det nemlig med effektiviteten for Danmark.

Yussuf Poulsens 1-0-scoring i 1-2-nederlaget mod Belgien er indtil videre den eneste danske fuldtræffer.

12 af de 45 danske forsøg har været inden for målrammen, og det er antalsmæssigt næstbedst. Kun Ukraine er bedre med 13 forsøg inden for rammen.

Men Danmarks knap så flatterende 17 forsøg forbi mål og 16 blokerede forsøg er ligeledes næstbedst i statistikkerne – efter henholdsvis Italien og Skotland.

I det hele taget tegner statistikkerne et billede af et angrebslystent og ineffektivt dansk hold.

Ifølge Uefa har Danmark haft i alt 122 igangsatte angreb i kampene mod Finland og Belgien, og det bliver kun overgået af Spaniens 151 angreb. Italien er her tredjebedst med 112 angreb.

Målt på antal gennemførte indlæg er Danmark også bedst ved EM indtil videre. 16 gange er holdet lykkedes med et indlæg, og det er to bedre end Slovakiets 14.

Præcisionen er dog ikke i top. Holdet har slået 52 indlæg, men kun 31,5 procent når frem til en medspiller, og det er ottendebedst blandt de 24 hold ved EM.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Neestrup og co. henter stjerne

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Norge – Frankrig

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Colombia – Portugal

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Uruguay – Spanien