Danmark har nul point efter sine første to kampe ved EM.
Men det er ikke, fordi Kasper Hjulmands hold har holdt sig tilbage i forhold til at få sendt bolden af sted mod modstandernes mål.
Faktisk er Danmark det mest afslutningsgale mandskab ved slutrunden, efter at alle hold nu har spillet deres første to kampe.
45 gange har Danmark forsøgt sig, og det er et stykke bedre end Italien, der har afsluttet 37 gange. Det viser de officielle statistikker fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Afslutningerne er spredt godt ud over det danske hold, men Martin Braithwaite topper den individuelle liste med ni afslutninger – heraf én inden for rammen, fire forbi og fire blokerede forsøg.
Danmark skal vinde mandagens opgør mod Rusland i Parken, hvis holdet skal videre til ottendedelsfinalerne, men det kræver nok en lidt større skarphed offensivt end hidtil.
Modsat Italien, der har scoret seks gange på sine 37 afslutninger, kniber det nemlig med effektiviteten for Danmark.
Yussuf Poulsens 1-0-scoring i 1-2-nederlaget mod Belgien er indtil videre den eneste danske fuldtræffer.
12 af de 45 danske forsøg har været inden for målrammen, og det er antalsmæssigt næstbedst. Kun Ukraine er bedre med 13 forsøg inden for rammen.
Men Danmarks knap så flatterende 17 forsøg forbi mål og 16 blokerede forsøg er ligeledes næstbedst i statistikkerne – efter henholdsvis Italien og Skotland.
I det hele taget tegner statistikkerne et billede af et angrebslystent og ineffektivt dansk hold.
Ifølge Uefa har Danmark haft i alt 122 igangsatte angreb i kampene mod Finland og Belgien, og det bliver kun overgået af Spaniens 151 angreb. Italien er her tredjebedst med 112 angreb.
Målt på antal gennemførte indlæg er Danmark også bedst ved EM indtil videre. 16 gange er holdet lykkedes med et indlæg, og det er to bedre end Slovakiets 14.
Præcisionen er dog ikke i top. Holdet har slået 52 indlæg, men kun 31,5 procent når frem til en medspiller, og det er ottendebedst blandt de 24 hold ved EM.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
FCK-direktør får job i West Ham
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
