Nu afgøres DK’s position i europæisk fodboldtop

Onsdag stemmer Uefas 55 medlemslande om, hvem der skal sidde i forbundets øverste organ, eksekutivkomitéen.



Siden 2019 har Danmark været repræsenteret på det højeste fodboldpolitiske niveau i Europa. Onsdag bliver det afgjort, om det fortsætter sådan i yderligere fire år.

Jesper Møller, der er formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), er på valg, når syv sæder i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) såkaldte eksekutivkomité skal fordeles ved forbundets kongres i Lissabon.

Eksekutivkomitéen er det bestemmende organ i Uefa, og der har Jesper Møller haft plads i de seneste fire år.

Men det er langtfra sikkert, at den nordjyske jurist bliver en del af det fine selskab i de kommende fire år.

Der er nemlig ti andre kandidater på stemmesedlen, når de 55 medlemslande beslutter, hvordan eksekutivkomitéen skal se ud i de næste fire år. Det vil sige, at fire kandidater bliver valgt fra.

Det har ikke været muligt at få et interview med Jesper Møller om valget i ugerne op til kongressen, og heller ikke i Lissabon har det været muligt at få DBU-formanden i tale om det forestående valg.

Efter at de nordiske lande tirsdag måtte se værtskabet for EM i kvindefodbold i 2025 gå til Schweiz, stillede Jesper Møller godt nok op til interview, men han ville ikke forholde sig til onsdagens valg.

– Det orker jeg simpelthen ikke at snakke om nu. Nu skal den her lige bundfælde sig, lød det fra Jesper Møller, da han dybt skuffet efter afstemningen om EM-slutrunden talte med pressen i Lissabon.

For udenforstående er det derfor umuligt at vide, om han er optimist eller ej. Han har desuden ikke gjort meget ud af at fortælle omverdenen, hvad han går til valg på.

Det har derimod den åbenmundede norske fodboldpræsident, Lise Klaveness. Hun har ført en aktiv valgkamp og flittigt argumenteret for at gøre op med den mandlige dominans i Uefa-toppen.

Men hendes kandidatur kan komme til at spænde ben for både hende selv og for Jesper Møller.

I hvert fald har den 41-årige tidligere landsholdsspiller en fornemmelse af, at mange af de 55 medlemslande er meget opmærksomme på geografi.

– Jeg har mærket, at når man taler med de andre præsidenter, så er geografisk balance ekstremt vigtigt. Tydeligvis meget vigtigere end kønsbalance, sagde hun tirsdag i Lissabon.

Karl-Erik Nilsson fra Sverige sidder allerede i eksekutivkomitéen, og han er ikke på valg onsdag. Det vil sige, at der vil være tre skandinaviske medlemmer af eksekutivkomitéen, hvis både Klaveness og Møller vælges ind.

Derfor frygter Klaveness, at Norge og Danmark blokerer for hinanden, og hun har udtalt, at hun ærgrer sig over, at de nordiske lande ikke har dannet fælles front i processen frem mod onsdagens kongres.

Lise Klaveness kan blive det første kvindelige komitémedlem, som ikke er valgt til den ene plads, der er dedikeret til en kvinde.

I år stiller walisiske Laura McAllister op til den plads, som Lise Klaveness har slået fast, at hun ikke vil konkurrere om. I stedet vil hun tage kampen op med Jesper Møller og de øvrige ni mænd, der er på stemmesedlen.

Foruden Møller og Klaveness er kandidaterne franske Philippe Diallo, albanske Armand Duka, tjekkiske Petr Fousek, georgiske Levan Kobiashvili, ukrainske Andrii Pavelko, skotske Rod Petrie, spanske Luis Rubiales, maltesiske Bjorn Vassallo og Hugo Quaderer fra Liechtenstein.

Kongressen begynder klokken 10 dansk tid onsdag og slutter ifølge planen omkring klokken 13. Alle medlemslande kan stemme på syv kandidater.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

AGF var klar med rekordbeløb

Lerager overrasket over én ting efter skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Danskerklub fyrer træneren

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Froholdt med klar transfermelding

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’