Siden 2019 har Danmark været repræsenteret på det højeste fodboldpolitiske niveau i Europa. Onsdag bliver det afgjort, om det fortsætter sådan i yderligere fire år.
Jesper Møller, der er formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), er på valg, når syv sæder i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) såkaldte eksekutivkomité skal fordeles ved forbundets kongres i Lissabon.
Eksekutivkomitéen er det bestemmende organ i Uefa, og der har Jesper Møller haft plads i de seneste fire år.
Men det er langtfra sikkert, at den nordjyske jurist bliver en del af det fine selskab i de kommende fire år.
Der er nemlig ti andre kandidater på stemmesedlen, når de 55 medlemslande beslutter, hvordan eksekutivkomitéen skal se ud i de næste fire år. Det vil sige, at fire kandidater bliver valgt fra.
Det har ikke været muligt at få et interview med Jesper Møller om valget i ugerne op til kongressen, og heller ikke i Lissabon har det været muligt at få DBU-formanden i tale om det forestående valg.
Efter at de nordiske lande tirsdag måtte se værtskabet for EM i kvindefodbold i 2025 gå til Schweiz, stillede Jesper Møller godt nok op til interview, men han ville ikke forholde sig til onsdagens valg.
– Det orker jeg simpelthen ikke at snakke om nu. Nu skal den her lige bundfælde sig, lød det fra Jesper Møller, da han dybt skuffet efter afstemningen om EM-slutrunden talte med pressen i Lissabon.
For udenforstående er det derfor umuligt at vide, om han er optimist eller ej. Han har desuden ikke gjort meget ud af at fortælle omverdenen, hvad han går til valg på.
Det har derimod den åbenmundede norske fodboldpræsident, Lise Klaveness. Hun har ført en aktiv valgkamp og flittigt argumenteret for at gøre op med den mandlige dominans i Uefa-toppen.
Men hendes kandidatur kan komme til at spænde ben for både hende selv og for Jesper Møller.
I hvert fald har den 41-årige tidligere landsholdsspiller en fornemmelse af, at mange af de 55 medlemslande er meget opmærksomme på geografi.
– Jeg har mærket, at når man taler med de andre præsidenter, så er geografisk balance ekstremt vigtigt. Tydeligvis meget vigtigere end kønsbalance, sagde hun tirsdag i Lissabon.
Karl-Erik Nilsson fra Sverige sidder allerede i eksekutivkomitéen, og han er ikke på valg onsdag. Det vil sige, at der vil være tre skandinaviske medlemmer af eksekutivkomitéen, hvis både Klaveness og Møller vælges ind.
Derfor frygter Klaveness, at Norge og Danmark blokerer for hinanden, og hun har udtalt, at hun ærgrer sig over, at de nordiske lande ikke har dannet fælles front i processen frem mod onsdagens kongres.
Lise Klaveness kan blive det første kvindelige komitémedlem, som ikke er valgt til den ene plads, der er dedikeret til en kvinde.
I år stiller walisiske Laura McAllister op til den plads, som Lise Klaveness har slået fast, at hun ikke vil konkurrere om. I stedet vil hun tage kampen op med Jesper Møller og de øvrige ni mænd, der er på stemmesedlen.
Foruden Møller og Klaveness er kandidaterne franske Philippe Diallo, albanske Armand Duka, tjekkiske Petr Fousek, georgiske Levan Kobiashvili, ukrainske Andrii Pavelko, skotske Rod Petrie, spanske Luis Rubiales, maltesiske Bjorn Vassallo og Hugo Quaderer fra Liechtenstein.
Kongressen begynder klokken 10 dansk tid onsdag og slutter ifølge planen omkring klokken 13. Alle medlemslande kan stemme på syv kandidater.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Magiske Messi slår til igen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler