Siden 2019 har Danmark været repræsenteret på det højeste fodboldpolitiske niveau i Europa. Onsdag bliver det afgjort, om det fortsætter sådan i yderligere fire år.
Jesper Møller, der er formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), er på valg, når syv sæder i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) såkaldte eksekutivkomité skal fordeles ved forbundets kongres i Lissabon.
Eksekutivkomitéen er det bestemmende organ i Uefa, og der har Jesper Møller haft plads i de seneste fire år.
Men det er langtfra sikkert, at den nordjyske jurist bliver en del af det fine selskab i de kommende fire år.
Der er nemlig ti andre kandidater på stemmesedlen, når de 55 medlemslande beslutter, hvordan eksekutivkomitéen skal se ud i de næste fire år. Det vil sige, at fire kandidater bliver valgt fra.
Det har ikke været muligt at få et interview med Jesper Møller om valget i ugerne op til kongressen, og heller ikke i Lissabon har det været muligt at få DBU-formanden i tale om det forestående valg.
Efter at de nordiske lande tirsdag måtte se værtskabet for EM i kvindefodbold i 2025 gå til Schweiz, stillede Jesper Møller godt nok op til interview, men han ville ikke forholde sig til onsdagens valg.
– Det orker jeg simpelthen ikke at snakke om nu. Nu skal den her lige bundfælde sig, lød det fra Jesper Møller, da han dybt skuffet efter afstemningen om EM-slutrunden talte med pressen i Lissabon.
For udenforstående er det derfor umuligt at vide, om han er optimist eller ej. Han har desuden ikke gjort meget ud af at fortælle omverdenen, hvad han går til valg på.
Det har derimod den åbenmundede norske fodboldpræsident, Lise Klaveness. Hun har ført en aktiv valgkamp og flittigt argumenteret for at gøre op med den mandlige dominans i Uefa-toppen.
Men hendes kandidatur kan komme til at spænde ben for både hende selv og for Jesper Møller.
I hvert fald har den 41-årige tidligere landsholdsspiller en fornemmelse af, at mange af de 55 medlemslande er meget opmærksomme på geografi.
– Jeg har mærket, at når man taler med de andre præsidenter, så er geografisk balance ekstremt vigtigt. Tydeligvis meget vigtigere end kønsbalance, sagde hun tirsdag i Lissabon.
Karl-Erik Nilsson fra Sverige sidder allerede i eksekutivkomitéen, og han er ikke på valg onsdag. Det vil sige, at der vil være tre skandinaviske medlemmer af eksekutivkomitéen, hvis både Klaveness og Møller vælges ind.
Derfor frygter Klaveness, at Norge og Danmark blokerer for hinanden, og hun har udtalt, at hun ærgrer sig over, at de nordiske lande ikke har dannet fælles front i processen frem mod onsdagens kongres.
Lise Klaveness kan blive det første kvindelige komitémedlem, som ikke er valgt til den ene plads, der er dedikeret til en kvinde.
I år stiller walisiske Laura McAllister op til den plads, som Lise Klaveness har slået fast, at hun ikke vil konkurrere om. I stedet vil hun tage kampen op med Jesper Møller og de øvrige ni mænd, der er på stemmesedlen.
Foruden Møller og Klaveness er kandidaterne franske Philippe Diallo, albanske Armand Duka, tjekkiske Petr Fousek, georgiske Levan Kobiashvili, ukrainske Andrii Pavelko, skotske Rod Petrie, spanske Luis Rubiales, maltesiske Bjorn Vassallo og Hugo Quaderer fra Liechtenstein.
Kongressen begynder klokken 10 dansk tid onsdag og slutter ifølge planen omkring klokken 13. Alle medlemslande kan stemme på syv kandidater.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
Her kan du se FC København mod Viborg FF
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
– Det var en skuffelse
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER