Dansk bud på svensk back: Det må min agent tage sig af

En dansk klub har angiveligt budt på svenske Adam Andersson, der er tvillingebror til FCM-profilen Joel Andersson. Nu kommenterer han historien.



Onsdag kunne det svenske medie FotbollDirekt fortælle, at en dansk klub har afgivet et bud på 2,9 millioner kroner for backen Adam Andersson, der til dagligt tørner ud for BK Häcken. Adam Andersson er tvillingebror til FC Midtjylland-profilen Joel Andersson, men om det er de danske mestre, der igen har snøren ude, melder historien ikke noget om.

Adam Andersson kan både begå sig som venstre- og højre back, og han står noteret for 67 kampe for BK Häcken. Han har to år tilbage af sin kontrakt med den svenske klub, men spørgsmålet er altså, om han er på vej til dansk fodbold i det kommende transfervindue.

Hovedpersonen ønsker ikke at bidrage særlig meget til spekulationerne og meldingerne om et bud fra en dansk klub.

– Jeg tilhører Häcken, og det er sådan, det er. Der er ikke så meget andet lige nu. Der er pause nu, og jeg fokuserer udelukkende på januar, og så må min agent og øvrige tage sig af resten. Hvis Häcken har en plan med mig, vil jeg helt sikkert gerne blive. Det handler bare om, at vi er på samme vej, siger Adam Andersson til Fotbollskanalen.

Det var også i BK Häcken, at FC Midtjylland købte Joel Andersson i sommerens transfervindue – det skete angiveligt for et beløb lige under 10 miilioner kroner. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Delaney teaser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Snart sker det

Lyon forhandler med dansk profil

AGF jagter hollandsk talent

Vil hente FC Midtjylland-profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern – Stuttgart

Færdig: Nu er han rejst til København