Dansk bud på svensk back: Det må min agent tage sig af

En dansk klub har angiveligt budt på svenske Adam Andersson, der er tvillingebror til FCM-profilen Joel Andersson. Nu kommenterer han historien.



Onsdag kunne det svenske medie FotbollDirekt fortælle, at en dansk klub har afgivet et bud på 2,9 millioner kroner for backen Adam Andersson, der til dagligt tørner ud for BK Häcken. Adam Andersson er tvillingebror til FC Midtjylland-profilen Joel Andersson, men om det er de danske mestre, der igen har snøren ude, melder historien ikke noget om.

Adam Andersson kan både begå sig som venstre- og højre back, og han står noteret for 67 kampe for BK Häcken. Han har to år tilbage af sin kontrakt med den svenske klub, men spørgsmålet er altså, om han er på vej til dansk fodbold i det kommende transfervindue.

Hovedpersonen ønsker ikke at bidrage særlig meget til spekulationerne og meldingerne om et bud fra en dansk klub.

– Jeg tilhører Häcken, og det er sådan, det er. Der er ikke så meget andet lige nu. Der er pause nu, og jeg fokuserer udelukkende på januar, og så må min agent og øvrige tage sig af resten. Hvis Häcken har en plan med mig, vil jeg helt sikkert gerne blive. Det handler bare om, at vi er på samme vej, siger Adam Andersson til Fotbollskanalen.

Det var også i BK Häcken, at FC Midtjylland købte Joel Andersson i sommerens transfervindue – det skete angiveligt for et beløb lige under 10 miilioner kroner. 





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

Her er Tunesiens nye VM-træner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Irak – Norge

Argentina – Algeriet

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’