“AC” uden stemme: Nu skal den have max gas

Andreas Christensen havde næsten mistet stemmen, men var klar på at fejre Chelseas CL-triumf hele natten.



Landsholdsforsvareren Andreas Christensen blev lørdag den første danske vinder af Champions League i 22 år.

Sammen med Chelsea var danskeren med til at besejre Manchester City med 1-0 i lørdagens finale i Europas største klubturnering. Midtstopperen startede på bænken, men kom i aktion kort før pausen.

– Jeg er ved at miste stemmen, og det sker normalt aldrig for mig. Det er kæmpe stort og svært at forstå lige nu, siger Andreas Christensen til 3+ efter triumfen.

Den 25-årige dansker havde været skadet op til finalen, men meldt sig kampklar.

Selv om Chelsea-manager Thomas Tuchel havde placeret ham på bænken, så vidste danskeren, at han ville få en rolle i opgøret.

– Han havde sagt til mig, at hvis jeg ikke startede, så ville jeg slutte kampen på banen.

– Jeg var klar til at komme på banen hele tiden, og de sagde til mig, at når jeg kom ind, så ville vi score. Det var præcis det, der skete, siger Andreas Christensen, der afløste Thiago Silva.

Danskeren havde blot været på banen i få minutter, da tyske Kai Havertz scorede det, der endte med at blive finalens eneste mål. Herefter gjaldt det for Chelsea om at forsvare føringen.

– Vi har været så stærke til det, vi gjorde i anden halvleg, lige siden at Thomas Tuchel kom til (i januar, red.). Vi følte os komfortable, siger den danske forsvarer.

Selv om Manchester City stillede op som engelsk mester, så havde Chelsea før lørdagens finale slået City to gange på halvanden måned.

– Vi gik ind til kampen med meget selvtillid, fordi vi havde slået dem to gange. Jeg synes dog ikke, at vi spillede så godt som de andre gange, siger Andreas Christensen.

Han blev en anelse forskrækket i slutfasen, da det blev vist, hvor mange tillægsminutter der var lagt til.

– Jeg tænkte; “hold kæft, det bliver hårdt det her, da han vidste syv minutter, siger Andreas Christensen, der var klar til den helt store fejring i den portugisiske havneby Porto, hvor finalen blev spillet.

– Det er ærgerligt, at vi har den her pandemi. Men jeg tror, at vi giver den max gas i aften. Vi finder en vej, siger han.

Peter Schmeichel er den seneste vinder af Champions League. I 1999 var målmandslegenden med til at sikre Manchester United en 2-1-sejr over Bayern München.

/ritzau/





Enighed – dansk stortransfer tæt på




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Vil smadre transferrekord

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Jonas Lössl stopper karrieren

Vigtigt nyt for ‘AC’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’