“AC” uden stemme: Nu skal den have max gas

Andreas Christensen havde næsten mistet stemmen, men var klar på at fejre Chelseas CL-triumf hele natten.



Landsholdsforsvareren Andreas Christensen blev lørdag den første danske vinder af Champions League i 22 år.

Sammen med Chelsea var danskeren med til at besejre Manchester City med 1-0 i lørdagens finale i Europas største klubturnering. Midtstopperen startede på bænken, men kom i aktion kort før pausen.

– Jeg er ved at miste stemmen, og det sker normalt aldrig for mig. Det er kæmpe stort og svært at forstå lige nu, siger Andreas Christensen til 3+ efter triumfen.

Den 25-årige dansker havde været skadet op til finalen, men meldt sig kampklar.

Selv om Chelsea-manager Thomas Tuchel havde placeret ham på bænken, så vidste danskeren, at han ville få en rolle i opgøret.

– Han havde sagt til mig, at hvis jeg ikke startede, så ville jeg slutte kampen på banen.

– Jeg var klar til at komme på banen hele tiden, og de sagde til mig, at når jeg kom ind, så ville vi score. Det var præcis det, der skete, siger Andreas Christensen, der afløste Thiago Silva.

Danskeren havde blot været på banen i få minutter, da tyske Kai Havertz scorede det, der endte med at blive finalens eneste mål. Herefter gjaldt det for Chelsea om at forsvare føringen.

– Vi har været så stærke til det, vi gjorde i anden halvleg, lige siden at Thomas Tuchel kom til (i januar, red.). Vi følte os komfortable, siger den danske forsvarer.

Selv om Manchester City stillede op som engelsk mester, så havde Chelsea før lørdagens finale slået City to gange på halvanden måned.

– Vi gik ind til kampen med meget selvtillid, fordi vi havde slået dem to gange. Jeg synes dog ikke, at vi spillede så godt som de andre gange, siger Andreas Christensen.

Han blev en anelse forskrækket i slutfasen, da det blev vist, hvor mange tillægsminutter der var lagt til.

– Jeg tænkte; “hold kæft, det bliver hårdt det her, da han vidste syv minutter, siger Andreas Christensen, der var klar til den helt store fejring i den portugisiske havneby Porto, hvor finalen blev spillet.

– Det er ærgerligt, at vi har den her pandemi. Men jeg tror, at vi giver den max gas i aften. Vi finder en vej, siger han.

Peter Schmeichel er den seneste vinder af Champions League. I 1999 var målmandslegenden med til at sikre Manchester United en 2-1-sejr over Bayern München.

/ritzau/





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Optakt: Newcastle – Manchester City

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mexico kommer med markant melding om VM



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Deler nyt om fremtiden

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu svarer David Nielsen

Mourinho tog røven på Zeca

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Superligaklub præsenterer millionoverskud

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet