Medie afslører: Dansk firma stod bag VM-stadion

Rambøll arbejdede på designet af et af de stadioner, der skal spilles fodbold på ved næste års VM i Qatar.



Det danske ingeniørfirma Rambøll har været med til at designe et af de stadioner, som er blevet opført i Qatar op til fodbold-VM næste år.

Det skriver Ekstra Bladet.

Der er tale om Ahmed bin Ali Stadium, også kaldet Al-Rayyan Stadium, hvor der skal spilles syv kampe ved det kontroversielle verdensmesterskab.

– Vi vandt opgaven som ingeniørrådgiver på Al-Rayyan stadion i Qatar i fri konkurrence i 2012. Vi arbejdede derefter i de allertidligste faser af projektet på det tekniske design af stadionet fra 2013 til 2016, siger koncerndirektør i Rambøll Morten Peick i en mail til Ekstra Bladet.

Qatar blev i 2010 tildelt værtskabet for VM. Processen optil er der siden blevet stillet store spørgsmålstegn ved.

Den nationale anklagemyndighed i Frankrig åbnede i december 2019 en retlig efterforskning af tildelingen af VM-værtskabet Qatar.

Tildelingen af værtskabet har længe været under mistanke for korruption, og efter tre års forundersøgelse mente anklagemyndigheden, at man havde materiale til at gå videre mere sagen, som endnu ikke er afsluttet.

For nylig er en debat om en eventuel boykot af VM blusset op. Det hele startede i Norge, hvor flere klubber i landets bedste række har opfordret fodboldforbundet til ikke at deltage.

Årsagen var, at avisen The Guardian i slutningen af februar opgjorde, at foreløbig 6500 gæstearbejdere har mistet livet, siden Qatar i 2010 blev tildelt VM-værtskabet.

/ritzau/






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe