Der er ikke det aspekt af fodboldens verden, som coronavirussen ikke får konsekvenser for. Tag eksempelvis sommerens transfervindue. Det bliver delt op i to. Dermed får dansk fodbold i alt tre transfervinduer i 2020:
- Vintervinduet, der forløb som normalt inden corona
- Et ultrakort vindue, der kun varer ét døgn i næste uge
- Et “sommervindue”, der åbner 16. juli og lukker 5. oktober.
Det er formelt DBU, der fastsætter transfervinduet, og unionen har altså lagt et ekstra transfervindue ind i næste uge. Det varer fra midnat den 1. juli til midnat 2. juli.
Det lille vindue er tiltænkt amatører og de spillere, der aktuelt står uden kontrakt. De kan nemlig skrive kontrakt med en ny klub, hvornår det skal være, men selve skiftet kan først gennemføres, når transfervinduerne er åbne.
Læs også:UEFA anbefaler: Denne dato skal transfervinduet lukke
På den måde skal arbejdsløse spillere ikke gå to uger ekstra uden løn. Spillere kan dog ikke blive registreret i eksempelvis Superligaen før til næste sæson, så panikindkøb i sidste øjeblik er ikke muligt.
Det store transfervindue, der åbner den 16. juli og lukker den 5. oktober, er udslaget af, at UEFA i sidste uge anbefalede de enkelte medlemslande at lade transfervinduet slutte netop den 5. oktober.
Det er to uger, før gruppespillene i Champions League og Europa League begynder, og det er afstemt med, at der er deadline for registrering af spillere til de turneringer den 6. oktober.
Danmark og de andre lande kan formelt selv bestemme, hvornår transfervinduet ligger, men DBU har valgt at følge UEFA’s anbefaling. Som det også et tilfældet under normale omstændigheder.
Læs også:Svensk transfervindue kan flyttes – uenighed om nye datoer
Datoerne fremgår allerede af FIFA’s Transfer Matching System (TMS), og de bekræftes af Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen.
– Der er taget den beslutning, at det anbefalede harmoniserede transfervinduet lukker den 5. oktober, og det agter vi at følge i dansk fodbold, siger han til tipsbladet.dk.
– Den dato er valgt, fordi gruppespillet i de europæiske turneringer starter den 20., 21. og 22. oktober. Derfor lægger vi os som sædvanlig op af den harmoniserede anbefaling.
Normalt tillader FIFA’s regler kun to transfervinduer om året, men verdensforbundet åbnede allerede i april et hul i reglerne for at indføre et ekstra et, ligesom Danmark har gjort.
Ifølge FIFA TMS er det foreløbig kun Danmark og Tyskland, der har indført det ekstra vindue. En lang række andre UEFA-lande har dog også flyttet rundt på deres transfervinduer.
Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Tidligere FC Midtjylland-spiller på vej til MLS
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
