Dansk fodbold får et ekstra transfervindue i år: Her er datoerne

2020 kommer til at byde på tre transfervinduer. Forude venter et ultrakort et om en uge, og derefter et, der strækker sig over halvdelen af sommeren og efteråret.



Der er ikke det aspekt af fodboldens verden, som coronavirussen ikke får konsekvenser for. Tag eksempelvis sommerens transfervindue. Det bliver delt op i to. Dermed får dansk fodbold i alt tre transfervinduer i 2020:

  • Vintervinduet, der forløb som normalt inden corona
  • Et ultrakort vindue, der kun varer ét døgn i næste uge
  • Et “sommervindue”, der åbner 16. juli og lukker 5. oktober.

Det er formelt DBU, der fastsætter transfervinduet, og unionen har altså lagt et ekstra transfervindue ind i næste uge. Det varer fra midnat den 1. juli til midnat 2. juli.

Det lille vindue er tiltænkt amatører og de spillere, der aktuelt står uden kontrakt. De kan nemlig skrive kontrakt med en ny klub, hvornår det skal være, men selve skiftet kan først gennemføres, når transfervinduerne er åbne.

Læs også:UEFA anbefaler: Denne dato skal transfervinduet lukke

På den måde skal arbejdsløse spillere ikke gå to uger ekstra uden løn. Spillere kan dog ikke blive registreret i eksempelvis Superligaen før til næste sæson, så panikindkøb i sidste øjeblik er ikke muligt.

Det store transfervindue, der åbner den 16. juli og lukker den 5. oktober, er udslaget af, at UEFA i sidste uge anbefalede de enkelte medlemslande at lade transfervinduet slutte netop den 5. oktober.

Det er to uger, før gruppespillene i Champions League og Europa League begynder, og det er afstemt med, at der er deadline for registrering af spillere til de turneringer den 6. oktober.

Danmark og de andre lande kan formelt selv bestemme, hvornår transfervinduet ligger, men DBU har valgt at følge UEFA’s anbefaling. Som det også et tilfældet under normale omstændigheder.

Læs også:Svensk transfervindue kan flyttes – uenighed om nye datoer

Datoerne fremgår allerede af FIFA’s Transfer Matching System (TMS), og de bekræftes af Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen.

– Der er taget den beslutning, at det anbefalede harmoniserede transfervinduet lukker den 5. oktober, og det agter vi at følge i dansk fodbold, siger han til tipsbladet.dk.

– Den dato er valgt, fordi gruppespillet i de europæiske turneringer starter den 20., 21. og 22. oktober. Derfor lægger vi os som sædvanlig op af den harmoniserede anbefaling.

Normalt tillader FIFA’s regler kun to transfervinduer om året, men verdensforbundet åbnede allerede i april et hul i reglerne for at indføre et ekstra et, ligesom Danmark har gjort.

Ifølge FIFA TMS er det foreløbig kun Danmark og Tyskland, der har indført det ekstra vindue. En lang række andre UEFA-lande har dog også flyttet rundt på deres transfervinduer.

Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Tidligere FC Midtjylland-spiller på vej til MLS


Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

I dialog med Brøndby

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

– Det vil være fuldstændigt magisk

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Opløftende melding for ‘AC’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

‘Har lukket munden på kritikerne’

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!