Dansk fodbold får et ekstra transfervindue i år: Her er datoerne

2020 kommer til at byde på tre transfervinduer. Forude venter et ultrakort et om en uge, og derefter et, der strækker sig over halvdelen af sommeren og efteråret.



Der er ikke det aspekt af fodboldens verden, som coronavirussen ikke får konsekvenser for. Tag eksempelvis sommerens transfervindue. Det bliver delt op i to. Dermed får dansk fodbold i alt tre transfervinduer i 2020:

  • Vintervinduet, der forløb som normalt inden corona
  • Et ultrakort vindue, der kun varer ét døgn i næste uge
  • Et “sommervindue”, der åbner 16. juli og lukker 5. oktober.

Det er formelt DBU, der fastsætter transfervinduet, og unionen har altså lagt et ekstra transfervindue ind i næste uge. Det varer fra midnat den 1. juli til midnat 2. juli.

Det lille vindue er tiltænkt amatører og de spillere, der aktuelt står uden kontrakt. De kan nemlig skrive kontrakt med en ny klub, hvornår det skal være, men selve skiftet kan først gennemføres, når transfervinduerne er åbne.

Læs også:UEFA anbefaler: Denne dato skal transfervinduet lukke

På den måde skal arbejdsløse spillere ikke gå to uger ekstra uden løn. Spillere kan dog ikke blive registreret i eksempelvis Superligaen før til næste sæson, så panikindkøb i sidste øjeblik er ikke muligt.

Det store transfervindue, der åbner den 16. juli og lukker den 5. oktober, er udslaget af, at UEFA i sidste uge anbefalede de enkelte medlemslande at lade transfervinduet slutte netop den 5. oktober.

Det er to uger, før gruppespillene i Champions League og Europa League begynder, og det er afstemt med, at der er deadline for registrering af spillere til de turneringer den 6. oktober.

Danmark og de andre lande kan formelt selv bestemme, hvornår transfervinduet ligger, men DBU har valgt at følge UEFA’s anbefaling. Som det også et tilfældet under normale omstændigheder.

Læs også:Svensk transfervindue kan flyttes – uenighed om nye datoer

Datoerne fremgår allerede af FIFA’s Transfer Matching System (TMS), og de bekræftes af Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen.

– Der er taget den beslutning, at det anbefalede harmoniserede transfervinduet lukker den 5. oktober, og det agter vi at følge i dansk fodbold, siger han til tipsbladet.dk.

– Den dato er valgt, fordi gruppespillet i de europæiske turneringer starter den 20., 21. og 22. oktober. Derfor lægger vi os som sædvanlig op af den harmoniserede anbefaling.

Normalt tillader FIFA’s regler kun to transfervinduer om året, men verdensforbundet åbnede allerede i april et hul i reglerne for at indføre et ekstra et, ligesom Danmark har gjort.

Ifølge FIFA TMS er det foreløbig kun Danmark og Tyskland, der har indført det ekstra vindue. En lang række andre UEFA-lande har dog også flyttet rundt på deres transfervinduer.

Læs også:Scorer kassen: Så meget får AaB for Oliver Abildgaard
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Tidligere FC Midtjylland-spiller på vej til MLS


Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

FC København scorer 16 millioner kroner

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Bekræftet: Færdig

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

‘De har problemer med os’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland