Dansk forsvarsspiller hælder mod karrierestop

Den danske forsvarsspiller Sune Kiilerich, der i de senere år har spillet i Norge hos Arendal, hælder mod et karrierestop.



Han var et stort talent, da han kom frem i FC Midtjylland som ungdomsspiller og fik et skifte til Sampdoria i 2010.

Og Sune Kiilerich har i sin karriere da også spillet fodbold for klubber som Viborg FF, Silkeborg IF og FC Fredericia, men karrieren blev måske aldrig helt så god, som den kunne være blevet.

Det erkender midtstopperen selv i dag, hvor han kan se tilbage på en karriere, der måske er forbi.

I hvert fald er 32-årige Kiilerich i tænkeboks omkring sin karriere som aktiv fodboldspiller. Han har spillet for norske Arendal siden 2017, men lørdag spillede han sin sidste kamp for klubben.

– Det er sådan, at klubben har lagt en ny plan, og den indebærer, at der kommer lidt yngre kræfter ind på holdet. De lidt ældre har fået besked om, at vi ikke får forlænget kontrakten.

– Samtidig har jeg ikke spillet så meget det seneste stykke tid, og jeg er kommet i en alder, hvor jeg ærlig talt ikke gider bruge så meget tid på alle de rejser til udebaneture, der er heroppe, siger Sune Kiilerich til Tipsbladet.

Så hvad nu?

– Jeg har været i tænkeboks i noget tid, om jeg skal stoppe eller fortsætte med at spille fodbold. Jeg er også begyndt at få nogle spændende tilbud, der indebærer, at jeg ikke skal være professionel selv.

– Det er trænervejen og noget omkring normale arbejdspladser. Det er en vigtig beslutning, så jeg vil være sikker på, at jeg træffer det rigtige valg.

– Men det er jo noget, jeg har brugt en del tid på, og nu hvor der begynder at komme tilbud ind, tager jeg stilling til det. De næste to-tre uger bliver brugt på at være i tænkeboks og have nogle samtaler, siger midterforsvaren.

217974
Sune Kiilerich her i aktion for Silkeborg IF i et opgør mod FC Midtjylland. Foto: Getty Images

Skulle han træffe beslutningen i dag, ved han godt, hvad pilen peger på.

– Jeg har det sådan, at der skal komme et tilbud, jeg ikke kan sige nej til, hvis jeg skal fortsætte med at være professionel fodboldspiller. Men i og med at jeg ikke har fået så meget spilletid, har jeg svært ved at se det ske.

– Lige nu er der størst chance for, at det bliver noget halvtidstræner, siger Kiilerich.

Han har været i Arendal i en del år efterhånden. En klub, som i øvrigt har haft danskere gennem årene. 

Og det er heller ikke utænkeligt, at Sune Kiilerich fortsætter i Norge.

– Jeg har jo fået gode forbindelser til Norge, og der er mange, som har kontaktet mig med fine jobtilbud. Så jeg skal tage det, jeg føler for, om det er Danmark eller Norge. Vi må se, siger han og uddyber:

– Der er jo en årsag til, at jeg har været her i så mange år. Jeg har nydt det, også uden for fodbolden, og jeg har fået mange nye venner. Det har været nogle fantastisk år. 

Skulle karrieren være forbi for denne gang, er der ikke mange fortrydelser.

– Det er sådan, at jeg måske ikke altid har været den mest seriøse, for jeg vil gerne have det sjovt og godt uden for banen. Jeg kunne godt have fået mere ud af karrieren, det er jeg sikker på.

– Men nogle af de beslutninger, jeg har taget, blandt andet den med at tage til Norge, tog jeg, fordi jeg syntes, jeg var groet fast i fodboldverdenen. Jeg søgte nye udfordringer, og jeg havde gode venner, der spillede i Arendal, siger Sune Kiilerich.

Han står noteret for 37 kampe i Superligaen – alle for Silkeborg IF.

I Arendal kaldes han en klublegende, og han spillede lørdag sin kamp nummer 121, hvor han altså bar anførerbindet.





Neestrup forstår undren over FCK-beslutning



LIVE

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson


Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-fadæse går verden rundt


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK-stjerne i klubskifte?

Av! Taber stort på dansker

Mads Hermansen til topklub?

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Nu kan de hentes gratis

OB henter Rasmus Falk i FC København

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen



Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Det kan ende helt galt

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afslører – i dialog med danske klubber


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

‘En dyr fejl’

Smadrer transferrekord for Superliga-profil



Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten



Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.