Dansk forsvarsspiller hælder mod karrierestop

Den danske forsvarsspiller Sune Kiilerich, der i de senere år har spillet i Norge hos Arendal, hælder mod et karrierestop.



Han var et stort talent, da han kom frem i FC Midtjylland som ungdomsspiller og fik et skifte til Sampdoria i 2010.

Og Sune Kiilerich har i sin karriere da også spillet fodbold for klubber som Viborg FF, Silkeborg IF og FC Fredericia, men karrieren blev måske aldrig helt så god, som den kunne være blevet.

Det erkender midtstopperen selv i dag, hvor han kan se tilbage på en karriere, der måske er forbi.

I hvert fald er 32-årige Kiilerich i tænkeboks omkring sin karriere som aktiv fodboldspiller. Han har spillet for norske Arendal siden 2017, men lørdag spillede han sin sidste kamp for klubben.

– Det er sådan, at klubben har lagt en ny plan, og den indebærer, at der kommer lidt yngre kræfter ind på holdet. De lidt ældre har fået besked om, at vi ikke får forlænget kontrakten.

– Samtidig har jeg ikke spillet så meget det seneste stykke tid, og jeg er kommet i en alder, hvor jeg ærlig talt ikke gider bruge så meget tid på alle de rejser til udebaneture, der er heroppe, siger Sune Kiilerich til Tipsbladet.

Så hvad nu?

– Jeg har været i tænkeboks i noget tid, om jeg skal stoppe eller fortsætte med at spille fodbold. Jeg er også begyndt at få nogle spændende tilbud, der indebærer, at jeg ikke skal være professionel selv.

– Det er trænervejen og noget omkring normale arbejdspladser. Det er en vigtig beslutning, så jeg vil være sikker på, at jeg træffer det rigtige valg.

– Men det er jo noget, jeg har brugt en del tid på, og nu hvor der begynder at komme tilbud ind, tager jeg stilling til det. De næste to-tre uger bliver brugt på at være i tænkeboks og have nogle samtaler, siger midterforsvaren.

217974
Sune Kiilerich her i aktion for Silkeborg IF i et opgør mod FC Midtjylland. Foto: Getty Images

Skulle han træffe beslutningen i dag, ved han godt, hvad pilen peger på.

– Jeg har det sådan, at der skal komme et tilbud, jeg ikke kan sige nej til, hvis jeg skal fortsætte med at være professionel fodboldspiller. Men i og med at jeg ikke har fået så meget spilletid, har jeg svært ved at se det ske.

– Lige nu er der størst chance for, at det bliver noget halvtidstræner, siger Kiilerich.

Han har været i Arendal i en del år efterhånden. En klub, som i øvrigt har haft danskere gennem årene. 

Og det er heller ikke utænkeligt, at Sune Kiilerich fortsætter i Norge.

– Jeg har jo fået gode forbindelser til Norge, og der er mange, som har kontaktet mig med fine jobtilbud. Så jeg skal tage det, jeg føler for, om det er Danmark eller Norge. Vi må se, siger han og uddyber:

– Der er jo en årsag til, at jeg har været her i så mange år. Jeg har nydt det, også uden for fodbolden, og jeg har fået mange nye venner. Det har været nogle fantastisk år. 

Skulle karrieren være forbi for denne gang, er der ikke mange fortrydelser.

– Det er sådan, at jeg måske ikke altid har været den mest seriøse, for jeg vil gerne have det sjovt og godt uden for banen. Jeg kunne godt have fået mere ud af karrieren, det er jeg sikker på.

– Men nogle af de beslutninger, jeg har taget, blandt andet den med at tage til Norge, tog jeg, fordi jeg syntes, jeg var groet fast i fodboldverdenen. Jeg søgte nye udfordringer, og jeg havde gode venner, der spillede i Arendal, siger Sune Kiilerich.

Han står noteret for 37 kampe i Superligaen – alle for Silkeborg IF.

I Arendal kaldes han en klublegende, og han spillede lørdag sin kamp nummer 121, hvor han altså bar anførerbindet.





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Nartey scorede igen for Lyon

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Præsenterer Thomas Franks afløser

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

– Det er en gigantisk fiasko

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Viborg FF – Brøndby IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

AGF dummer sig mod Fredericia

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

FCK-bænken var rasende!

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Sønderjyske – Silkeborg IF

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

OB – FC Midtjylland