Nikolai Baden Frederiksen – kaldet Futte – er til dagligt tilknyttet den italienske kæmpeklub Juventus FC, hvor han er en del af U23-mandskabet. Lige nu holder han sommerferie, og en sådan kommer jo altid belejligt, men den 20-årige angriber blev ikke ligefrem slidt op i løbet af foråret.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev i januar udlejet til Fortuna Sittard i den bedste række i Holland, men Æresdivisionen blev som bekendt aflyst på grund af coronakrisen. Derfor nåede Nikolai Baden Frederiksen blot at spille 47 minutter for Fortuna Sittard.
Det var på mange måder et lejeophold lige til glemmebogen.
– Coronakrisen ødelagde tingene lidt for Nikolai, som det ødelagde rigtig meget for mange mennesker. Det var selvfølgelig ikke planen, men sådan er vilkårene, og han holder hovedet højt, siger Niclas Jensen, der er agent for Nikolai Baden Frederiksen, til tipsbladet.dk.
Læs også:Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige
Han er i gang med at afsøge markedet efter en ny klub til 20-årige “Futte”.
– Vi kigger efter en ny lejeaftale. Det er logisk, at det er det, der skal ske, eftersom vi var enige med Juventus om, at han skulle udlejes til Fortuna Sittard for at høste noget værdifuld erfaring. Nu prøver vi at finde en klub på samme niveau som Fortuna Sittard, siger Niclas Jensen.
En klub på samme niveau som Fortuna Sittard er selvsagt Fortuna Sittard, men den hollandske klub er ikke inde i billedet igen.
– Det ligger ikke lige for. Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig, men jeg tvivler på, at det bliver Fortuna Sittard. De har ikke så stor en økonomi, og der er ikke snak om en ny aftale på nuværende tidspunkt, siger Niclas Jensen og tilføjer om klubjagten:
Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider
– Der er mange lande og klubber, som kunne være interessante, og det giver selvfølgelig noget pondus at komme fra Juventus. Det er lidt et kvalitetsstempel i sig selv.
Han vil ikke helt afvise, at Superligaen kan blive aktuel for Nikolai Baden Frederiksen, der nåede at spille 10 Superliga-kampe og score tre mål for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Juventus i sommeren 2018. Danmark er dog ikke øverst på listen.
– Man skal aldrig afvise noget helt, men jeg tror ikke, han skal tilbage til Danmark. Nikolai sigter umiddelbart efter at finde en klub i udlandet, men igen; nu er der jo tale om et lejemål, og så kan det da godt være, at en fin klub i Danmark viser sig som den bedste løsning, fastslår agenten.
Nikolai Baden Frederiksen har været med på bænken i en række testkampe for Juventus’ førstehold, men han har aldrig optrådt sammen med Cristiano Ronaldo og co. i den sort-og-hvid-stribede trøje.
I Juventus har legenden Andrea Pirlo overtaget tjansen som træner for U23-holdet, og han bliver altså Nikolai Baden Frederiksens chef, hvis danskeren ikke finder en ny klub i løbet af transfervinduet.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Læs også:Frank efter nederlag i maratonfinale: Jeg er ked og skuffet
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
Martin Svensson scorer 75.000 på to uger
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
