Nikolai Baden Frederiksen – kaldet Futte – er til dagligt tilknyttet den italienske kæmpeklub Juventus FC, hvor han er en del af U23-mandskabet. Lige nu holder han sommerferie, og en sådan kommer jo altid belejligt, men den 20-årige angriber blev ikke ligefrem slidt op i løbet af foråret.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev i januar udlejet til Fortuna Sittard i den bedste række i Holland, men Æresdivisionen blev som bekendt aflyst på grund af coronakrisen. Derfor nåede Nikolai Baden Frederiksen blot at spille 47 minutter for Fortuna Sittard.
Det var på mange måder et lejeophold lige til glemmebogen.
– Coronakrisen ødelagde tingene lidt for Nikolai, som det ødelagde rigtig meget for mange mennesker. Det var selvfølgelig ikke planen, men sådan er vilkårene, og han holder hovedet højt, siger Niclas Jensen, der er agent for Nikolai Baden Frederiksen, til tipsbladet.dk.
Læs også:Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige
Han er i gang med at afsøge markedet efter en ny klub til 20-årige “Futte”.
– Vi kigger efter en ny lejeaftale. Det er logisk, at det er det, der skal ske, eftersom vi var enige med Juventus om, at han skulle udlejes til Fortuna Sittard for at høste noget værdifuld erfaring. Nu prøver vi at finde en klub på samme niveau som Fortuna Sittard, siger Niclas Jensen.
En klub på samme niveau som Fortuna Sittard er selvsagt Fortuna Sittard, men den hollandske klub er ikke inde i billedet igen.
– Det ligger ikke lige for. Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig, men jeg tvivler på, at det bliver Fortuna Sittard. De har ikke så stor en økonomi, og der er ikke snak om en ny aftale på nuværende tidspunkt, siger Niclas Jensen og tilføjer om klubjagten:
Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider
– Der er mange lande og klubber, som kunne være interessante, og det giver selvfølgelig noget pondus at komme fra Juventus. Det er lidt et kvalitetsstempel i sig selv.
Han vil ikke helt afvise, at Superligaen kan blive aktuel for Nikolai Baden Frederiksen, der nåede at spille 10 Superliga-kampe og score tre mål for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Juventus i sommeren 2018. Danmark er dog ikke øverst på listen.
– Man skal aldrig afvise noget helt, men jeg tror ikke, han skal tilbage til Danmark. Nikolai sigter umiddelbart efter at finde en klub i udlandet, men igen; nu er der jo tale om et lejemål, og så kan det da godt være, at en fin klub i Danmark viser sig som den bedste løsning, fastslår agenten.
Nikolai Baden Frederiksen har været med på bænken i en række testkampe for Juventus’ førstehold, men han har aldrig optrådt sammen med Cristiano Ronaldo og co. i den sort-og-hvid-stribede trøje.
I Juventus har legenden Andrea Pirlo overtaget tjansen som træner for U23-holdet, og han bliver altså Nikolai Baden Frederiksens chef, hvis danskeren ikke finder en ny klub i løbet af transfervinduet.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Læs også:Frank efter nederlag i maratonfinale: Jeg er ked og skuffet
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
631 millioner kroner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
Medier revser Real Madrid-træner
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Dansk drømmehug i Serie A
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
