Nikolai Baden Frederiksen – kaldet Futte – er til dagligt tilknyttet den italienske kæmpeklub Juventus FC, hvor han er en del af U23-mandskabet. Lige nu holder han sommerferie, og en sådan kommer jo altid belejligt, men den 20-årige angriber blev ikke ligefrem slidt op i løbet af foråret.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev i januar udlejet til Fortuna Sittard i den bedste række i Holland, men Æresdivisionen blev som bekendt aflyst på grund af coronakrisen. Derfor nåede Nikolai Baden Frederiksen blot at spille 47 minutter for Fortuna Sittard.
Det var på mange måder et lejeophold lige til glemmebogen.
– Coronakrisen ødelagde tingene lidt for Nikolai, som det ødelagde rigtig meget for mange mennesker. Det var selvfølgelig ikke planen, men sådan er vilkårene, og han holder hovedet højt, siger Niclas Jensen, der er agent for Nikolai Baden Frederiksen, til tipsbladet.dk.
Læs også:Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige
Han er i gang med at afsøge markedet efter en ny klub til 20-årige “Futte”.
– Vi kigger efter en ny lejeaftale. Det er logisk, at det er det, der skal ske, eftersom vi var enige med Juventus om, at han skulle udlejes til Fortuna Sittard for at høste noget værdifuld erfaring. Nu prøver vi at finde en klub på samme niveau som Fortuna Sittard, siger Niclas Jensen.
En klub på samme niveau som Fortuna Sittard er selvsagt Fortuna Sittard, men den hollandske klub er ikke inde i billedet igen.
– Det ligger ikke lige for. Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig, men jeg tvivler på, at det bliver Fortuna Sittard. De har ikke så stor en økonomi, og der er ikke snak om en ny aftale på nuværende tidspunkt, siger Niclas Jensen og tilføjer om klubjagten:
Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider
– Der er mange lande og klubber, som kunne være interessante, og det giver selvfølgelig noget pondus at komme fra Juventus. Det er lidt et kvalitetsstempel i sig selv.
Han vil ikke helt afvise, at Superligaen kan blive aktuel for Nikolai Baden Frederiksen, der nåede at spille 10 Superliga-kampe og score tre mål for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Juventus i sommeren 2018. Danmark er dog ikke øverst på listen.
– Man skal aldrig afvise noget helt, men jeg tror ikke, han skal tilbage til Danmark. Nikolai sigter umiddelbart efter at finde en klub i udlandet, men igen; nu er der jo tale om et lejemål, og så kan det da godt være, at en fin klub i Danmark viser sig som den bedste løsning, fastslår agenten.
Nikolai Baden Frederiksen har været med på bænken i en række testkampe for Juventus’ førstehold, men han har aldrig optrådt sammen med Cristiano Ronaldo og co. i den sort-og-hvid-stribede trøje.
I Juventus har legenden Andrea Pirlo overtaget tjansen som træner for U23-holdet, og han bliver altså Nikolai Baden Frederiksens chef, hvis danskeren ikke finder en ny klub i løbet af transfervinduet.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Læs også:Frank efter nederlag i maratonfinale: Jeg er ked og skuffet
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

– En stor beslutning

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Elkjær jubler over Frank

OB – FC Fredericia

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hylder dansk debutant

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Ikke sket i 8 år

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point
