Nikolai Baden Frederiksen – kaldet Futte – er til dagligt tilknyttet den italienske kæmpeklub Juventus FC, hvor han er en del af U23-mandskabet. Lige nu holder han sommerferie, og en sådan kommer jo altid belejligt, men den 20-årige angriber blev ikke ligefrem slidt op i løbet af foråret.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev i januar udlejet til Fortuna Sittard i den bedste række i Holland, men Æresdivisionen blev som bekendt aflyst på grund af coronakrisen. Derfor nåede Nikolai Baden Frederiksen blot at spille 47 minutter for Fortuna Sittard.
Det var på mange måder et lejeophold lige til glemmebogen.
– Coronakrisen ødelagde tingene lidt for Nikolai, som det ødelagde rigtig meget for mange mennesker. Det var selvfølgelig ikke planen, men sådan er vilkårene, og han holder hovedet højt, siger Niclas Jensen, der er agent for Nikolai Baden Frederiksen, til tipsbladet.dk.
Læs også:Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige
Han er i gang med at afsøge markedet efter en ny klub til 20-årige “Futte”.
– Vi kigger efter en ny lejeaftale. Det er logisk, at det er det, der skal ske, eftersom vi var enige med Juventus om, at han skulle udlejes til Fortuna Sittard for at høste noget værdifuld erfaring. Nu prøver vi at finde en klub på samme niveau som Fortuna Sittard, siger Niclas Jensen.
En klub på samme niveau som Fortuna Sittard er selvsagt Fortuna Sittard, men den hollandske klub er ikke inde i billedet igen.
– Det ligger ikke lige for. Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig, men jeg tvivler på, at det bliver Fortuna Sittard. De har ikke så stor en økonomi, og der er ikke snak om en ny aftale på nuværende tidspunkt, siger Niclas Jensen og tilføjer om klubjagten:
Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider
– Der er mange lande og klubber, som kunne være interessante, og det giver selvfølgelig noget pondus at komme fra Juventus. Det er lidt et kvalitetsstempel i sig selv.
Han vil ikke helt afvise, at Superligaen kan blive aktuel for Nikolai Baden Frederiksen, der nåede at spille 10 Superliga-kampe og score tre mål for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Juventus i sommeren 2018. Danmark er dog ikke øverst på listen.
– Man skal aldrig afvise noget helt, men jeg tror ikke, han skal tilbage til Danmark. Nikolai sigter umiddelbart efter at finde en klub i udlandet, men igen; nu er der jo tale om et lejemål, og så kan det da godt være, at en fin klub i Danmark viser sig som den bedste løsning, fastslår agenten.
Nikolai Baden Frederiksen har været med på bænken i en række testkampe for Juventus’ førstehold, men han har aldrig optrådt sammen med Cristiano Ronaldo og co. i den sort-og-hvid-stribede trøje.
I Juventus har legenden Andrea Pirlo overtaget tjansen som træner for U23-holdet, og han bliver altså Nikolai Baden Frederiksens chef, hvis danskeren ikke finder en ny klub i løbet af transfervinduet.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Læs også:Frank efter nederlag i maratonfinale: Jeg er ked og skuffet
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
AVIS
Intet aftryk!
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
I svime over Oscar Schwartau
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
Marokko er blevet fodboldens mekka
