Dansk Juventus-angriber skal udlejes igen

Nikolai Baden Frederiksen er tilbage i Juventus, efter at coronakrisen ødelagde et lejeophold i Fortuna Sittard. Nu skal “Futte” efter planen udlejes igen.



Nikolai Baden Frederiksen – kaldet Futte – er til dagligt tilknyttet den italienske kæmpeklub Juventus FC, hvor han er en del af U23-mandskabet. Lige nu holder han sommerferie, og en sådan kommer jo altid belejligt, men den 20-årige angriber blev ikke ligefrem slidt op i løbet af foråret.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev i januar udlejet til Fortuna Sittard i den bedste række i Holland, men Æresdivisionen blev som bekendt aflyst på grund af coronakrisen. Derfor nåede Nikolai Baden Frederiksen blot at spille 47 minutter for Fortuna Sittard.

Det var på mange måder et lejeophold lige til glemmebogen.

– Coronakrisen ødelagde tingene lidt for Nikolai, som det ødelagde rigtig meget for mange mennesker. Det var selvfølgelig ikke planen, men sådan er vilkårene, og han holder hovedet højt, siger Niclas Jensen, der er agent for Nikolai Baden Frederiksen, til tipsbladet.dk.

Læs også:Superliga-nedrykker tæt på forlængelse med anfører: Lader til, vi bliver enige

Han er i gang med at afsøge markedet efter en ny klub til 20-årige “Futte”.

– Vi kigger efter en ny lejeaftale. Det er logisk, at det er det, der skal ske, eftersom vi var enige med Juventus om, at han skulle udlejes til Fortuna Sittard for at høste noget værdifuld erfaring. Nu prøver vi at finde en klub på samme niveau som Fortuna Sittard, siger Niclas Jensen.

En klub på samme niveau som Fortuna Sittard er selvsagt Fortuna Sittard, men den hollandske klub er ikke inde i billedet igen.

– Det ligger ikke lige for. Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig, men jeg tvivler på, at det bliver Fortuna Sittard. De har ikke så stor en økonomi, og der er ikke snak om en ny aftale på nuværende tidspunkt, siger Niclas Jensen og tilføjer om klubjagten:

Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider

– Der er mange lande og klubber, som kunne være interessante, og det giver selvfølgelig noget pondus at komme fra Juventus. Det er lidt et kvalitetsstempel i sig selv.

Han vil ikke helt afvise, at Superligaen kan blive aktuel for Nikolai Baden Frederiksen, der nåede at spille 10 Superliga-kampe og score tre mål for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Juventus i sommeren 2018. Danmark er dog ikke øverst på listen. 

– Man skal aldrig afvise noget helt, men jeg tror ikke, han skal tilbage til Danmark. Nikolai sigter umiddelbart efter at finde en klub i udlandet, men igen; nu er der jo tale om et lejemål, og så kan det da godt være, at en fin klub i Danmark viser sig som den bedste løsning, fastslår agenten.

Nikolai Baden Frederiksen har været med på bænken i en række testkampe for Juventus’ førstehold, men han har aldrig optrådt sammen med Cristiano Ronaldo og co. i den sort-og-hvid-stribede trøje.

I Juventus har legenden Andrea Pirlo overtaget tjansen som træner for U23-holdet, og han bliver altså Nikolai Baden Frederiksens chef, hvis danskeren ikke finder en ny klub i løbet af transfervinduet. 

Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Læs også:Frank efter nederlag i maratonfinale: Jeg er ked og skuffet
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson






LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Ny melding om fremtiden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Falsk transferhistorie i omløb

Kæk Wass: Han filmede!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Trænerlegende stopper

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Kæmpe stjerne besøger København

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller