Den danske landsholdsback Victor Kristiansen fik en uheldig hovedrolle, da Leicester søndag tabte 0-3 til Manchester United i Premier League.
Med fem minutter tilbage af første halvleg endte danskeren således med at rette bolden i eget net fra midten af Leicesters straffesparksfeltet.
Kristiansen nåede ikke at reagere, efter at Bruno Fernandes, der forinden havde bragt United i front på Old Trafford, ramte bolden med låret efter et indlæg.
Uniteds sejr betyder, at den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy overlader roret til Sporting-cheftræner Ruben Amorim som ubesejret.
Den engelske storklub kravler op på 13.-pladsen med 15 point for 11 kampe, mens Leicester har fem point færre på 15.-pladsen.
Uniteds føringsmål faldt efter 17 minutter, hvor Bruno Fernandes med højrebenet krøllede bolden i det lange målhjørne fra kanten af feltet.
Holdkammeraten Amad Diallo stod for assisten med en finurlig hælaflevering.
Leicester var ad flere omgange nærgående, inden Victor Kristiansen med stor skuffelse i øjnene fordoblede værternes føring.
Anden halvleg var i store dele af tiden en fuser stort set uden opspil til chancer af nævneværdig karakter.
Rasmus Højlund startede på toppen for United, men gjorde ikke det store ud af sig og blev pillet ud efter 75 minutter.
Få minutter senere blev landsmanden Christian Eriksen skiftet ind på bekostning af brasilianske Casemiro.
Det bar frugt, da Eriksen senere brød Leicesters kæder med den helt rigtige aflevering til Bruno Fernandes.
Portugiseren drev bolden langt frem i banen, inden Alejandro Garnacho cementerede sejren på et forrygende langskud.
Samtidig med kampen på Old Trafford tabte Tottenham på hjemmebane højst overraskende med 1-2 til oprykkeren Ipswich, der tog sin første Premier League-sejr.
Tottenham lukkede to mål ind i første halvleg, inden Rodrigo Bentancur stod for reduceringen efter 69 minutter.
Efter en svingende sæson med fem sejre og fem nederlag i ligaen ligger Tottenham på tiendepladsen med 16 point.
Ipswich kravler akkurat over nedrykningsstregen og har otte point i en tæt bundstrid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER