‘VK’ scorer selvmål i Man Utd-triumf

Leicesters Victor Kristiansen rettede bolden i eget net i 0-3-nederlaget til Manchester United på udebane.



Den danske landsholdsback Victor Kristiansen fik en uheldig hovedrolle, da Leicester søndag tabte 0-3 til Manchester United i Premier League.

Med fem minutter tilbage af første halvleg endte danskeren således med at rette bolden i eget net fra midten af Leicesters straffesparksfeltet.

Kristiansen nåede ikke at reagere, efter at Bruno Fernandes, der forinden havde bragt United i front på Old Trafford, ramte bolden med låret efter et indlæg.

Uniteds sejr betyder, at den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy overlader roret til Sporting-cheftræner Ruben Amorim som ubesejret.

Den engelske storklub kravler op på 13.-pladsen med 15 point for 11 kampe, mens Leicester har fem point færre på 15.-pladsen.

Uniteds føringsmål faldt efter 17 minutter, hvor Bruno Fernandes med højrebenet krøllede bolden i det lange målhjørne fra kanten af feltet.

Holdkammeraten Amad Diallo stod for assisten med en finurlig hælaflevering.

Leicester var ad flere omgange nærgående, inden Victor Kristiansen med stor skuffelse i øjnene fordoblede værternes føring.

Anden halvleg var i store dele af tiden en fuser stort set uden opspil til chancer af nævneværdig karakter.

Rasmus Højlund startede på toppen for United, men gjorde ikke det store ud af sig og blev pillet ud efter 75 minutter.

Få minutter senere blev landsmanden Christian Eriksen skiftet ind på bekostning af brasilianske Casemiro.

Det bar frugt, da Eriksen senere brød Leicesters kæder med den helt rigtige aflevering til Bruno Fernandes.

Portugiseren drev bolden langt frem i banen, inden Alejandro Garnacho cementerede sejren på et forrygende langskud.

Samtidig med kampen på Old Trafford tabte Tottenham på hjemmebane højst overraskende med 1-2 til oprykkeren Ipswich, der tog sin første Premier League-sejr.

Tottenham lukkede to mål ind i første halvleg, inden Rodrigo Bentancur stod for reduceringen efter 69 minutter.

Efter en svingende sæson med fem sejre og fem nederlag i ligaen ligger Tottenham på tiendepladsen med 16 point.

Ipswich kravler akkurat over nedrykningsstregen og har otte point i en tæt bundstrid.

/ritzau/



AGF kan hente forsvarsspiller hjem

I spil til stort job

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Voldsomt transferønske til FCK

Lerager taler ud om FCK-brud

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Lars Friis får ikke stort job

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

AGF på rov i Hobro IK

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort