• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Fuhr Nielsen

Dansk landsholdsstjerne hepper på FC Nordsjælland

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Landsholdsspileren følger meget med i Superligaen, hvor han er dybt imponeret af FC Nordsjælland.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

FC Nordsjælland har beundret og begejstret med deres flydende spil de seneste mange år.

Det er til trods for, at hver evig eneste sommer, så dukker Europas storklubber op, og hapser klubbens største talenter. Alligevel forhindrer det ikke Farum-klubben i at spille blændende fodbold.

Det gør de også i denne sæson, hvor Flemming Pedersen tropper er med helt fremme i toppen af tabellen. Et af klubbens tidligere talenter og den nuværende landsholdsspiller Andreas Skov Olsen hepper også på FCN.

- Jeg følger meget med. Hvis jeg kan, ser jeg alle kampe. De har gjort det super godt nu, og jeg har også sagt tillykke til mange af dem med den gode sæsonstart, siger danskeren til den skrevne presse i landsholdslejren, inden han sætter flere ord på sin tidligere klubs præstationer.

- Jeg synes, at de har fået et rigtig godt hold. Sidste år manglede deres talenter lige at bevise det sidste. Det synes jeg, at de har gjort i starten af denne sæson. Det er helt vildt, at de bliver ved, og jeg tror, at de kan gøre det rigtig godt i den her sæson.

Efter ti spillerunder indtager FC Nordsjælland andenpladsen i Superligaen. De er aktuelt to point efter Randers FC.

Andreas Skov Olsen blev efter en fantomsæson i 2018/2019 for FC Nordsjælland sendt afsted til Bologna, men her formåede han aldrig rigtig at finde fodfæste. Det gør han tilgengæld i Club Brugge, som han skiftede til i januar.

Med flere flotte præstationer, mål og asissts sikrede han klubben mesterskabet i sidste sæson. Indleningen på denne sæson har været mindst lige så godt for Andreas Skov Olsen.