FC Nordsjælland har beundret og begejstret med deres flydende spil de seneste mange år.
Det er til trods for, at hver evig eneste sommer, så dukker Europas storklubber op, og hapser klubbens største talenter. Alligevel forhindrer det ikke Farum-klubben i at spille blændende fodbold.
Det gør de også i denne sæson, hvor Flemming Pedersen tropper er med helt fremme i toppen af tabellen. Et af klubbens tidligere talenter og den nuværende landsholdsspiller Andreas Skov Olsen hepper også på FCN.
– Jeg følger meget med. Hvis jeg kan, ser jeg alle kampe. De har gjort det super godt nu, og jeg har også sagt tillykke til mange af dem med den gode sæsonstart, siger danskeren til den skrevne presse i landsholdslejren, inden han sætter flere ord på sin tidligere klubs præstationer.
– Jeg synes, at de har fået et rigtig godt hold. Sidste år manglede deres talenter lige at bevise det sidste. Det synes jeg, at de har gjort i starten af denne sæson. Det er helt vildt, at de bliver ved, og jeg tror, at de kan gøre det rigtig godt i den her sæson.
Efter ti spillerunder indtager FC Nordsjælland andenpladsen i Superligaen. De er aktuelt to point efter Randers FC.
Andreas Skov Olsen blev efter en fantomsæson i 2018/2019 for FC Nordsjælland sendt afsted til Bologna, men her formåede han aldrig rigtig at finde fodfæste. Det gør han tilgengæld i Club Brugge, som han skiftede til i januar.
Med flere flotte præstationer, mål og asissts sikrede han klubben mesterskabet i sidste sæson. Indleningen på denne sæson har været mindst lige så godt for Andreas Skov Olsen.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM