Først var der fire danskere i Eintracht Braunschweig, så var der tre, så var der kun to, og nu er Jonas Thorsen den eneste tilbageværende med et rødbedefarvet pas i den tyske 3. Liga-klub. Den tidligere AC Horsens-spiller havde for nogle måneder siden Malte Amundsen og Frederik Tingager som holdkammerater og Henrik Pedersen som cheftræner, men de er væk nu og efterlader Thorsen alene i Braunschweig.
Her er danskeren lige nu oppe imod svære arbejdsbetingelser i en klub, der arbejder hen imod at afværge en katastrofal nedrykning fra Tysklands tredjebedste række. Braunschweig har præseteret fint i hele 2019 over er nu over nedrykningsstregen, men det har været uden bidrag fra Jonas Thorsen.
Den tidligere AC Horsens-spiller står ikke noteret for et eneste minut i indeværende kalenderår. I efteråret spillede han 14 ligakampe.
– Jeg fik en skade i december, men nåede at spille lidt under den nye træner, og jeg synes, vi havde en fin kommunikation. Så kom der otte nye spillere i vinterpausen, og de fleste med erfaring fra 2. Bundesligaen. De, som jeg konkurrerer med, fik chancen fra start, og siden er det jo bare gået fremad, og vi har vundet en masse kampe. Det gør det svært at komme ind på holdet, for man ændrer naturligvis ikke på et hold, hvor det går godt, siger Jonas Thorsen til tipsbladet.dk.
Han fastslår, at han føler sig 100 procent fit, og derfor behager det ham naturligvis ikke, at han slet ikke er i spil til kampene i weekenden.
– Jeg træner selvfølgelig for at spille kampe – det gør alle fodboldspillere. Men det vigtigste for mig er holdet, og at vi overleverer i ligaen, hvilket vi er rykket meget tættere på her i foråret. Så må jeg bidrage til træning og gøre mig klar, til jeg forhåbentlig får muligheden, siger han.
Jonas Thorsen lægger ikke skjul på, at det har ændret hans dagligdag, at han ikke længere er omgivet af danskere i den tyske delstat Niedersachsen. Han havde især et godt forhold til Malte Amundsen, der nu tørner ud for Vejle Boldklub.
– Det har været specielt, men også udfordrende. Jeg kan rigtigt mærke, at jeg er kommet til udlandet, og det er bare anderledes end hjemme i Danmark. Jeg synes, der er god stemning på holdet, men det er ikke så nemt at være med i omklædningsrummet og blive en del af den tyske gruppe. Jeg ser det nu kun som en positiv udfordring, og det gør blandt andet, at jeg har udviklet mit tyske sprog rigtig meget, siger Thorsen og tilføjer:
– Én ting er helt sikkert – jeg er stadig helt vild med at være her.
Spørgsmålet er naturligvis, om Jonas Thorsen også regner med at være i Eintracht Braunschweig i næste sæson. Aftalen med den tyske klub udløber først i 2020, og den indeholder en option på yderligere et år.
– I weekenden var jeg først på stadion til vores egen kamp, hvor vi vandt 3-0 i en rigtig, rigtig fed kamp, og derefter tog jeg hjem og så en super fed runde i Superligaen på tv. Lige i sådan en situation kan man godt mærke, at man savner at være med, hvor det fede sker.
– Hvis vi overlever, kan vi begynde at bygge noget nyt op fra sommer uden det store pres, der har været på klubben i denne sæson. Jeg er sikker på, at det kan være med til at give os, der ikke har spillet så meget, en chance, siger den danske midtbanespiller.
Jonas Thorsen har foruden AC Horsens en fortid i Viborg FF.
LIVE
TransferLIVE: Lang transfernæse til AaB?
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
FC København tjente millioner tirsdag aften
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
