Først var der fire danskere i Eintracht Braunschweig, så var der tre, så var der kun to, og nu er Jonas Thorsen den eneste tilbageværende med et rødbedefarvet pas i den tyske 3. Liga-klub. Den tidligere AC Horsens-spiller havde for nogle måneder siden Malte Amundsen og Frederik Tingager som holdkammerater og Henrik Pedersen som cheftræner, men de er væk nu og efterlader Thorsen alene i Braunschweig.
Her er danskeren lige nu oppe imod svære arbejdsbetingelser i en klub, der arbejder hen imod at afværge en katastrofal nedrykning fra Tysklands tredjebedste række. Braunschweig har præseteret fint i hele 2019 over er nu over nedrykningsstregen, men det har været uden bidrag fra Jonas Thorsen.
Den tidligere AC Horsens-spiller står ikke noteret for et eneste minut i indeværende kalenderår. I efteråret spillede han 14 ligakampe.
– Jeg fik en skade i december, men nåede at spille lidt under den nye træner, og jeg synes, vi havde en fin kommunikation. Så kom der otte nye spillere i vinterpausen, og de fleste med erfaring fra 2. Bundesligaen. De, som jeg konkurrerer med, fik chancen fra start, og siden er det jo bare gået fremad, og vi har vundet en masse kampe. Det gør det svært at komme ind på holdet, for man ændrer naturligvis ikke på et hold, hvor det går godt, siger Jonas Thorsen til tipsbladet.dk.
Han fastslår, at han føler sig 100 procent fit, og derfor behager det ham naturligvis ikke, at han slet ikke er i spil til kampene i weekenden.
– Jeg træner selvfølgelig for at spille kampe – det gør alle fodboldspillere. Men det vigtigste for mig er holdet, og at vi overleverer i ligaen, hvilket vi er rykket meget tættere på her i foråret. Så må jeg bidrage til træning og gøre mig klar, til jeg forhåbentlig får muligheden, siger han.
Jonas Thorsen lægger ikke skjul på, at det har ændret hans dagligdag, at han ikke længere er omgivet af danskere i den tyske delstat Niedersachsen. Han havde især et godt forhold til Malte Amundsen, der nu tørner ud for Vejle Boldklub.
– Det har været specielt, men også udfordrende. Jeg kan rigtigt mærke, at jeg er kommet til udlandet, og det er bare anderledes end hjemme i Danmark. Jeg synes, der er god stemning på holdet, men det er ikke så nemt at være med i omklædningsrummet og blive en del af den tyske gruppe. Jeg ser det nu kun som en positiv udfordring, og det gør blandt andet, at jeg har udviklet mit tyske sprog rigtig meget, siger Thorsen og tilføjer:
– Én ting er helt sikkert – jeg er stadig helt vild med at være her.
Spørgsmålet er naturligvis, om Jonas Thorsen også regner med at være i Eintracht Braunschweig i næste sæson. Aftalen med den tyske klub udløber først i 2020, og den indeholder en option på yderligere et år.
– I weekenden var jeg først på stadion til vores egen kamp, hvor vi vandt 3-0 i en rigtig, rigtig fed kamp, og derefter tog jeg hjem og så en super fed runde i Superligaen på tv. Lige i sådan en situation kan man godt mærke, at man savner at være med, hvor det fede sker.
– Hvis vi overlever, kan vi begynde at bygge noget nyt op fra sommer uden det store pres, der har været på klubben i denne sæson. Jeg er sikker på, at det kan være med til at give os, der ikke har spillet så meget, en chance, siger den danske midtbanespiller.
Jonas Thorsen har foruden AC Horsens en fortid i Viborg FF.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
MEDIE
Choktransfer på vej?
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
– Han leder efter et sted at eksplodere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
