Først var der fire danskere i Eintracht Braunschweig, så var der tre, så var der kun to, og nu er Jonas Thorsen den eneste tilbageværende med et rødbedefarvet pas i den tyske 3. Liga-klub. Den tidligere AC Horsens-spiller havde for nogle måneder siden Malte Amundsen og Frederik Tingager som holdkammerater og Henrik Pedersen som cheftræner, men de er væk nu og efterlader Thorsen alene i Braunschweig.
Her er danskeren lige nu oppe imod svære arbejdsbetingelser i en klub, der arbejder hen imod at afværge en katastrofal nedrykning fra Tysklands tredjebedste række. Braunschweig har præseteret fint i hele 2019 over er nu over nedrykningsstregen, men det har været uden bidrag fra Jonas Thorsen.
Den tidligere AC Horsens-spiller står ikke noteret for et eneste minut i indeværende kalenderår. I efteråret spillede han 14 ligakampe.
– Jeg fik en skade i december, men nåede at spille lidt under den nye træner, og jeg synes, vi havde en fin kommunikation. Så kom der otte nye spillere i vinterpausen, og de fleste med erfaring fra 2. Bundesligaen. De, som jeg konkurrerer med, fik chancen fra start, og siden er det jo bare gået fremad, og vi har vundet en masse kampe. Det gør det svært at komme ind på holdet, for man ændrer naturligvis ikke på et hold, hvor det går godt, siger Jonas Thorsen til tipsbladet.dk.
Han fastslår, at han føler sig 100 procent fit, og derfor behager det ham naturligvis ikke, at han slet ikke er i spil til kampene i weekenden.
– Jeg træner selvfølgelig for at spille kampe – det gør alle fodboldspillere. Men det vigtigste for mig er holdet, og at vi overleverer i ligaen, hvilket vi er rykket meget tættere på her i foråret. Så må jeg bidrage til træning og gøre mig klar, til jeg forhåbentlig får muligheden, siger han.
Jonas Thorsen lægger ikke skjul på, at det har ændret hans dagligdag, at han ikke længere er omgivet af danskere i den tyske delstat Niedersachsen. Han havde især et godt forhold til Malte Amundsen, der nu tørner ud for Vejle Boldklub.
– Det har været specielt, men også udfordrende. Jeg kan rigtigt mærke, at jeg er kommet til udlandet, og det er bare anderledes end hjemme i Danmark. Jeg synes, der er god stemning på holdet, men det er ikke så nemt at være med i omklædningsrummet og blive en del af den tyske gruppe. Jeg ser det nu kun som en positiv udfordring, og det gør blandt andet, at jeg har udviklet mit tyske sprog rigtig meget, siger Thorsen og tilføjer:
– Én ting er helt sikkert – jeg er stadig helt vild med at være her.
Spørgsmålet er naturligvis, om Jonas Thorsen også regner med at være i Eintracht Braunschweig i næste sæson. Aftalen med den tyske klub udløber først i 2020, og den indeholder en option på yderligere et år.
– I weekenden var jeg først på stadion til vores egen kamp, hvor vi vandt 3-0 i en rigtig, rigtig fed kamp, og derefter tog jeg hjem og så en super fed runde i Superligaen på tv. Lige i sådan en situation kan man godt mærke, at man savner at være med, hvor det fede sker.
– Hvis vi overlever, kan vi begynde at bygge noget nyt op fra sommer uden det store pres, der har været på klubben i denne sæson. Jeg er sikker på, at det kan være med til at give os, der ikke har spillet så meget, en chance, siger den danske midtbanespiller.
Jonas Thorsen har foruden AC Horsens en fortid i Viborg FF.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
I svime: Som en ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Alpha retter hård kritik
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Var direkte fra træningsbanen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
