Dansk profil klapper i om FC København-rygter

Var der noget om flirten mellem FC København og Jacob Bruun Larsen?



Jacob Bruun Larsen skiftede i januars transfervindue fra Hoffenheim til den belgiske storklub Anderlecht på en lejeaftale for resten af indeværende sæson.

Forud var gået mange skriverier om et muligt skifte til FC København, og de rygter begyndte allerede at florere, da offensivspilleren blev spottet i Parken tilbage i oktober – dagen før sommerens transfervindue smækkede i.

I januar blussede rygterne atter op, men hvad der er skidt og kanel i den sag, vil U21-landsholdsspilleren ikke opklare.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Jeg spiller i Anderlecht på en lejeaftale fra Hoffenheim, og det er det eneste, jeg forholder mig til, siger Jacob Bruun Larsen til tipsbladet.dk.

Den tidligere Borussia Dortmund-spiller har været på banen i alle kampe for Anderlecht siden sit skifte – nogle fra start andre som indskifter.

Det var især klubbens cheftræner Vincent Kompany, der lokkede danskeren til Bruxelles.

– Jeg havde mange gode samtaler med Kompany. Anderlecht ville mig rigtig gerne, og jeg ville rigtig gerne Anderlecht. Den måde, Kompany ser tingene på, tiltalte mig rigtig meget, og det er jeg sådan set kun blevet bekræftet i efter mit skifte. Jeg har valgt fuldstændig rigtigt, forklarer Jacob Bruun Larsen.

22-årige Bruun Larsen startede inde i sine første fem ligakampe for Anderlecht, men i to af dem blev han flået ud allerede i pausen. I de seneste tre opgør er danskeren blevt brugt som indskifter.

Han er foreløbig hverken noteret for en scoring eller en assist i belgisk fodbold.

– Det har været meget turbulent. Jeg spillede en masse kampe på kort tid fra start, og det kunne jeg mærke fysisk, men det har også været ekstremt fedt, og jeg har lært rigtig meget. Det har været hårdt mentalt, for jeg har skullet lære mange nye ting og en helt anden måde at gøre tingene på, men det har været fedt. Det eneste, der mangler, er nogle mål og assists, siger Jacob Bruun Larsen og tilføjer:

– Jeg har gået et helt år uden kontinuerlig spilletid, men jeg synes, formen er god. Jeg har været med en fysisk træner i et halvt år, og nu er jeg begyndt at spille, selv om jeg har siddet lidt på bænken på det seneste. Jeg er ganske fint tilfreds. 

Jacob Bruun Larsen er en del af det danske U21-landshold, der torsdag indleder EM-slutrunden med et opgør mod Frankrig. 



Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Dommerekspert: Det giver ingen mening

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

– De skal skille sig af med ham!

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud