I nyere tid kan du næsten ikke sig FC Midtjylland uden også at sige Erik Sviatchenko.
255 Superliga-kampe, tre danske mesterskaber og to pokaltitler har forsvarsspilleren været med til at vinde med hjerteklubben. I marts 2023 stoppede ægteskabet for en stund, da Erik Sviatchenko takkede ja til et eventyr i USA.
Houston Dynamo FC købte ham fri og udstyrede ham med en toårig aftale med option på yderligere et år. Erik Sviatchenko har erobret en startplads fra første fløjt og onsdag vandt han pokalturneringen efter en 2-1-sejr over Inter Miami.
Men selvom alt kører for Erik Sviatchenko i USA, så banker hans hjerte fortsat for FC Midtjylland. Det fortæller forsvarsspilleren i et interview med Tipsbladet.
– Det er stadig min drøm, at jeg gerne vil hjem til FC Midtjylland. Lige nu ligger det ikke i kortene, at jeg skal hjem. Jeg har jo en kontrakt her, men jeg vil sindssygt gerne hjem og slå den der rekord for flest spillede kampe i FC Midtjylland. Det kunne være sjovt.
Erik Sviatchenko står noteret for 325 kampe i FC Midtjylland-trøjen og er kun overgået af Frank Kristensen med 352. En enkelt sæson i FC Midtjylland vil formentlig kunne sende rekorden fra angrebet og ned i forsvaret.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Erik Sviatchenko har været med til at vinde stort set alt med FC Midtjylland. Her jubler han over Superliga-guldet sammen med Anders Dreyer i 2020 (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Fokus er dog lige nu på Houston Dynamo FC, som mangler fire runder af den regulære sæson, inden man håber på at spille slutspil. Men på trods af fokus på opgaverne i USA og stor tidsforskel, så prioriterer Erik Sviatchenko fortsat den danske liga.
– Jeg følger stadig med i FC Midtjylland og Superligaen. Mit hjerte ligger der, og jeg har jo brugt så mange timer der, så jeg ser så mange Superliga-kampe, jeg kan komme til. Jeg kan jo se, at FC Midtjylland forhåbentlig er lige ved at vende det, så det bliver ret afgørende mod FCK, siger han og fortsætter:
– Hvis man kunne vinde tre på stribe, ville det være en katapult fremad i noget bedre, for det har været lidt tungt. På den anden side er der de andre hold i Brøndby, FC Nordsjælland, AGF og Silkeborg, der bare buldrer derudaf. Det er en sjov Superliga lige nu.
Snakken om den danske Superliga får Erik Sviatchenko til at bevæge sig længere ned ad samme vej.
– Så er der ham der Alexander Lind. Det er fuldstændig vanvittigt, hvad han har gang i. Det havde man ikke lige regnet med. Det er fedt for ham og Superligaen, hvis de kan få en målsluger, som mange gerne vil have.
Ja, Superligaens topscorer Alexander Lind har været som skudt ud af en kanon de seneste syv runder, hvor han har scoret ni mål. Erik Sviatchenko har også fart på i USA, hvor hans mandskab netop har vundet pokalfinalen.
Her kan du læse et stort interview med Erik Sviatchenko om pokalfejringen.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Henter Mads Junker
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
INTERVIEW