I nyere tid kan du næsten ikke sig FC Midtjylland uden også at sige Erik Sviatchenko.
255 Superliga-kampe, tre danske mesterskaber og to pokaltitler har forsvarsspilleren været med til at vinde med hjerteklubben. I marts 2023 stoppede ægteskabet for en stund, da Erik Sviatchenko takkede ja til et eventyr i USA.
Houston Dynamo FC købte ham fri og udstyrede ham med en toårig aftale med option på yderligere et år. Erik Sviatchenko har erobret en startplads fra første fløjt og onsdag vandt han pokalturneringen efter en 2-1-sejr over Inter Miami.
Men selvom alt kører for Erik Sviatchenko i USA, så banker hans hjerte fortsat for FC Midtjylland. Det fortæller forsvarsspilleren i et interview med Tipsbladet.
– Det er stadig min drøm, at jeg gerne vil hjem til FC Midtjylland. Lige nu ligger det ikke i kortene, at jeg skal hjem. Jeg har jo en kontrakt her, men jeg vil sindssygt gerne hjem og slå den der rekord for flest spillede kampe i FC Midtjylland. Det kunne være sjovt.
Erik Sviatchenko står noteret for 325 kampe i FC Midtjylland-trøjen og er kun overgået af Frank Kristensen med 352. En enkelt sæson i FC Midtjylland vil formentlig kunne sende rekorden fra angrebet og ned i forsvaret.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Erik Sviatchenko har været med til at vinde stort set alt med FC Midtjylland. Her jubler han over Superliga-guldet sammen med Anders Dreyer i 2020 (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Fokus er dog lige nu på Houston Dynamo FC, som mangler fire runder af den regulære sæson, inden man håber på at spille slutspil. Men på trods af fokus på opgaverne i USA og stor tidsforskel, så prioriterer Erik Sviatchenko fortsat den danske liga.
– Jeg følger stadig med i FC Midtjylland og Superligaen. Mit hjerte ligger der, og jeg har jo brugt så mange timer der, så jeg ser så mange Superliga-kampe, jeg kan komme til. Jeg kan jo se, at FC Midtjylland forhåbentlig er lige ved at vende det, så det bliver ret afgørende mod FCK, siger han og fortsætter:
– Hvis man kunne vinde tre på stribe, ville det være en katapult fremad i noget bedre, for det har været lidt tungt. På den anden side er der de andre hold i Brøndby, FC Nordsjælland, AGF og Silkeborg, der bare buldrer derudaf. Det er en sjov Superliga lige nu.
Snakken om den danske Superliga får Erik Sviatchenko til at bevæge sig længere ned ad samme vej.
– Så er der ham der Alexander Lind. Det er fuldstændig vanvittigt, hvad han har gang i. Det havde man ikke lige regnet med. Det er fedt for ham og Superligaen, hvis de kan få en målsluger, som mange gerne vil have.
Ja, Superligaens topscorer Alexander Lind har været som skudt ud af en kanon de seneste syv runder, hvor han har scoret ni mål. Erik Sviatchenko har også fart på i USA, hvor hans mandskab netop har vundet pokalfinalen.
Her kan du læse et stort interview med Erik Sviatchenko om pokalfejringen.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Barcelona – Atletico
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT