Dansk stjerneagent tilknytter FCK-angriber

FC Københavns unge angriber Noah Sahsah har skiftet til et agentur, som har deres spidskompetencer i udlandet.



Selvom FC Københavns holdkort er besat med profiler på stort set samtlige positioner, så er det også en del af klubbens strategi at få spillere op fra egne rækker.

Her er Victor Kristiansen, Elias Jelert og William Clem de senere år braget ind på den helt store scene, og nu er blandt andre Oscar Højlund på vej. Noah Sahsah har også stået på spring i lang tid, men vejen til de offensive positioner på førsteholdet er bare lang.

Den offensive linje er både milliontung og stjernespækket med Elias Achouri, Mohamed Elyounoussi, Jordan Larsson og Andreas Cornelius blandt de mest prominente navne.

Derfor kan man ikke fortænke Noah Sahsah i at tænke, at vejen til sit seniorgennembrud går igennem et lejeophold.

Tipsbladet kunne denne sommer fortælle, at der var massiv interesse for den vævre angriber. Her var det særligt et lejeophold, som var på tale, men i sidste ende blev han i FC København, hvor han nu viser sig frem på U19-holdet og i Youth League.

Men noget kunne tyde på, at den 18-åriges dage på U19-holdet er ved at være talte. Han har nemlig skiftet agent fra NextPro til det danske agentur Beckster International.

– Indtil videre har vi snakket med Noah, men endnu ikke FCK, så lige nu gør vi os ikke de store overvejelser. Normalt når man laver et skifte af agentur, så er det for at finde en anden profil, og der er udlandet vores spidskompetence, lyder det i et skriftligt svar fra Sune Futtrup om tilgangen af Noah Sahsah.

I sommer var der også interesse fra blandt andet Holland, Belgien, Italien og England, og det kunne godt være, at det i højere grad er her, at Noah Sahsah og hans nye agentur kigger i retning af.

Noah Sahsah er blevet 18 år og nærmer sig dermed en alder, hvor han gerne skulle begynde at snuse til førsteholdsfodbold. Og det var blandt andet derfor, at man kiggede i retning af et lejeophold denne sommer.

– Jeg forsøgte at komme ind på noget seniorfodbold, og det lykkedes ikke. Sådan er det. Nu spiller jeg her, i Youth League, og det kan jeg ikke takke nej til. Der var lidt forskellige snakke med klubben, hvor vi blev enige om, at jeg skulle have noget seniorfodbold som erfaring, og det var nok et lejeophold, sagde angriberen for nyligt til Tipsbladet.

Han fortalte også, at både AGF og Silkeborg IF ringede en klokke hos ham, men spørgsmålet er, om de også er på banen igen til januar, hvor der godt kunne ske noget omkring den vævre FCK-spiller.

– Det må vi se til den tid. Det kan jeg ikke sige nu, men der kan ske meget. Man ved aldrig, hvad der sker på førsteholdet i FCK. Lige pludselig er man oppe, så er man nede. Man ved det ikke helt, så det må vi tage til den tid.

Noah Sahsah har endnu sin Superliga-debut til gode, mens han har fået to indskiftninger i henholdsvis pokalturneringen og Conference League. Han har tidligere i et stort interview med Tipsbladet slået fast, at han drømmer om at slå igennem i FC København.

Det kan du læse her.





– Har ikke ubegrænset kredit

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Stor derby-bøde til FC København

Jonas Wind er i København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret