Tipsbladet i Istanbul
FC Københavns unge talenter fik onsdag en fremragende start på Youth League-gruppespillet, da man udraderede Galatasaray med hele 5-1 i Istanbul.
En af de spillere, som virkelig gjorde en forskel, var kaptajnen Noah Sahsah, der brillerede fra sin position som venstre wing. Den tekniske kantspiller viste ofte prøver på sit store talent ved blandt andet at komme på måltavlen, og selv om ikke alt lykkedes, så var han en evig kilde til uro.
Det må have været et kønt syn for klubbens sportsdirektør Peter Christiansen, der kunne betragte Sahsahs brandkamp fra tilskuerpladserne. Men et er at præstere på ungdomsniveau. Det har Sahsah gjort længe for FC København. Noget andet er at præstere på seniorniveau, og her kan vejen i FCK virke meget lang.
Det lader Sahsah også til at synes, for han og klubben arbejdede på at sende ham videre i sommer. Det fortæller han til Tipsbladet i Istanbul.
– Jeg forsøgte at komme ind på noget seniorfodbold, og det lykkedes ikke. Sådan er det. Nu spiller jeg her, i Youth League, og det kan jeg ikke takke nej til.
– Der var lidt forskellige snakke med klubben, hvor vi blev enige om, at jeg skulle have noget seniorfodbold som erfaring, og det var nok et lejeophold.
Tipsbladet har tidligere beskrevet, at interessen for Sahsah var stor i det netop ovenstående transfervindue. Derudover har der været lidt spekulationer, om klubberne AGF og Silkeborg IF var nogle af de interesserede klubber.
Og da Sahsah konkret bliver spurgt ind til de to klubber, så efterlader han ingen tvivl om, at de var inde i billedet.
Ringer AGF og Silkeborg en klokke?
– Ja, det gør det. Det er fede klubber, og jeg ville have noget seniorfodbold og finde noget, der passer godt til mit niveau, og det prøvede vi, men det lykkedes ikke i denne omgang, desværre.
De var interesseret i at kunne få en aftale med dig?
– Ja, det går jeg ud fra, fastslår han.
Måden Sahsah beskriver det fejlslagne skifte på, antyder klart, at han havde håbet på at tage afsted. Men han slår fast, at han ikke er skuffet, og at han "lever" i det.
Derfor er det nærliggende at høre, om planen er et midlertidigt FCK-exit til januar, når transfervinduet åbner igen.
– Det må vi se til den tid. Det kan jeg ikke sige nu, men der kan ske meget. Man ved aldrig, hvad der sker på førsteholdet i FCK. Lige pludselig er man oppe, så er man nede. Man ved det ikke helt, så det må vi tage til den tid.
Fortsætter han de takter, som han onsdag viste mod Galatasarays største talenter, så vil der utvivlsomt igen være Superliga-klubber, der er på radaren.
18-årige Sahsah står noteret for to førsteholdskampe for FC København.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
José Mourinho klarmelder dansker
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
FCK-bænken var rasende!
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER