FCK-stortalent forsøgte at komme til AGF og SIF

Noah Sahsah kunne være endt i enten AGF eller Silkeborg i sommerens transfervindue, men desværre for ham og klubberne blev det ikke til noget.



Tipsbladet i Istanbul

FC Københavns unge talenter fik onsdag en fremragende start på Youth League-gruppespillet, da man udraderede Galatasaray med hele 5-1 i Istanbul. 

En af de spillere, som virkelig gjorde en forskel, var kaptajnen Noah Sahsah, der brillerede fra sin position som venstre wing. Den tekniske kantspiller viste ofte prøver på sit store talent ved blandt andet at komme på måltavlen, og selv om ikke alt lykkedes, så var han en evig kilde til uro.

Det må have været et kønt syn for klubbens sportsdirektør Peter Christiansen, der kunne betragte Sahsahs brandkamp fra tilskuerpladserne. Men et er at præstere på ungdomsniveau. Det har Sahsah gjort længe for FC København. Noget andet er at præstere på seniorniveau, og her kan vejen i FCK virke meget lang.

Det lader Sahsah også til at synes, for han og klubben arbejdede på at sende ham videre i sommer. Det fortæller han til Tipsbladet i Istanbul. 

– Jeg forsøgte at komme ind på noget seniorfodbold, og det lykkedes ikke. Sådan er det. Nu spiller jeg her, i Youth League, og det kan jeg ikke takke nej til. 

– Der var lidt forskellige snakke med klubben, hvor vi blev enige om, at jeg skulle have noget seniorfodbold som erfaring, og det var nok et lejeophold.

Tipsbladet har tidligere beskrevet, at interessen for Sahsah var stor i det netop ovenstående transfervindue. Derudover har der været lidt spekulationer, om klubberne AGF og Silkeborg IF var nogle af de interesserede klubber.

Og da Sahsah konkret bliver spurgt ind til de to klubber, så efterlader han ingen tvivl om, at de var inde i billedet.

Ringer AGF og Silkeborg en klokke?

– Ja, det gør det. Det er fede klubber, og jeg ville have noget seniorfodbold og finde noget, der passer godt til mit niveau, og det prøvede vi, men det lykkedes ikke i denne omgang, desværre.

De var interesseret i at kunne få en aftale med dig?

– Ja, det går jeg ud fra, fastslår han.

Måden Sahsah beskriver det fejlslagne skifte på, antyder klart, at han havde håbet på at tage afsted. Men han slår fast, at han ikke er skuffet, og at han "lever" i det. 

Derfor er det nærliggende at høre, om planen er et midlertidigt FCK-exit til januar, når transfervinduet åbner igen.

– Det må vi se til den tid. Det kan jeg ikke sige nu, men der kan ske meget. Man ved aldrig, hvad der sker på førsteholdet i FCK. Lige pludselig er man oppe, så er man nede. Man ved det ikke helt, så det må vi tage til den tid.

Fortsætter han de takter, som han onsdag viste mod Galatasarays største talenter, så vil der utvivlsomt igen være Superliga-klubber, der er på radaren. 

18-årige Sahsah står noteret for to førsteholdskampe for FC København.







LIVE

TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Klart svar om Tonni Adamsen

Brøndby afviser to danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afviser kæmpebud

Per Frimann hylder Brøndby

Forlader AGF – lægetjek booket

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Superliga-klub tæt på ny angriber

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Til lægetjek i Superliga-klub

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Det kan ske mandag i FC København

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei