Dansk teenager bliver målhelt i Serie A

Den 19-årige danske back Patrick Dorgu scorede i tillægstiden til slutresultatet 3-2 for Lecce mod Fiorentina.



Den danske teenager Patrick Dorgu blev fredag aften matchvinder for Lecce, da han på eventyrlig vis scorede til slutresultatet 3-2 hjemme mod Fiorentina i Serie A.

To minutter inde i kampens tillægstid dukkede Patrick Dorgu op i feltet og hamrede bolden helt op i det fjerneste målhjørne.

Den 19-årige dansker jublede euforisk over målet, der satte det meste af Stadio Via del Mare i ekstase.

Det så ellers sort ud for Lecce, da Patrick Dorgu blev skiftet ind efter 76 minutter. Her var Lecce bagud 1-2 og lignede ikke et hold, der skulle have point ud af kampen.

Men i det 90. minut udlignede den ligeledes indskiftede angriber Roberto Piccoli til 2-2. Piccoli scorede på et hovedstød efter et koks i udeholdets forsvar.

Og Lecce endte med at vende kampen på hovedet i de sidste minutter af kampen med Dorgus fuldtræffer.

Fiorentina-spillerne virkede lamslåede over den vilde udvikling i slutfasen.

Inden den hektiske afslutning var Lecce tidligt i kampen kommet foran 1-0 ved Remi Oudin efter 17 minutter.

Fiorentina svarede først igen fem minutter efter pausen, hvor indskiftede Rolando Mandragora udlignede til 1-1.

Dernæst forærede Lecce-keeper Wladimiro Falcone et mål væk, da han sparkede bolden lige ind i fødderne på Lucas Beltran, der takkede for gaveboden og bragte Fiorentina på 2-1 efter 66 minutter.

De fleste troede dernæst, at Fiorentina ville løbe med alle tre point. Men Lecce og Dorgu ville det anderledes og skabte et mindeværdigt comeback.

Målmanden Oliver Christensen var på grund af en skade ikke med i truppen for Fiorentina.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri