FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Næsten to år i Anderlecht blev det til for Brian Riemer, før han i sidste uge blev fyret som cheftræner i den danskerglade klub.
I den forgangne sæson – danskerens første hele sæson som klubbens cheftræner – fik Anderlecht ellers bronze, mens klubben ved fyringen lå nummer fire i den belgiske liga. Vurderingen lød imidlertid, at man kunne gøre det endnu bedre, og derfor skal der altså findes en ny cheftræner.
En beslutning, der ærgrer FC Københavns midtbanestjerne Thomas Delaney, som tilbragte sidste sæson med Brian Riemer i Anderlecht.
– Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for den beslutning, men selv i fodbolden hører det til sjældenhederne, at man bliver fyret, når man ligger nummer fire. Det er også sket før i FCK at overvintre på førstepladsen, men alligevel lave en trænerfyring.
– Jeg synes, det er ærgerligt. Jeg synes, Brian er en god træner, og jeg havde en god tid under ham, siger Thomas Delaney til Tipsbladet efter fredagens træning i FC København.
Thomas Delaney har desuden kendt Brian Riemer i mange år, siden de begge var i FCK, og han fortæller, at han også har rakt ud til sin tidligere træner.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Forud for Brian Riemers fyring var kritikken i de belgiske medier også højlydt og kom fra flere leder og kanter. Og den generelle tone i belgiske medier kan generelt være ret kras, fornemmer FC København-spilleren.
– En god ting ved min tid i Belgien var, at jeg hverken talte fransk eller flamsk, så jeg behøvede ikke engang bekymre mig om, hvad der stod i medierne, siger Thomas Delaney med et smil og tilføjer:
– Men det er også min forståelse, at kritikken er hård. Især i Anderlecht. Det er en klub med 34 mesterskaber, og hvor det er længe siden, at der er blevet vundet et mesterskab. Kritikken er altid lige rundt om hjørnet, er min fornemmelse, selvom jeg ikke fik læst så mange aviser.
Nu er den tidligere landsholdsspiller som bekendt ikke længere i Belgien, men i København. Og selv på en regnfuld og blæsende fredag i slutningen af september glæder han sig over det.
– Det er stadig dejligt. Det føles stadig godt, selvom efteråret har meldt sin ankomst. Det er på nogle måder meget det samme, og på andre punkter er der alligevel sket lidt, men det føles som at være hjemme. Og det er også derfor, jeg kom hjem, siger den storsmilende midtbaneprofil.
I Anderlecht er Brian Riemer i første omgang blevet afløst af David Hubert, der hidtil står noteret for en sejr og en uafgjort med klubben.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
USA – Australien
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT