Dansk trænerfyring ærgrer Thomas Delaney

Thomas Delaney havde en god tid under Brian Riemer og ærgrer sig over, at den danske træner er færdig i Anderlecht.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Næsten to år i Anderlecht blev det til for Brian Riemer, før han i sidste uge blev fyret som cheftræner i den danskerglade klub.

I den forgangne sæson – danskerens første hele sæson som klubbens cheftræner – fik Anderlecht ellers bronze, mens klubben ved fyringen lå nummer fire i den belgiske liga. Vurderingen lød imidlertid, at man kunne gøre det endnu bedre, og derfor skal der altså findes en ny cheftræner.

En beslutning, der ærgrer FC Københavns midtbanestjerne Thomas Delaney, som tilbragte sidste sæson med Brian Riemer i Anderlecht.

– Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for den beslutning, men selv i fodbolden hører det til sjældenhederne, at man bliver fyret, når man ligger nummer fire. Det er også sket før i FCK at overvintre på førstepladsen, men alligevel lave en trænerfyring.

– Jeg synes, det er ærgerligt. Jeg synes, Brian er en god træner, og jeg havde en god tid under ham, siger Thomas Delaney til Tipsbladet efter fredagens træning i FC København.

Thomas Delaney har desuden kendt Brian Riemer i mange år, siden de begge var i FCK, og han fortæller, at han også har rakt ud til sin tidligere træner.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Thomas Delaney og Brian Riemer. Foto: Alamy

Forud for Brian Riemers fyring var kritikken i de belgiske medier også højlydt og kom fra flere leder og kanter. Og den generelle tone i belgiske medier kan generelt være ret kras, fornemmer FC København-spilleren.  

– En god ting ved min tid i Belgien var, at jeg hverken talte fransk eller flamsk, så jeg behøvede ikke engang bekymre mig om, hvad der stod i medierne, siger Thomas Delaney med et smil og tilføjer:

– Men det er også min forståelse, at kritikken er hård. Især i Anderlecht. Det er en klub med 34 mesterskaber, og hvor det er længe siden, at der er blevet vundet et mesterskab. Kritikken er altid lige rundt om hjørnet, er min fornemmelse, selvom jeg ikke fik læst så mange aviser.

Nu er den tidligere landsholdsspiller som bekendt ikke længere i Belgien, men i København. Og selv på en regnfuld og blæsende fredag i slutningen af september glæder han sig over det.

– Det er stadig dejligt. Det føles stadig godt, selvom efteråret har meldt sin ankomst. Det er på nogle måder meget det samme, og på andre punkter er der alligevel sket lidt, men det føles som at være hjemme. Og det er også derfor, jeg kom hjem, siger den storsmilende midtbaneprofil.

I Anderlecht er Brian Riemer i første omgang blevet afløst af David Hubert, der hidtil står noteret for en sejr og en uafgjort med klubben.



Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Hylder ny United-spiller

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Steve Coopers højre hånd afviser

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

– Han tog mig på røven!

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Jeg var mega ked af det

– Alle ønskede at sende et signal

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Vil købe dansk landsholdsbobler

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Pione Sisto på vej væk?

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’