FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Næsten to år i Anderlecht blev det til for Brian Riemer, før han i sidste uge blev fyret som cheftræner i den danskerglade klub.
I den forgangne sæson – danskerens første hele sæson som klubbens cheftræner – fik Anderlecht ellers bronze, mens klubben ved fyringen lå nummer fire i den belgiske liga. Vurderingen lød imidlertid, at man kunne gøre det endnu bedre, og derfor skal der altså findes en ny cheftræner.
En beslutning, der ærgrer FC Københavns midtbanestjerne Thomas Delaney, som tilbragte sidste sæson med Brian Riemer i Anderlecht.
– Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for den beslutning, men selv i fodbolden hører det til sjældenhederne, at man bliver fyret, når man ligger nummer fire. Det er også sket før i FCK at overvintre på førstepladsen, men alligevel lave en trænerfyring.
– Jeg synes, det er ærgerligt. Jeg synes, Brian er en god træner, og jeg havde en god tid under ham, siger Thomas Delaney til Tipsbladet efter fredagens træning i FC København.
Thomas Delaney har desuden kendt Brian Riemer i mange år, siden de begge var i FCK, og han fortæller, at han også har rakt ud til sin tidligere træner.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Forud for Brian Riemers fyring var kritikken i de belgiske medier også højlydt og kom fra flere leder og kanter. Og den generelle tone i belgiske medier kan generelt være ret kras, fornemmer FC København-spilleren.
– En god ting ved min tid i Belgien var, at jeg hverken talte fransk eller flamsk, så jeg behøvede ikke engang bekymre mig om, hvad der stod i medierne, siger Thomas Delaney med et smil og tilføjer:
– Men det er også min forståelse, at kritikken er hård. Især i Anderlecht. Det er en klub med 34 mesterskaber, og hvor det er længe siden, at der er blevet vundet et mesterskab. Kritikken er altid lige rundt om hjørnet, er min fornemmelse, selvom jeg ikke fik læst så mange aviser.
Nu er den tidligere landsholdsspiller som bekendt ikke længere i Belgien, men i København. Og selv på en regnfuld og blæsende fredag i slutningen af september glæder han sig over det.
– Det er stadig dejligt. Det føles stadig godt, selvom efteråret har meldt sin ankomst. Det er på nogle måder meget det samme, og på andre punkter er der alligevel sket lidt, men det føles som at være hjemme. Og det er også derfor, jeg kom hjem, siger den storsmilende midtbaneprofil.
I Anderlecht er Brian Riemer i første omgang blevet afløst af David Hubert, der hidtil står noteret for en sejr og en uafgjort med klubben.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TRANSFER