FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Næsten to år i Anderlecht blev det til for Brian Riemer, før han i sidste uge blev fyret som cheftræner i den danskerglade klub.
I den forgangne sæson – danskerens første hele sæson som klubbens cheftræner – fik Anderlecht ellers bronze, mens klubben ved fyringen lå nummer fire i den belgiske liga. Vurderingen lød imidlertid, at man kunne gøre det endnu bedre, og derfor skal der altså findes en ny cheftræner.
En beslutning, der ærgrer FC Københavns midtbanestjerne Thomas Delaney, som tilbragte sidste sæson med Brian Riemer i Anderlecht.
– Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for den beslutning, men selv i fodbolden hører det til sjældenhederne, at man bliver fyret, når man ligger nummer fire. Det er også sket før i FCK at overvintre på førstepladsen, men alligevel lave en trænerfyring.
– Jeg synes, det er ærgerligt. Jeg synes, Brian er en god træner, og jeg havde en god tid under ham, siger Thomas Delaney til Tipsbladet efter fredagens træning i FC København.
Thomas Delaney har desuden kendt Brian Riemer i mange år, siden de begge var i FCK, og han fortæller, at han også har rakt ud til sin tidligere træner.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Forud for Brian Riemers fyring var kritikken i de belgiske medier også højlydt og kom fra flere leder og kanter. Og den generelle tone i belgiske medier kan generelt være ret kras, fornemmer FC København-spilleren.
– En god ting ved min tid i Belgien var, at jeg hverken talte fransk eller flamsk, så jeg behøvede ikke engang bekymre mig om, hvad der stod i medierne, siger Thomas Delaney med et smil og tilføjer:
– Men det er også min forståelse, at kritikken er hård. Især i Anderlecht. Det er en klub med 34 mesterskaber, og hvor det er længe siden, at der er blevet vundet et mesterskab. Kritikken er altid lige rundt om hjørnet, er min fornemmelse, selvom jeg ikke fik læst så mange aviser.
Nu er den tidligere landsholdsspiller som bekendt ikke længere i Belgien, men i København. Og selv på en regnfuld og blæsende fredag i slutningen af september glæder han sig over det.
– Det er stadig dejligt. Det føles stadig godt, selvom efteråret har meldt sin ankomst. Det er på nogle måder meget det samme, og på andre punkter er der alligevel sket lidt, men det føles som at være hjemme. Og det er også derfor, jeg kom hjem, siger den storsmilende midtbaneprofil.
I Anderlecht er Brian Riemer i første omgang blevet afløst af David Hubert, der hidtil står noteret for en sejr og en uafgjort med klubben.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Liverpool – West Ham United
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Legender tager afsked med Sepp Piontek
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
‘Jeg hadede verden’
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Han er tilgivet’