FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Næsten to år i Anderlecht blev det til for Brian Riemer, før han i sidste uge blev fyret som cheftræner i den danskerglade klub.
I den forgangne sæson – danskerens første hele sæson som klubbens cheftræner – fik Anderlecht ellers bronze, mens klubben ved fyringen lå nummer fire i den belgiske liga. Vurderingen lød imidlertid, at man kunne gøre det endnu bedre, og derfor skal der altså findes en ny cheftræner.
En beslutning, der ærgrer FC Københavns midtbanestjerne Thomas Delaney, som tilbragte sidste sæson med Brian Riemer i Anderlecht.
– Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for den beslutning, men selv i fodbolden hører det til sjældenhederne, at man bliver fyret, når man ligger nummer fire. Det er også sket før i FCK at overvintre på førstepladsen, men alligevel lave en trænerfyring.
– Jeg synes, det er ærgerligt. Jeg synes, Brian er en god træner, og jeg havde en god tid under ham, siger Thomas Delaney til Tipsbladet efter fredagens træning i FC København.
Thomas Delaney har desuden kendt Brian Riemer i mange år, siden de begge var i FCK, og han fortæller, at han også har rakt ud til sin tidligere træner.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Forud for Brian Riemers fyring var kritikken i de belgiske medier også højlydt og kom fra flere leder og kanter. Og den generelle tone i belgiske medier kan generelt være ret kras, fornemmer FC København-spilleren.
– En god ting ved min tid i Belgien var, at jeg hverken talte fransk eller flamsk, så jeg behøvede ikke engang bekymre mig om, hvad der stod i medierne, siger Thomas Delaney med et smil og tilføjer:
– Men det er også min forståelse, at kritikken er hård. Især i Anderlecht. Det er en klub med 34 mesterskaber, og hvor det er længe siden, at der er blevet vundet et mesterskab. Kritikken er altid lige rundt om hjørnet, er min fornemmelse, selvom jeg ikke fik læst så mange aviser.
Nu er den tidligere landsholdsspiller som bekendt ikke længere i Belgien, men i København. Og selv på en regnfuld og blæsende fredag i slutningen af september glæder han sig over det.
– Det er stadig dejligt. Det føles stadig godt, selvom efteråret har meldt sin ankomst. Det er på nogle måder meget det samme, og på andre punkter er der alligevel sket lidt, men det føles som at være hjemme. Og det er også derfor, jeg kom hjem, siger den storsmilende midtbaneprofil.
I Anderlecht er Brian Riemer i første omgang blevet afløst af David Hubert, der hidtil står noteret for en sejr og en uafgjort med klubben.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
VM-LIVE: Frankrig er ude – Spanien i ekstase
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT