Dansk trænerfyring ærgrer Thomas Delaney

Thomas Delaney havde en god tid under Brian Riemer og ærgrer sig over, at den danske træner er færdig i Anderlecht.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Næsten to år i Anderlecht blev det til for Brian Riemer, før han i sidste uge blev fyret som cheftræner i den danskerglade klub.

I den forgangne sæson – danskerens første hele sæson som klubbens cheftræner – fik Anderlecht ellers bronze, mens klubben ved fyringen lå nummer fire i den belgiske liga. Vurderingen lød imidlertid, at man kunne gøre det endnu bedre, og derfor skal der altså findes en ny cheftræner.

En beslutning, der ærgrer FC Københavns midtbanestjerne Thomas Delaney, som tilbragte sidste sæson med Brian Riemer i Anderlecht.

– Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for den beslutning, men selv i fodbolden hører det til sjældenhederne, at man bliver fyret, når man ligger nummer fire. Det er også sket før i FCK at overvintre på førstepladsen, men alligevel lave en trænerfyring.

– Jeg synes, det er ærgerligt. Jeg synes, Brian er en god træner, og jeg havde en god tid under ham, siger Thomas Delaney til Tipsbladet efter fredagens træning i FC København.

Thomas Delaney har desuden kendt Brian Riemer i mange år, siden de begge var i FCK, og han fortæller, at han også har rakt ud til sin tidligere træner.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Thomas Delaney og Brian Riemer. Foto: Alamy

Forud for Brian Riemers fyring var kritikken i de belgiske medier også højlydt og kom fra flere leder og kanter. Og den generelle tone i belgiske medier kan generelt være ret kras, fornemmer FC København-spilleren.  

– En god ting ved min tid i Belgien var, at jeg hverken talte fransk eller flamsk, så jeg behøvede ikke engang bekymre mig om, hvad der stod i medierne, siger Thomas Delaney med et smil og tilføjer:

– Men det er også min forståelse, at kritikken er hård. Især i Anderlecht. Det er en klub med 34 mesterskaber, og hvor det er længe siden, at der er blevet vundet et mesterskab. Kritikken er altid lige rundt om hjørnet, er min fornemmelse, selvom jeg ikke fik læst så mange aviser.

Nu er den tidligere landsholdsspiller som bekendt ikke længere i Belgien, men i København. Og selv på en regnfuld og blæsende fredag i slutningen af september glæder han sig over det.

– Det er stadig dejligt. Det føles stadig godt, selvom efteråret har meldt sin ankomst. Det er på nogle måder meget det samme, og på andre punkter er der alligevel sket lidt, men det føles som at være hjemme. Og det er også derfor, jeg kom hjem, siger den storsmilende midtbaneprofil.

I Anderlecht er Brian Riemer i første omgang blevet afløst af David Hubert, der hidtil står noteret for en sejr og en uafgjort med klubben.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Italien under massivt pres

Tottenham præsenterer ny træner

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Tjekkiet – Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Rasmus Højlund har ikke set det før

Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Stor profil glad for Brøndby

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København afviser konspirationsteori

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson