FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Næsten to år i Anderlecht blev det til for Brian Riemer, før han i sidste uge blev fyret som cheftræner i den danskerglade klub.
I den forgangne sæson – danskerens første hele sæson som klubbens cheftræner – fik Anderlecht ellers bronze, mens klubben ved fyringen lå nummer fire i den belgiske liga. Vurderingen lød imidlertid, at man kunne gøre det endnu bedre, og derfor skal der altså findes en ny cheftræner.
En beslutning, der ærgrer FC Københavns midtbanestjerne Thomas Delaney, som tilbragte sidste sæson med Brian Riemer i Anderlecht.
– Jeg ved ikke, hvad der ligger til grund for den beslutning, men selv i fodbolden hører det til sjældenhederne, at man bliver fyret, når man ligger nummer fire. Det er også sket før i FCK at overvintre på førstepladsen, men alligevel lave en trænerfyring.
– Jeg synes, det er ærgerligt. Jeg synes, Brian er en god træner, og jeg havde en god tid under ham, siger Thomas Delaney til Tipsbladet efter fredagens træning i FC København.
Thomas Delaney har desuden kendt Brian Riemer i mange år, siden de begge var i FCK, og han fortæller, at han også har rakt ud til sin tidligere træner.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Forud for Brian Riemers fyring var kritikken i de belgiske medier også højlydt og kom fra flere leder og kanter. Og den generelle tone i belgiske medier kan generelt være ret kras, fornemmer FC København-spilleren.
– En god ting ved min tid i Belgien var, at jeg hverken talte fransk eller flamsk, så jeg behøvede ikke engang bekymre mig om, hvad der stod i medierne, siger Thomas Delaney med et smil og tilføjer:
– Men det er også min forståelse, at kritikken er hård. Især i Anderlecht. Det er en klub med 34 mesterskaber, og hvor det er længe siden, at der er blevet vundet et mesterskab. Kritikken er altid lige rundt om hjørnet, er min fornemmelse, selvom jeg ikke fik læst så mange aviser.
Nu er den tidligere landsholdsspiller som bekendt ikke længere i Belgien, men i København. Og selv på en regnfuld og blæsende fredag i slutningen af september glæder han sig over det.
– Det er stadig dejligt. Det føles stadig godt, selvom efteråret har meldt sin ankomst. Det er på nogle måder meget det samme, og på andre punkter er der alligevel sket lidt, men det føles som at være hjemme. Og det er også derfor, jeg kom hjem, siger den storsmilende midtbaneprofil.
I Anderlecht er Brian Riemer i første omgang blevet afløst af David Hubert, der hidtil står noteret for en sejr og en uafgjort med klubben.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
MEDIE