Der var ikke meget på spil for det danske U21-fodboldlandshold, da det tirsdag spillede sin sidste kamp i EM-kvalifikationen.
Danskerne havde på forhånd vundet sin gruppe og sikret sig kvalifikation, og derfor betød det heller ikke det store, at det tirsdag aften blot blev til et enkelt point ude mod Rumænien. Kampen endte 1-1.
For rumænerne var kampen af stor betydning, og det ene point var lige nøjagtig nok til at sikre dem kvalifikation til slutrunden.
Oprindeligt var det de ni gruppevindere samt den bedste toer, der ville kvalificere sig direkte til EM-slutrunden. De resterende otte toere skulle mødes i playoffkampe om de sidste fire pladser.
Det er dog ændret på grund af en lang coronapause, så det nu i stedet er gruppevinderne og de fem bedste toere, der kvalificerer sig direkte til EM.
Rumænerne skulle som toer i Danmarks gruppe derfor forsøge at hente point til det samlede toerregnskab i tirsdagens opgør.
Rumænien kom også flyvende ud til opgøret, og allerede efter to minutter kombinerede hjemmeholdet sig frem til en stor mulighed. Det fine opspil endte dog i en svag afslutning, som Oliver Christensen nemt kunne redde.
Den unge målmand var tilbage i U21-målet, efter at han for under en uge siden holdt målet rent i A-landsholdets afbudsramte testkamp mod Sverige.
Rumænerne fortsatte som det klart bedste hold. De manglede dog generelt den sidste skarphed, og derfor stod det stadig 0-0 ved pausen.
Fra anden halvlegs start blev FCK-angriberen Mohammed Daramy og Rosenborgs Carlo Holse sendt på banen for Danmark.
Det gav straks pote, da Daramy fik tilkæmpet sig et straffespark. Forseelsen mod FCK’eren så ud til at blive begået et stykke uden for feltet, men alligevel blev der altså fløjtet for straffespark. Nikolai Laursen scorede midt i målet.
Kort tid senere fik AGF’s Sebastian Hausner en uheldig rolle, da han modtog et direkte rødt kort, blot få minutter efter at han var blevet skiftet ind.
Efter godt 70 minutters spil fik Rumænien endelig sendt bolden i kassen.
Et langskud ramte stolpen og røg ud til rumænerne, der nemt kunne kombinere sig frem til en helt åben chance og scoring. Det var den 22-årige CFR Cluj-spiller Ionut Costache, der stod for scoringen.
Det uafgjorte resultat var nok til at sikre Rumænien EM-kvalifikation, og derfor gik kampen næsten helt i stå til sidst.
Det endte også 1-1, og dermed er begge hold klar til næste års EM.
Resultatet betyder, at Danmark ender som nummer et i sin gruppe med 26 point efter otte sejre og to uafgjorte.
/ritzau/
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Stor ros til FC Midtjylland
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
MEDIE
I spil til stort job
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
– Det er lidt kaotisk
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
