U21-landsholdet går ubesejret gennem EM-kvalifikation

U21-landsholdet leverede ikke nogen stor præstation i en – for danskerne – betydningsløs kamp mod Rumænien.



Der var ikke meget på spil for det danske U21-fodboldlandshold, da det tirsdag spillede sin sidste kamp i EM-kvalifikationen.

Danskerne havde på forhånd vundet sin gruppe og sikret sig kvalifikation, og derfor betød det heller ikke det store, at det tirsdag aften blot blev til et enkelt point ude mod Rumænien. Kampen endte 1-1.

For rumænerne var kampen af stor betydning, og det ene point var lige nøjagtig nok til at sikre dem kvalifikation til slutrunden.

Oprindeligt var det de ni gruppevindere samt den bedste toer, der ville kvalificere sig direkte til EM-slutrunden. De resterende otte toere skulle mødes i playoffkampe om de sidste fire pladser.

Det er dog ændret på grund af en lang coronapause, så det nu i stedet er gruppevinderne og de fem bedste toere, der kvalificerer sig direkte til EM.

Rumænerne skulle som toer i Danmarks gruppe derfor forsøge at hente point til det samlede toerregnskab i tirsdagens opgør.

Rumænien kom også flyvende ud til opgøret, og allerede efter to minutter kombinerede hjemmeholdet sig frem til en stor mulighed. Det fine opspil endte dog i en svag afslutning, som Oliver Christensen nemt kunne redde.

Den unge målmand var tilbage i U21-målet, efter at han for under en uge siden holdt målet rent i A-landsholdets afbudsramte testkamp mod Sverige.

Rumænerne fortsatte som det klart bedste hold. De manglede dog generelt den sidste skarphed, og derfor stod det stadig 0-0 ved pausen.

Fra anden halvlegs start blev FCK-angriberen Mohammed Daramy og Rosenborgs Carlo Holse sendt på banen for Danmark.

Det gav straks pote, da Daramy fik tilkæmpet sig et straffespark. Forseelsen mod FCK’eren så ud til at blive begået et stykke uden for feltet, men alligevel blev der altså fløjtet for straffespark. Nikolai Laursen scorede midt i målet.

Kort tid senere fik AGF’s Sebastian Hausner en uheldig rolle, da han modtog et direkte rødt kort, blot få minutter efter at han var blevet skiftet ind.

Efter godt 70 minutters spil fik Rumænien endelig sendt bolden i kassen.

Et langskud ramte stolpen og røg ud til rumænerne, der nemt kunne kombinere sig frem til en helt åben chance og scoring. Det var den 22-årige CFR Cluj-spiller Ionut Costache, der stod for scoringen.

Det uafgjorte resultat var nok til at sikre Rumænien EM-kvalifikation, og derfor gik kampen næsten helt i stå til sidst.

Det endte også 1-1, og dermed er begge hold klar til næste års EM.

Resultatet betyder, at Danmark ender som nummer et i sin gruppe med 26 point efter otte sejre og to uafgjorte.

/ritzau/



Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

– Korthuset er væltet

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Danmark imponerer på talentliste

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Stor bekymring inden VM

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

– Det er en fin lodtrækning

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern