Der har været drøn på det danske transfermarked i de seneste efterhånden mange år.
Spillere er blevet købt og solgt for store millionbeløb, og transferrekorder er blevet slået flere gange, siden det europæiske transfermarked for alvor tog fart igen fra omkring 2015.
Det har givet en masse transfermillioner i kassen i især Superliga-klubberne men også spektakulære transfers til den bedste danske række, og det er ikke kun spillere og klubber, der har nydt gavn af udviklingen.
Tipsbladet.dk har således undersøgt betalingerne fra danske klubber til agenter, siden disse tal blev offentligt tilgængelige og påkrævet at indlevere i 2015.
Og det viser sig, at de danske fodboldklubber sammenlagt har betalt 215 millioner kroner til agenter fra 2015 til 2020, mens tallene fra 2021 endnu ikke er tilgængelige.
Som man kan se i tallene, er FC København suveræn topscorer med omtrent halvdelen af agentbetalingerne, mens også FC Midtjylland, Brøndby, AaB og AGF har haft betydelige udgifter til agenter mellem 2015 og slutningen af 2020.
For mange er det den traditionelle opfattelse, at agenter først og fremmest repræsenterer spillere og får deres betaling og løn fra deres fodboldspillende klienter, men tipsbladet.dk's gennemgang viser, at klubber i hvert fald i perioden 2015 til og med 2020 har været en betydeligt større indtægtskilde for agenter, end repræsentation af fodboldspillere har været.
Således fik agenter i samme periode i alt 106 millioner kroner fra fodboldspillere på det danske marked, hvor klubberne altså lagde 215 millioner kroner i agenternes kasse.
Tallene er interessante, da de gør op med den traditionelle opfattelse af, at agenter først og fremmest tjener og tjener penge på spillere.
Tallene viser i stedet, at agenters indtægt i høj grad afhænger af at blive betalt af klubber i forbindelse med kontraktforlængelser og ikke mindst spillerkøb og spillersalg, hvor agenter spillere en langt større og mere aktiv rolle, end de fleste fodboldinteresserede er klar over.
- Der jo tale om betydelige beløb. Det er noget, klubberne har en interesse i at kigge på for at sikre, at man får værdi for de penge, man betaler, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk.
FIFA og fodboldmyndigheder kigger i disse uger på nye regler for agentbranchen, der har til formål at regulere de honorarer, agenter kan få.
Der er lige nu fra FIFA's side lagt op til, at agenter maksimalt må få et beløb svarende til tre procent af en spillers løn i forbindelse med kontraktforlængelser, klubskifter og det generelle samarbejde mellem agenter og spiller, mens agenter maksimalt må få et honorar svarende til 10 procent af en transfersum, når de hjælper en sælgende klub.
I de nye regler er der også lagt op til, at en agent maksimalt må få et beløb svarende til tre procent af et transferbeløb, når han eller hun repræsenterer den købende klub, mens man kan få yderligere tre procent af transferen i samme handel, hvis man også repræsenterer spilleren.
- Det er meget velkomment, at der er reformer på vej i FIFA-regi, der skal sikre transparens og styring med markedet. De skal gerne være med til at sikre, at der er værdi i de ydelser, klubber og spillere køber fra agenter, når man sammenholder det med transferomkostningerne, siger Claus Thomsen.
Ved siden af agentreglerne kommer der også nye og skærpede regler for lejeaftaler, der skal begrænse brugen af sådanne kortfristede klubskifter, og FIFA har også varslet flere andre tiltag, der samlet set skal dæmpe tempoet i klubskifter og væksten i transfersummer, der var i de 10 år op til coronakrisens udbrud i foråret for to år siden.
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Belgien – Senegal
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
