Der var et par overraskelser i den EM-trup, landstræner Kasper Hjulmand udtog tirsdag aften, og den største af dem var formentlig Anders Christiansen fra Malmö FF.
Den 30-årige midtbanespiller er en stor profil i Malmö og i den svenske liga, men det var nok de færreste, der havde forventet, at han ville blive udtaget foran spillere som Lasse Schöne fra sc Heerenveen og Philip Billing fra Bournemouth.
Selv fik Anders Christiansen, der ligesom landsholdskollegaen Andreas Christensen kaldes “AC”, også et chok.
– Det var et positivt chok, og jeg kneb også en lille tåre. Det er noget, jeg har gået og drømt om. Ja, det er ubeskriveligt og uvirkeligt. Jeg tror ikke rigtig, at det er gået op for mig endnu, siger Anders Christiansen til TV3+ i et videointerview.
Anders Christiansen har spillet fire landskampe for Danmark, men har ikke været i aktion for landsholdet siden 2015. Til gengæld har han været udtaget flere gange, og uanset om det bliver til spilletid, vil han forsøge at bidrage.
– Jeg tror ikke lige, at jeg starter inde i den første kamp, men det handler også om at bidrage med et sundt konkurrenceniveau til træning og være en del af den fantastiske holdånd. Man er samlet meget intenst og i mange dage, så det gælder om at bidrage til gruppen på bedst mulig måde. Om det så er i løbet af kampen eller til træning eller hvornår det skal være, siger “AC”.
I den indeværende sæson har Anders Christiansen scoret to gange og lagt op til fire mål for Malmö FF.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
AVIS
‘Det er slut’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
