Der var et par overraskelser i den EM-trup, landstræner Kasper Hjulmand udtog tirsdag aften, og den største af dem var formentlig Anders Christiansen fra Malmö FF.
Den 30-årige midtbanespiller er en stor profil i Malmö og i den svenske liga, men det var nok de færreste, der havde forventet, at han ville blive udtaget foran spillere som Lasse Schöne fra sc Heerenveen og Philip Billing fra Bournemouth.
Selv fik Anders Christiansen, der ligesom landsholdskollegaen Andreas Christensen kaldes “AC”, også et chok.
– Det var et positivt chok, og jeg kneb også en lille tåre. Det er noget, jeg har gået og drømt om. Ja, det er ubeskriveligt og uvirkeligt. Jeg tror ikke rigtig, at det er gået op for mig endnu, siger Anders Christiansen til TV3+ i et videointerview.
Anders Christiansen har spillet fire landskampe for Danmark, men har ikke været i aktion for landsholdet siden 2015. Til gengæld har han været udtaget flere gange, og uanset om det bliver til spilletid, vil han forsøge at bidrage.
– Jeg tror ikke lige, at jeg starter inde i den første kamp, men det handler også om at bidrage med et sundt konkurrenceniveau til træning og være en del af den fantastiske holdånd. Man er samlet meget intenst og i mange dage, så det gælder om at bidrage til gruppen på bedst mulig måde. Om det så er i løbet af kampen eller til træning eller hvornår det skal være, siger “AC”.
I den indeværende sæson har Anders Christiansen scoret to gange og lagt op til fire mål for Malmö FF.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
OPTAKT
