Dansker i chok over EM-udtagelse: Jeg kneb en tåre

Den danske midtbanespiller kalder det ubeskriveligt og uvirkeligt, at han skal med til EM.



Der var et par overraskelser i den EM-trup, landstræner Kasper Hjulmand udtog tirsdag aften, og den største af dem var formentlig Anders Christiansen fra Malmö FF.

Den 30-årige midtbanespiller er en stor profil i Malmö og i den svenske liga, men det var nok de færreste, der havde forventet, at han ville blive udtaget foran spillere som Lasse Schöne fra sc Heerenveen og Philip Billing fra Bournemouth. 

Selv fik Anders Christiansen, der ligesom landsholdskollegaen Andreas Christensen kaldes “AC”, også et chok.

– Det var et positivt chok, og jeg kneb også en lille tåre. Det er noget, jeg har gået og drømt om. Ja, det er ubeskriveligt og uvirkeligt. Jeg tror ikke rigtig, at det er gået op for mig endnu, siger Anders Christiansen til TV3+ i et videointerview.

Anders Christiansen har spillet fire landskampe for Danmark, men har ikke været i aktion for landsholdet siden 2015. Til gengæld har han været udtaget flere gange, og uanset om det bliver til spilletid, vil han forsøge at bidrage.

– Jeg tror ikke lige, at jeg starter inde i den første kamp, men det handler også om at bidrage med et sundt konkurrenceniveau til træning og være en del af den fantastiske holdånd. Man er samlet meget intenst og i mange dage, så det gælder om at bidrage til gruppen på bedst mulig måde. Om det så er i løbet af kampen eller til træning eller hvornår det skal være, siger “AC”.

I den indeværende sæson har Anders Christiansen scoret to gange og lagt op til fire mål for Malmö FF. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dårligt nyt for Isaksen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Belgien – Senegal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er en interessant spiller’

Schweiz – Algeriet