David Nielsen trods sejrsstime: Kan ikke bruge FCN-statistik til noget

AGF har ikke tabt til FC Nordsjælland siden 2018, men det betyder ikke noget før onsdagens kamp, mener David Nielsen.



Oven på den flotte 4-2 sejr over FC København står AGF nu i en god position til at hente sølvmedaljer.

Samtidig er det en ønskemodstander, der venter aarhusianerne onsdag aften, når de rejser til Farum for at møde FC Nordsjælland.

AGF har ikke tabt til Farum-klubben i deres seneste fem indbyrdes opgør, og det bør give en vis selvtillid i AGF-truppen. Alligevel maner David Nielsen til ro.

Læs også:Efter flot sæson: AGF-aktien på himmelflugt

– FCN er en svær modstander, der har nogen andre styrker end vores seneste modstander, og vi ved, hvor ondt de kan gøre på alle hold. Så vi kan ikke bruge til noget, at vi har vundet over dem før.

– I morgen er en helt ny kamp og vi kommer til at gå ind til den med stor fokus på vores egne styrker og med respekt for FC Nordsjællands styrker og deres dygtige spillere, hvis kvaliteter, vi skal dæmme op for, siger cheftræner David Nielsen til klubbens hjemmeside.

Ude i horisonten venter en medaljeoverrækkelse, men af hvilken karat tør David Nielsen endnu ikke spå om.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

– Vi er et godt sted i tabellen og har givet os selv en mulighed for at opnå noget mere end vi allerede har gjort. Det er vi glade for, og det giver en god energi frem mod i morgen aften, hvor der venter os en ny svær kamp.

– Vi er langt fra færdige og der er to kampe endnu, hvor vi skal i ilden igen i morgen. Så det er en spændende tid, hvor det drejer sig om at holde fokus på den opgave, der er foran os – og det er at gå ud og skabe et godt resultat mod FC Nordsjælland i morgen aften, siger David Nielsen. 



Der er kampstart på Right to Dream Park kl. 18 i morgen.

Læs også:FCN frasorterer stortalent mod AGF
Læs også:David N: Én vigtig kamp tilbage
Læs også:Politi advarer Liverpool-fans: Ingen mesterskabsfest i gaderne




LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF i kontakt om norsk angriber 

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nærmer sig vild FCK-præstation

FC Nordsjælland – Randers FC

Lyngby BK – AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Hvor er I vilde, AGF!

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt