David Nielsen: Derfor skifter vi system igen

AGF har vekslet mellem to forskellige systemer i sæsonen, og David Nielsen forklarer hvorfor.



De første måneder af sæsonen har budt på skuffende resultater og flere formationsændringer hos AGF.

David Nielsen og resten af trænerstaben har i de seneste sæsoner været kendetegnet ved deres 4-3-3-system, men i den indeværende sæson har de også flere gange spillet med tre mand i bagkæden. Senest startede århusianerne eksempelvis i en 3-5-2 mod Vejle Boldklub, men gik over til velkendte 4-3-3 i anden halvleg og endte med at tage sejren.

Til mandagens kamp mod Silkeborg IF har AGF valgt at starte, som de spillede i anden halvleg mod Vejle Boldklub. Over for TV3 Sport forklarer David Nielsen, hvorfor AGF skifter formation så meget.

– Vi spiller i det system, som jeg mener er bedst på dagen. Hele årsagen til, at vi er blevet lokket væk fra dagens opstilling er, at da vi slog igennem med den og fandt vores udtryk, havde vi en masse fart, og den har vi manglet lidt.

– Nu har vi Mustapha Bundu tilbage, og Mikael Anderson er inde, og det er grunden til, at vi mener, at den er god i dag. Det er Bundus bedste position (højre kant, red.) blandt andet. Og så handler det om, hvem der er i form og leverer. Vi har haft nogle kampe, hvor vi ikke har været gode nok, og så leder man efter, hvad man så kan gøre, siger David Nielsen til TV3 Sport og tilføjer, at der sagtens kan ændres igen:

– Det må vi med spænding vente og se. Det handler for os om at være klar og have et hold, der kan vinde enhver fodboldkamp og være så stærkt som muligt

Tidligere på sæsonen erklærede AGF-træneren ellers den 4-3-3-formation, de har brugt i mange år, for “død” ovenpå den europæiske nedtur mod Larne FC. Den formation er så genopstået efterfølgende , og det forklarer David Nielsen således: 

– Jeg siger mange bombastiske ting i løbet af en sæson, så det betyder ikke så meget. Det handler mere om, at vi alle sammen købte 100 procent ind på, at der kom en ændring… Vi er et hold og en klub, hvor vi ved, at vi skal vinde fodboldkampe, så vi er klar til at gøre alt. Vores spillestil med det høje pres har vi forsøgt at beholde i alle systemer, men der har været forskellige systemer, fordi vi har ledt efter noget. Det gør vi stadig, siger han.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Frank reddet i døende sekunder

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Froholdt får kæmpe hæder

Han erstatter Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr