De første måneder af sæsonen har budt på skuffende resultater og flere formationsændringer hos AGF.
David Nielsen og resten af trænerstaben har i de seneste sæsoner været kendetegnet ved deres 4-3-3-system, men i den indeværende sæson har de også flere gange spillet med tre mand i bagkæden. Senest startede århusianerne eksempelvis i en 3-5-2 mod Vejle Boldklub, men gik over til velkendte 4-3-3 i anden halvleg og endte med at tage sejren.
Til mandagens kamp mod Silkeborg IF har AGF valgt at starte, som de spillede i anden halvleg mod Vejle Boldklub. Over for TV3 Sport forklarer David Nielsen, hvorfor AGF skifter formation så meget.
– Vi spiller i det system, som jeg mener er bedst på dagen. Hele årsagen til, at vi er blevet lokket væk fra dagens opstilling er, at da vi slog igennem med den og fandt vores udtryk, havde vi en masse fart, og den har vi manglet lidt.
– Nu har vi Mustapha Bundu tilbage, og Mikael Anderson er inde, og det er grunden til, at vi mener, at den er god i dag. Det er Bundus bedste position (højre kant, red.) blandt andet. Og så handler det om, hvem der er i form og leverer. Vi har haft nogle kampe, hvor vi ikke har været gode nok, og så leder man efter, hvad man så kan gøre, siger David Nielsen til TV3 Sport og tilføjer, at der sagtens kan ændres igen:
– Det må vi med spænding vente og se. Det handler for os om at være klar og have et hold, der kan vinde enhver fodboldkamp og være så stærkt som muligt
Tidligere på sæsonen erklærede AGF-træneren ellers den 4-3-3-formation, de har brugt i mange år, for “død” ovenpå den europæiske nedtur mod Larne FC. Den formation er så genopstået efterfølgende , og det forklarer David Nielsen således:
– Jeg siger mange bombastiske ting i løbet af en sæson, så det betyder ikke så meget. Det handler mere om, at vi alle sammen købte 100 procent ind på, at der kom en ændring… Vi er et hold og en klub, hvor vi ved, at vi skal vinde fodboldkampe, så vi er klar til at gøre alt. Vores spillestil med det høje pres har vi forsøgt at beholde i alle systemer, men der har været forskellige systemer, fordi vi har ledt efter noget. Det gør vi stadig, siger han.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
