De første måneder af sæsonen har budt på skuffende resultater og flere formationsændringer hos AGF.
David Nielsen og resten af trænerstaben har i de seneste sæsoner været kendetegnet ved deres 4-3-3-system, men i den indeværende sæson har de også flere gange spillet med tre mand i bagkæden. Senest startede århusianerne eksempelvis i en 3-5-2 mod Vejle Boldklub, men gik over til velkendte 4-3-3 i anden halvleg og endte med at tage sejren.
Til mandagens kamp mod Silkeborg IF har AGF valgt at starte, som de spillede i anden halvleg mod Vejle Boldklub. Over for TV3 Sport forklarer David Nielsen, hvorfor AGF skifter formation så meget.
– Vi spiller i det system, som jeg mener er bedst på dagen. Hele årsagen til, at vi er blevet lokket væk fra dagens opstilling er, at da vi slog igennem med den og fandt vores udtryk, havde vi en masse fart, og den har vi manglet lidt.
– Nu har vi Mustapha Bundu tilbage, og Mikael Anderson er inde, og det er grunden til, at vi mener, at den er god i dag. Det er Bundus bedste position (højre kant, red.) blandt andet. Og så handler det om, hvem der er i form og leverer. Vi har haft nogle kampe, hvor vi ikke har været gode nok, og så leder man efter, hvad man så kan gøre, siger David Nielsen til TV3 Sport og tilføjer, at der sagtens kan ændres igen:
– Det må vi med spænding vente og se. Det handler for os om at være klar og have et hold, der kan vinde enhver fodboldkamp og være så stærkt som muligt
Tidligere på sæsonen erklærede AGF-træneren ellers den 4-3-3-formation, de har brugt i mange år, for “død” ovenpå den europæiske nedtur mod Larne FC. Den formation er så genopstået efterfølgende , og det forklarer David Nielsen således:
– Jeg siger mange bombastiske ting i løbet af en sæson, så det betyder ikke så meget. Det handler mere om, at vi alle sammen købte 100 procent ind på, at der kom en ændring… Vi er et hold og en klub, hvor vi ved, at vi skal vinde fodboldkampe, så vi er klar til at gøre alt. Vores spillestil med det høje pres har vi forsøgt at beholde i alle systemer, men der har været forskellige systemer, fordi vi har ledt efter noget. Det gør vi stadig, siger han.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
INTERVIEW
