David Nielsen: Derfor skifter vi system igen

AGF har vekslet mellem to forskellige systemer i sæsonen, og David Nielsen forklarer hvorfor.



De første måneder af sæsonen har budt på skuffende resultater og flere formationsændringer hos AGF.

David Nielsen og resten af trænerstaben har i de seneste sæsoner været kendetegnet ved deres 4-3-3-system, men i den indeværende sæson har de også flere gange spillet med tre mand i bagkæden. Senest startede århusianerne eksempelvis i en 3-5-2 mod Vejle Boldklub, men gik over til velkendte 4-3-3 i anden halvleg og endte med at tage sejren.

Til mandagens kamp mod Silkeborg IF har AGF valgt at starte, som de spillede i anden halvleg mod Vejle Boldklub. Over for TV3 Sport forklarer David Nielsen, hvorfor AGF skifter formation så meget.

– Vi spiller i det system, som jeg mener er bedst på dagen. Hele årsagen til, at vi er blevet lokket væk fra dagens opstilling er, at da vi slog igennem med den og fandt vores udtryk, havde vi en masse fart, og den har vi manglet lidt.

– Nu har vi Mustapha Bundu tilbage, og Mikael Anderson er inde, og det er grunden til, at vi mener, at den er god i dag. Det er Bundus bedste position (højre kant, red.) blandt andet. Og så handler det om, hvem der er i form og leverer. Vi har haft nogle kampe, hvor vi ikke har været gode nok, og så leder man efter, hvad man så kan gøre, siger David Nielsen til TV3 Sport og tilføjer, at der sagtens kan ændres igen:

– Det må vi med spænding vente og se. Det handler for os om at være klar og have et hold, der kan vinde enhver fodboldkamp og være så stærkt som muligt

Tidligere på sæsonen erklærede AGF-træneren ellers den 4-3-3-formation, de har brugt i mange år, for “død” ovenpå den europæiske nedtur mod Larne FC. Den formation er så genopstået efterfølgende , og det forklarer David Nielsen således: 

– Jeg siger mange bombastiske ting i løbet af en sæson, så det betyder ikke så meget. Det handler mere om, at vi alle sammen købte 100 procent ind på, at der kom en ændring… Vi er et hold og en klub, hvor vi ved, at vi skal vinde fodboldkampe, så vi er klar til at gøre alt. Vores spillestil med det høje pres har vi forsøgt at beholde i alle systemer, men der har været forskellige systemer, fordi vi har ledt efter noget. Det gør vi stadig, siger han.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Randers FC – FC Fredericia

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Brøndby tog vigtig overtidssejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’