AGF måtte mandag for ottende superligakamp i træk gå fra banen uden sejr, da holdet tabte 1-2 i Haderslev til bundproppen Sønderjyske. Et hold, som inden kampen ikke havde vundet siden september.
Fokusset på David Nielsen og hans position som cheftræner for AGF er blevet større og større. Men det kommer ikke bag på AGF-træneren.
– Presset på mig er helt naturligt. Det er selvfølgelig noget, jeg har tænkt over. Det har jeg faktisk gjort, siden jeg kom til klubben, siger David Nielsen.
AGF-træneren, som har haft stillingen siden 2017, føler, at negativiteten fylder meget hos mandskabet i øjeblikket.
– Det er første gang i to et halvt år, at jeg føler, at vi ikke har medgangen og positiviteten med os. Derfor er perioden lige nu ekstra svær for spillerne, for de er heller ikke, hvor de gerne vil være, siger David Nielsen.
Den 45-årige cheftræner ser kun en udvej ud af den nuværende resultatmæssige krise.
– Der er kun én medicin mod negativiteten, og det vi gennemgår lige nu, og det er en sejr, siger David Nielsen.
Sammenlignet med kampene før jul ser David Nielsen trods den dårlige stime nogle positive fremskridt.
– Vi fokuserede i vinterpausen på at score flere mål, og det gør vi nu. Det, vi mangler nu, er at holde niveauet defensivt, siger AGF-bossen.
David Nielsen forudser, at de resterende kampe i nedrykningsspillet bliver lige så vanskelige.
– Kampene i nedrykningsspillet vil blive meget lige, og alle kampe vil stort set ligne hinanden. For alle holdene spiller for deres liv og de spiller med frygt i stedet for med glæde, siger David Nielsen.
Der var omvendt forløsning og glæde at spore i Sønderjyske-lejren, da holdet med sejren vandt deres første superligakamp siden september. Cheftræner Henrik Hansen tror, at sejren kan vise dem vejen i resten af sæsonen.
– Forhåbentlig kan denne sejr gøre, at vi fremadrettet går til kampene på samme måde og med den samme passion.
– Det er det, der skal gøre, at vi vinder kampene, siger Henrik Hansen.
Næste opgave for Sønderjyske er på fredag, når bundholdet tager imod Vejle, som ligeledes ligger under stregen. AGF skal søndag forsøge at komme tilbage på sejrssporet på hjemmebane mod OB.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
