AGF måtte mandag for ottende superligakamp i træk gå fra banen uden sejr, da holdet tabte 1-2 i Haderslev til bundproppen Sønderjyske. Et hold, som inden kampen ikke havde vundet siden september.
Fokusset på David Nielsen og hans position som cheftræner for AGF er blevet større og større. Men det kommer ikke bag på AGF-træneren.
– Presset på mig er helt naturligt. Det er selvfølgelig noget, jeg har tænkt over. Det har jeg faktisk gjort, siden jeg kom til klubben, siger David Nielsen.
AGF-træneren, som har haft stillingen siden 2017, føler, at negativiteten fylder meget hos mandskabet i øjeblikket.
– Det er første gang i to et halvt år, at jeg føler, at vi ikke har medgangen og positiviteten med os. Derfor er perioden lige nu ekstra svær for spillerne, for de er heller ikke, hvor de gerne vil være, siger David Nielsen.
Den 45-årige cheftræner ser kun en udvej ud af den nuværende resultatmæssige krise.
– Der er kun én medicin mod negativiteten, og det vi gennemgår lige nu, og det er en sejr, siger David Nielsen.
Sammenlignet med kampene før jul ser David Nielsen trods den dårlige stime nogle positive fremskridt.
– Vi fokuserede i vinterpausen på at score flere mål, og det gør vi nu. Det, vi mangler nu, er at holde niveauet defensivt, siger AGF-bossen.
David Nielsen forudser, at de resterende kampe i nedrykningsspillet bliver lige så vanskelige.
– Kampene i nedrykningsspillet vil blive meget lige, og alle kampe vil stort set ligne hinanden. For alle holdene spiller for deres liv og de spiller med frygt i stedet for med glæde, siger David Nielsen.
Der var omvendt forløsning og glæde at spore i Sønderjyske-lejren, da holdet med sejren vandt deres første superligakamp siden september. Cheftræner Henrik Hansen tror, at sejren kan vise dem vejen i resten af sæsonen.
– Forhåbentlig kan denne sejr gøre, at vi fremadrettet går til kampene på samme måde og med den samme passion.
– Det er det, der skal gøre, at vi vinder kampene, siger Henrik Hansen.
Næste opgave for Sønderjyske er på fredag, når bundholdet tager imod Vejle, som ligeledes ligger under stregen. AGF skal søndag forsøge at komme tilbage på sejrssporet på hjemmebane mod OB.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Nu taler Messi
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
