AGF måtte mandag for ottende superligakamp i træk gå fra banen uden sejr, da holdet tabte 1-2 i Haderslev til bundproppen Sønderjyske. Et hold, som inden kampen ikke havde vundet siden september.
Fokusset på David Nielsen og hans position som cheftræner for AGF er blevet større og større. Men det kommer ikke bag på AGF-træneren.
– Presset på mig er helt naturligt. Det er selvfølgelig noget, jeg har tænkt over. Det har jeg faktisk gjort, siden jeg kom til klubben, siger David Nielsen.
AGF-træneren, som har haft stillingen siden 2017, føler, at negativiteten fylder meget hos mandskabet i øjeblikket.
– Det er første gang i to et halvt år, at jeg føler, at vi ikke har medgangen og positiviteten med os. Derfor er perioden lige nu ekstra svær for spillerne, for de er heller ikke, hvor de gerne vil være, siger David Nielsen.
Den 45-årige cheftræner ser kun en udvej ud af den nuværende resultatmæssige krise.
– Der er kun én medicin mod negativiteten, og det vi gennemgår lige nu, og det er en sejr, siger David Nielsen.
Sammenlignet med kampene før jul ser David Nielsen trods den dårlige stime nogle positive fremskridt.
– Vi fokuserede i vinterpausen på at score flere mål, og det gør vi nu. Det, vi mangler nu, er at holde niveauet defensivt, siger AGF-bossen.
David Nielsen forudser, at de resterende kampe i nedrykningsspillet bliver lige så vanskelige.
– Kampene i nedrykningsspillet vil blive meget lige, og alle kampe vil stort set ligne hinanden. For alle holdene spiller for deres liv og de spiller med frygt i stedet for med glæde, siger David Nielsen.
Der var omvendt forløsning og glæde at spore i Sønderjyske-lejren, da holdet med sejren vandt deres første superligakamp siden september. Cheftræner Henrik Hansen tror, at sejren kan vise dem vejen i resten af sæsonen.
– Forhåbentlig kan denne sejr gøre, at vi fremadrettet går til kampene på samme måde og med den samme passion.
– Det er det, der skal gøre, at vi vinder kampene, siger Henrik Hansen.
Næste opgave for Sønderjyske er på fredag, når bundholdet tager imod Vejle, som ligeledes ligger under stregen. AGF skal søndag forsøge at komme tilbage på sejrssporet på hjemmebane mod OB.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Knuser transferrekord
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Her er DBU’s nye kommunikationschef
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Liam Rosenior tager til Paris
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED
