David Nielsen efter nederlag: Ekstra svær periode

AGF-træner David Nielsen ser presset på ham som naturligt. Presset har fyldt for ham, siden han blev ansat.



AGF måtte mandag for ottende superligakamp i træk gå fra banen uden sejr, da holdet tabte 1-2 i Haderslev til bundproppen Sønderjyske. Et hold, som inden kampen ikke havde vundet siden september.

Fokusset på David Nielsen og hans position som cheftræner for AGF er blevet større og større. Men det kommer ikke bag på AGF-træneren.

– Presset på mig er helt naturligt. Det er selvfølgelig noget, jeg har tænkt over. Det har jeg faktisk gjort, siden jeg kom til klubben, siger David Nielsen.

AGF-træneren, som har haft stillingen siden 2017, føler, at negativiteten fylder meget hos mandskabet i øjeblikket.

– Det er første gang i to et halvt år, at jeg føler, at vi ikke har medgangen og positiviteten med os. Derfor er perioden lige nu ekstra svær for spillerne, for de er heller ikke, hvor de gerne vil være, siger David Nielsen.

Den 45-årige cheftræner ser kun en udvej ud af den nuværende resultatmæssige krise.

– Der er kun én medicin mod negativiteten, og det vi gennemgår lige nu, og det er en sejr, siger David Nielsen.

Sammenlignet med kampene før jul ser David Nielsen trods den dårlige stime nogle positive fremskridt.

– Vi fokuserede i vinterpausen på at score flere mål, og det gør vi nu. Det, vi mangler nu, er at holde niveauet defensivt, siger AGF-bossen.

David Nielsen forudser, at de resterende kampe i nedrykningsspillet bliver lige så vanskelige.

– Kampene i nedrykningsspillet vil blive meget lige, og alle kampe vil stort set ligne hinanden. For alle holdene spiller for deres liv og de spiller med frygt i stedet for med glæde, siger David Nielsen.

Der var omvendt forløsning og glæde at spore i Sønderjyske-lejren, da holdet med sejren vandt deres første superligakamp siden september. Cheftræner Henrik Hansen tror, at sejren kan vise dem vejen i resten af sæsonen.

– Forhåbentlig kan denne sejr gøre, at vi fremadrettet går til kampene på samme måde og med den samme passion.

– Det er det, der skal gøre, at vi vinder kampene, siger Henrik Hansen.

Næste opgave for Sønderjyske er på fredag, når bundholdet tager imod Vejle, som ligeledes ligger under stregen. AGF skal søndag forsøge at komme tilbage på sejrssporet på hjemmebane mod OB.

/ritzau/





Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’