David Nielsen efter nederlag: Ekstra svær periode

AGF-træner David Nielsen ser presset på ham som naturligt. Presset har fyldt for ham, siden han blev ansat.



AGF måtte mandag for ottende superligakamp i træk gå fra banen uden sejr, da holdet tabte 1-2 i Haderslev til bundproppen Sønderjyske. Et hold, som inden kampen ikke havde vundet siden september.

Fokusset på David Nielsen og hans position som cheftræner for AGF er blevet større og større. Men det kommer ikke bag på AGF-træneren.

– Presset på mig er helt naturligt. Det er selvfølgelig noget, jeg har tænkt over. Det har jeg faktisk gjort, siden jeg kom til klubben, siger David Nielsen.

AGF-træneren, som har haft stillingen siden 2017, føler, at negativiteten fylder meget hos mandskabet i øjeblikket.

– Det er første gang i to et halvt år, at jeg føler, at vi ikke har medgangen og positiviteten med os. Derfor er perioden lige nu ekstra svær for spillerne, for de er heller ikke, hvor de gerne vil være, siger David Nielsen.

Den 45-årige cheftræner ser kun en udvej ud af den nuværende resultatmæssige krise.

– Der er kun én medicin mod negativiteten, og det vi gennemgår lige nu, og det er en sejr, siger David Nielsen.

Sammenlignet med kampene før jul ser David Nielsen trods den dårlige stime nogle positive fremskridt.

– Vi fokuserede i vinterpausen på at score flere mål, og det gør vi nu. Det, vi mangler nu, er at holde niveauet defensivt, siger AGF-bossen.

David Nielsen forudser, at de resterende kampe i nedrykningsspillet bliver lige så vanskelige.

– Kampene i nedrykningsspillet vil blive meget lige, og alle kampe vil stort set ligne hinanden. For alle holdene spiller for deres liv og de spiller med frygt i stedet for med glæde, siger David Nielsen.

Der var omvendt forløsning og glæde at spore i Sønderjyske-lejren, da holdet med sejren vandt deres første superligakamp siden september. Cheftræner Henrik Hansen tror, at sejren kan vise dem vejen i resten af sæsonen.

– Forhåbentlig kan denne sejr gøre, at vi fremadrettet går til kampene på samme måde og med den samme passion.

– Det er det, der skal gøre, at vi vinder kampene, siger Henrik Hansen.

Næste opgave for Sønderjyske er på fredag, når bundholdet tager imod Vejle, som ligeledes ligger under stregen. AGF skal søndag forsøge at komme tilbage på sejrssporet på hjemmebane mod OB.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’