David Nielsens Lyngby sætter Viborg på plads

Efter fire nederlag i træk vandt Lyngby for første gang i 2024, da Viborgs ti mand blev slået 2-0.



Lyngby hentede søndag holdets første sejr i Superligaen, efter at David Nielsen er vendt tilbage som cheftræner.

På hjemmebane vandt Lyngby med 2-0 over Viborg på scoringer fra Andreas Bjelland og Andri Gudjohnsen i grundspillets sidste runde.

Allerede før kampen stod det klart, at begge mandskaber ville slutte i den nederste halvdel og skal bruge resten af foråret på at undgå nedrykning.

Søndagens Lyngby-sejr øger spændingen i nedrykningskampen, hvor ingen af de seks hold kan vide sig sikre på overlevelse.

Både Lyngby og Viborg har 23 point og fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen.

Gæsterne fra Viborg startede bedst, men Lyngby tiltvang sig et solidt overtag og havde flere gange truet Viborg-målet, inden Andreas Bjelland to minutter før pausen gjorde det til 1-0.

Den rutinerede midterforsvarer var trukket med frem og var hurtigt over nedfaldsbolden, efter at holdkammeraten Magnus Jensen var gået op i en hovedstødsduel tæt foran mål.

Bjelland prikkede bolden over målstregen til stor jubel for Lyngby-spillerne, der havde tabt de første fire kampe i 2024.

De to første nederlag var under norske Magne Hoseth, der blev fyret efter kun 50 dage i jobbet. David Nielsens første opgave var en svær udekamp mod FC København, der for en uge siden slog Lyngby med 4-0.

Første halvleg fik i det hele taget en skidt afslutning set med Viborg-øjne, da offensivspilleren Ibrahim Said fik det røde kort i tillægstiden, efter at han havde trådt på Lyngby-anfører Marcel Rømer, der lå i græsset.

I første omgang blev forseelsen blot takseret til et gult kort, men efter et VAR-tjek blev det ændret til direkte rødt.

Lyngby afgjorde reelt duellen i begyndelsen af anden halvleg, da Andri Gudjohnsen headede værterne på 2-0 i forbindelse med et hjørnespark.

Lyngby var tættere på at udbygge føringen, end Viborg var på en reducering.

Derfor kunne David Nielsen og Lyngby-spillerne efter slutfløjt fejre en fortjent sejr med de fremmødte fans.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Premier League-klub går all-in

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Bayern – PSG

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’