Lyngby hentede søndag holdets første sejr i Superligaen, efter at David Nielsen er vendt tilbage som cheftræner.
På hjemmebane vandt Lyngby med 2-0 over Viborg på scoringer fra Andreas Bjelland og Andri Gudjohnsen i grundspillets sidste runde.
Allerede før kampen stod det klart, at begge mandskaber ville slutte i den nederste halvdel og skal bruge resten af foråret på at undgå nedrykning.
Søndagens Lyngby-sejr øger spændingen i nedrykningskampen, hvor ingen af de seks hold kan vide sig sikre på overlevelse.
Både Lyngby og Viborg har 23 point og fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen.
Gæsterne fra Viborg startede bedst, men Lyngby tiltvang sig et solidt overtag og havde flere gange truet Viborg-målet, inden Andreas Bjelland to minutter før pausen gjorde det til 1-0.
Den rutinerede midterforsvarer var trukket med frem og var hurtigt over nedfaldsbolden, efter at holdkammeraten Magnus Jensen var gået op i en hovedstødsduel tæt foran mål.
Bjelland prikkede bolden over målstregen til stor jubel for Lyngby-spillerne, der havde tabt de første fire kampe i 2024.
De to første nederlag var under norske Magne Hoseth, der blev fyret efter kun 50 dage i jobbet. David Nielsens første opgave var en svær udekamp mod FC København, der for en uge siden slog Lyngby med 4-0.
Første halvleg fik i det hele taget en skidt afslutning set med Viborg-øjne, da offensivspilleren Ibrahim Said fik det røde kort i tillægstiden, efter at han havde trådt på Lyngby-anfører Marcel Rømer, der lå i græsset.
I første omgang blev forseelsen blot takseret til et gult kort, men efter et VAR-tjek blev det ændret til direkte rødt.
Lyngby afgjorde reelt duellen i begyndelsen af anden halvleg, da Andri Gudjohnsen headede værterne på 2-0 i forbindelse med et hjørnespark.
Lyngby var tættere på at udbygge føringen, end Viborg var på en reducering.
Derfor kunne David Nielsen og Lyngby-spillerne efter slutfløjt fejre en fortjent sejr med de fremmødte fans.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Tottenham henter forløsende sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
EKSKLUSIVT