David Nielsens Lyngby sætter Viborg på plads

Efter fire nederlag i træk vandt Lyngby for første gang i 2024, da Viborgs ti mand blev slået 2-0.



Lyngby hentede søndag holdets første sejr i Superligaen, efter at David Nielsen er vendt tilbage som cheftræner.

På hjemmebane vandt Lyngby med 2-0 over Viborg på scoringer fra Andreas Bjelland og Andri Gudjohnsen i grundspillets sidste runde.

Allerede før kampen stod det klart, at begge mandskaber ville slutte i den nederste halvdel og skal bruge resten af foråret på at undgå nedrykning.

Søndagens Lyngby-sejr øger spændingen i nedrykningskampen, hvor ingen af de seks hold kan vide sig sikre på overlevelse.

Både Lyngby og Viborg har 23 point og fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen.

Gæsterne fra Viborg startede bedst, men Lyngby tiltvang sig et solidt overtag og havde flere gange truet Viborg-målet, inden Andreas Bjelland to minutter før pausen gjorde det til 1-0.

Den rutinerede midterforsvarer var trukket med frem og var hurtigt over nedfaldsbolden, efter at holdkammeraten Magnus Jensen var gået op i en hovedstødsduel tæt foran mål.

Bjelland prikkede bolden over målstregen til stor jubel for Lyngby-spillerne, der havde tabt de første fire kampe i 2024.

De to første nederlag var under norske Magne Hoseth, der blev fyret efter kun 50 dage i jobbet. David Nielsens første opgave var en svær udekamp mod FC København, der for en uge siden slog Lyngby med 4-0.

Første halvleg fik i det hele taget en skidt afslutning set med Viborg-øjne, da offensivspilleren Ibrahim Said fik det røde kort i tillægstiden, efter at han havde trådt på Lyngby-anfører Marcel Rømer, der lå i græsset.

I første omgang blev forseelsen blot takseret til et gult kort, men efter et VAR-tjek blev det ændret til direkte rødt.

Lyngby afgjorde reelt duellen i begyndelsen af anden halvleg, da Andri Gudjohnsen headede værterne på 2-0 i forbindelse med et hjørnespark.

Lyngby var tættere på at udbygge føringen, end Viborg var på en reducering.

Derfor kunne David Nielsen og Lyngby-spillerne efter slutfløjt fejre en fortjent sejr med de fremmødte fans.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AC Milan kigger på dansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker