David Nielsen forsvarer keeper: Medspillerne gør ikke deres job

AGF-træneren tager målmand Kamil Grabara i forsvar, efter at polakken indkasserede endnu et mål mandag.



Topscorer Patrick Mortensen scorede mandag sit ottende superligamål i bare 11 kampe for AGF, da han bankede aarhusianernes sene 2-1-mål i kassen i 3-1-sejren over Brøndby.

Dermed fik han rådet bod på en fejl, han begik ved gæsternes udligning kort før pausen. Han dukkede sig for bolden ved forreste stolpe på et hjørnespark, så Brøndbys svenske Simon Hedlund nemt kunne prikke bolden i mål.

Han mener, at Brøndby-målet helt sikkert var hans fejl, da han blev i tvivl.

– Den tager jeg da 100 procent på min kappe. Jeg gik egentlig bare fejl af den, da jeg blev i tvivl lige i øjeblikket.

– Det gik så stærkt, og jeg var bange for, at den ville ramme mig på armen. Og så havde jeg også en klar fornemmelse af, at bolden ville gå i sidenettet, siger angriberen.

Læs også:Bedst og værst: Giftige Links drev gæk med Brøndby

Den polske AGF-målmand Kamil Grabara så heller ikke alt for godt ud i situationen, da Hedlund nemt fik afskærmet den store målmand, der dermed ikke fik fat i bolden.

Grabara lavede en brøler i sidste rundes nederlag til FC Nordsjælland, men denne gang var det ikke polakkens skyld, mener AGF-træner David Nielsen.

– Det var Patricks område, så det var ikke Grabaras fejl. Sådan en bold skal aldrig ind i det rum, for sådan forsvarer vi os ikke på hjørnespark, lyder det fra Nielsen.

Han siger dog, at målmanden godt kunne have brugt lidt mere fysik ved målet.

– Han kunne godt have vist lidt mere fysik, men nu har vi lige vundet 3-1, og han havde en fantastisk redning.

– Der har været meget kritik af ham, men når hans medspillere ikke gør deres job, kan vi ikke stille krav til ham, fastslår AGF-træneren.

Mortensen nævner, at han hellere vil brænde ti chancer end at være skyld i et mål til modstanderne. Derfor var han naturligvis glad for sit mål til 2-1, der tog pusten fra Brøndby.

– Det var et vigtigt mål på et godt tidspunkt. Man kunne godt mærke på Brøndby, at 1-1 var et fint resultat.

– Brøndby var en mand i undertal og skulle op og jagte efterfølgende, men kort efter scorede vi til 3-1 med et vanvittigt vigtigt mål af Grønbæk (Albert, red.), siger han.

Brøndby blev reduceret til ti mand kort efter pausen, da unge Morten Frendrup modtog sit andet gule kort.

/ritzau/

Læs også:Superliga-klub præsenterer blodrøde tal: Et regnskabsår, vi aldrig glemmer
Læs også:– Jeg skylder Brøndby og fansene en undskyldning




LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Midtjylland – AC Horsens

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub