David Nielsen forsvarer keeper: Medspillerne gør ikke deres job

AGF-træneren tager målmand Kamil Grabara i forsvar, efter at polakken indkasserede endnu et mål mandag.



Topscorer Patrick Mortensen scorede mandag sit ottende superligamål i bare 11 kampe for AGF, da han bankede aarhusianernes sene 2-1-mål i kassen i 3-1-sejren over Brøndby.

Dermed fik han rådet bod på en fejl, han begik ved gæsternes udligning kort før pausen. Han dukkede sig for bolden ved forreste stolpe på et hjørnespark, så Brøndbys svenske Simon Hedlund nemt kunne prikke bolden i mål.

Han mener, at Brøndby-målet helt sikkert var hans fejl, da han blev i tvivl.

– Den tager jeg da 100 procent på min kappe. Jeg gik egentlig bare fejl af den, da jeg blev i tvivl lige i øjeblikket.

– Det gik så stærkt, og jeg var bange for, at den ville ramme mig på armen. Og så havde jeg også en klar fornemmelse af, at bolden ville gå i sidenettet, siger angriberen.

Læs også:Bedst og værst: Giftige Links drev gæk med Brøndby

Den polske AGF-målmand Kamil Grabara så heller ikke alt for godt ud i situationen, da Hedlund nemt fik afskærmet den store målmand, der dermed ikke fik fat i bolden.

Grabara lavede en brøler i sidste rundes nederlag til FC Nordsjælland, men denne gang var det ikke polakkens skyld, mener AGF-træner David Nielsen.

– Det var Patricks område, så det var ikke Grabaras fejl. Sådan en bold skal aldrig ind i det rum, for sådan forsvarer vi os ikke på hjørnespark, lyder det fra Nielsen.

Han siger dog, at målmanden godt kunne have brugt lidt mere fysik ved målet.

– Han kunne godt have vist lidt mere fysik, men nu har vi lige vundet 3-1, og han havde en fantastisk redning.

– Der har været meget kritik af ham, men når hans medspillere ikke gør deres job, kan vi ikke stille krav til ham, fastslår AGF-træneren.

Mortensen nævner, at han hellere vil brænde ti chancer end at være skyld i et mål til modstanderne. Derfor var han naturligvis glad for sit mål til 2-1, der tog pusten fra Brøndby.

– Det var et vigtigt mål på et godt tidspunkt. Man kunne godt mærke på Brøndby, at 1-1 var et fint resultat.

– Brøndby var en mand i undertal og skulle op og jagte efterfølgende, men kort efter scorede vi til 3-1 med et vanvittigt vigtigt mål af Grønbæk (Albert, red.), siger han.

Brøndby blev reduceret til ti mand kort efter pausen, da unge Morten Frendrup modtog sit andet gule kort.

/ritzau/

Læs også:Superliga-klub præsenterer blodrøde tal: Et regnskabsår, vi aldrig glemmer
Læs også:– Jeg skylder Brøndby og fansene en undskyldning




TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

New Zealand – Belgien

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny bejler til dansk guldfugl

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede