Det har gjort ondt på SønderjyskE, at Danmark i foråret blev ramt af coronakrisen, og i dag kan alle se, hvor ondt det har gjort.
SønderjyskE, der i 2019/2020 drev to håndboldhold, et ishockeyhold og et fodboldhold, har især været ramt på fodbolden, som er bag det store millionunderskud.
Helt præcist står SønderjyskE Fodbold A/S for et minus på godt 11,2 millioner kroner i koncernen, der til sammen har præsenteret et underskud på 11,5 millioner kroner for sæsonen.
Læs også:Medie: AaB-træneremne er i fare for at blive fyret
– Årsresultatet er, som det er, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, selvom resultatet også afspejler nogle strategiske beslutninger.
– Efter statusdagen har vi sikret endnu en sæson i 3F Superligaen, og vi blev pokalmestre. Fodboldprojektet er solgt, og den nye sæson er i fuld gang i alle fire sportsgrene. Vi ser fremad og fokuserer på, hvordan vi klarer os bedst muligt sportsligt og økonomisk i en tid med Covid-19-restriktioner. Hvis opbakningen fra fans og sponsorer og de tre kommuner ikke svigter, er der god grund til at se optimistisk på fremtiden.
– Vi tror på, at SønderjyskE kan drives i økonomisk balance, uden at det går ud over vores sportslige konkurrenceevne. Fodbolden har fået en fantastisk start på sæsonen, og det glæder os – ikke bare fordi det er dejligt at vinde, men også fordi det er glasklart, at den nye ejer ikke har købt katten i sækken. Vi solgte, fordi der skulle andre kræfter til for at løfte fodboldprojektet. De nye kræfter og fodboldprojektet har fået den bedste start på det nye samarbejde. Og det er der grund til at glæde sig over, for det viser, at vi traf den rigtige beslutning, siger bestyrelsesformand Cluas Guldager om årsregnskabet.
Læs også:Ekspert og Riddersholm er uenige: Sæt nu kravene højt, Glen
Fodbolddelen i SønderjyskE samt SønderjyskE Ejendomme er blevet solgt til familien Platek. SønderjyskE driver fortsat de andre projekter, altså håndbold og ishockey.
– Det bliver et regnskabsår, vi aldrig glemmer. På grund af Covid-19-pandemien blev ishockey- og håndboldsæsonerne afblæst før slutspillet, og fodboldsæsonen blev forskudt og færdiggjort i et nyt regnskabsår og på helt andre præmisser, end det vi er vant til og har budgetteret efter. Derfor har Covid-19 naturligvis påvirket regnskaberne i negativ retning, og vi har virkelig haft brug for opbakningen for at få det hele til at løbe rundt, lyder det fra SønderjyskE-direktør.
På banen går det glimrende i denne sæson for SønderjyskE, der aktuelt er nummer tre i dansk fodbolds bedste række efter halvdelen af grundspillet.
Læs også:Brøndby-angriber færdig for i år
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:Forsvarer udskældt keeper: Typisk i AGF
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
MEDIE
I dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
AVIS
