Det har gjort ondt på SønderjyskE, at Danmark i foråret blev ramt af coronakrisen, og i dag kan alle se, hvor ondt det har gjort.
SønderjyskE, der i 2019/2020 drev to håndboldhold, et ishockeyhold og et fodboldhold, har især været ramt på fodbolden, som er bag det store millionunderskud.
Helt præcist står SønderjyskE Fodbold A/S for et minus på godt 11,2 millioner kroner i koncernen, der til sammen har præsenteret et underskud på 11,5 millioner kroner for sæsonen.
Læs også:Medie: AaB-træneremne er i fare for at blive fyret
– Årsresultatet er, som det er, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, selvom resultatet også afspejler nogle strategiske beslutninger.
– Efter statusdagen har vi sikret endnu en sæson i 3F Superligaen, og vi blev pokalmestre. Fodboldprojektet er solgt, og den nye sæson er i fuld gang i alle fire sportsgrene. Vi ser fremad og fokuserer på, hvordan vi klarer os bedst muligt sportsligt og økonomisk i en tid med Covid-19-restriktioner. Hvis opbakningen fra fans og sponsorer og de tre kommuner ikke svigter, er der god grund til at se optimistisk på fremtiden.
– Vi tror på, at SønderjyskE kan drives i økonomisk balance, uden at det går ud over vores sportslige konkurrenceevne. Fodbolden har fået en fantastisk start på sæsonen, og det glæder os – ikke bare fordi det er dejligt at vinde, men også fordi det er glasklart, at den nye ejer ikke har købt katten i sækken. Vi solgte, fordi der skulle andre kræfter til for at løfte fodboldprojektet. De nye kræfter og fodboldprojektet har fået den bedste start på det nye samarbejde. Og det er der grund til at glæde sig over, for det viser, at vi traf den rigtige beslutning, siger bestyrelsesformand Cluas Guldager om årsregnskabet.
Læs også:Ekspert og Riddersholm er uenige: Sæt nu kravene højt, Glen
Fodbolddelen i SønderjyskE samt SønderjyskE Ejendomme er blevet solgt til familien Platek. SønderjyskE driver fortsat de andre projekter, altså håndbold og ishockey.
– Det bliver et regnskabsår, vi aldrig glemmer. På grund af Covid-19-pandemien blev ishockey- og håndboldsæsonerne afblæst før slutspillet, og fodboldsæsonen blev forskudt og færdiggjort i et nyt regnskabsår og på helt andre præmisser, end det vi er vant til og har budgetteret efter. Derfor har Covid-19 naturligvis påvirket regnskaberne i negativ retning, og vi har virkelig haft brug for opbakningen for at få det hele til at løbe rundt, lyder det fra SønderjyskE-direktør.
På banen går det glimrende i denne sæson for SønderjyskE, der aktuelt er nummer tre i dansk fodbolds bedste række efter halvdelen af grundspillet.
Læs også:Brøndby-angriber færdig for i år
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:Forsvarer udskældt keeper: Typisk i AGF
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
