Superliga-klub præsenterer blodrøde tal: Et regnskabsår, vi aldrig glemmer

Coronakrisen har gjort ondt på SønderjyskE, der netop har præsenteret blodrøde tal for regnskabsåret 2019/2020.



Det har gjort ondt på SønderjyskE, at Danmark i foråret blev ramt af coronakrisen, og i dag kan alle se, hvor ondt det har gjort.

SønderjyskE, der i 2019/2020 drev to håndboldhold, et ishockeyhold og et fodboldhold, har især været ramt på fodbolden, som er bag det store millionunderskud.

Helt præcist står SønderjyskE Fodbold A/S for et minus på godt 11,2 millioner kroner i koncernen, der til sammen har præsenteret et underskud på 11,5 millioner kroner for sæsonen.

Læs også:Medie: AaB-træneremne er i fare for at blive fyret

– Årsresultatet er, som det er, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, selvom resultatet også afspejler nogle strategiske beslutninger.

– Efter statusdagen har vi sikret endnu en sæson i 3F Superligaen, og vi blev pokalmestre. Fodboldprojektet er solgt, og den nye sæson er i fuld gang i alle fire sportsgrene. Vi ser fremad og fokuserer på, hvordan vi klarer os bedst muligt sportsligt og økonomisk i en tid med Covid-19-restriktioner. Hvis opbakningen fra fans og sponsorer og de tre kommuner ikke svigter, er der god grund til at se optimistisk på fremtiden.

– Vi tror på, at SønderjyskE kan drives i økonomisk balance, uden at det går ud over vores sportslige konkurrenceevne. Fodbolden har fået en fantastisk start på sæsonen, og det glæder os – ikke bare fordi det er dejligt at vinde, men også fordi det er glasklart, at den nye ejer ikke har købt katten i sækken. Vi solgte, fordi der skulle andre kræfter til for at løfte fodboldprojektet. De nye kræfter og fodboldprojektet har fået den bedste start på det nye samarbejde. Og det er der grund til at glæde sig over, for det viser, at vi traf den rigtige beslutning, siger bestyrelsesformand Cluas Guldager om årsregnskabet.

Læs også:Ekspert og Riddersholm er uenige: Sæt nu kravene højt, Glen

Fodbolddelen i SønderjyskE samt SønderjyskE Ejendomme er blevet solgt til familien Platek. SønderjyskE driver fortsat de andre projekter, altså håndbold og ishockey.

– Det bliver et regnskabsår, vi aldrig glemmer. På grund af Covid-19-pandemien blev ishockey- og håndboldsæsonerne afblæst før slutspillet, og fodboldsæsonen blev forskudt og færdiggjort i et nyt regnskabsår og på helt andre præmisser, end det vi er vant til og har budgetteret efter. Derfor har Covid-19 naturligvis påvirket regnskaberne i negativ retning, og vi har virkelig haft brug for opbakningen for at få det hele til at løbe rundt, lyder det fra SønderjyskE-direktør.

På banen går det glimrende i denne sæson for SønderjyskE, der aktuelt er nummer tre i dansk fodbolds bedste række efter halvdelen af grundspillet.

Læs også:Brøndby-angriber færdig for i år
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:Forsvarer udskældt keeper: Typisk i AGF






TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Færdig i FC Midtjylland?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Rejser til Danmark for FC København-stjerne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Samler informationer om FCK’er

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

I svime over Højlund

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Medie peger på FC København

Bo Svensson i spil til stort job

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste